Muzeum českého kubismu v jedinečném Domě U Černé Matky Boží

Muzeum českého kubismu v jedinečném Domě U Černé Matky Boží

Tisk

Zřizovatelem Muzea českého kubismu je Národní galerie a najdete ho v nejstarším kubistickém domě v Praze nazvaném podle barokní sošky černé Madony - U Černé Matky Boží. Tento dům, vyprojektovaný architektem Josefem Gočárem, byl vystavěn v letech 1911 – 1912 za účelem obchodního domu s luxusním módním zbožím a kavárnou. Jedná se o opravdový unikát, protože se jedná o stavbu v kubistickém slohu, představující tehdejší novodobou architekturu, avšak velmi citlivě začleněněnou do historického centra. Po druhé světové válce zde byly kanceláře, čímž zanikl ojedinělý nedělený prostor. Dům U Černé Matky Boží je také od roku 2012 zapsán na seznamu kulturních památek.

Od roku 2003 se v Domě U Černé Matky Boží nacházejí expozice Muzea českého kubismu, který se výjimečným způsobem projevil v české architektuře, malířství, sochařsví a v užitém umění.  Kolekce z let 1910 – 1914 ve 2. a 3.patře reprezentují malířská díla Emila Filly, Bohumila Kubišty, Vincence Beneše, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína. Sochařskou tvorbu zastupují plastiky Otto Gutfreunda. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zapůjčilo solitérní kusy nábytku, realizovaného podle návrhů architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana. Ze stejného zdroje pocházejí  ukázky keramiky, skla a plakátů.

 alt

Barokní soška černé Madony

Kubismus byl v době svého vzniku považován za avantgardní umělecký směr, jehož průkopníky byli Pablo Picasso a Georges Braque. Ti nastínili zcela nové pojetí v malířství a sochařství. Ztvárněný předmět byl rozebrán až na základní geometrické prvky -  krychle (latinsky cubus) . Zároveň se ovšem násobil i umělcův úhel pohledu. Na jediném  plátně tak můžeme vidět malovaný objekt z mnoha úhlů současně.

alt

Dům u Černé Matky Boží

V roce 2005 byla také v Domě U Černé Matky Boží dokončena rekonstrukce kubistické kavárny, kterou doporučuji při návštěvě muzea navštívit. Její atmosféra vás přenese o pěkných pár let zpátky a u šálku kávy si, za poslechu příjemné hudby, můžete vychutnat pohled na dobové textilie a celkové retro vyznění kavárny Grand Café Orient.

alt

Konferenční stolek a čalouněné židle, 1912 - 1914, Pavel Janák

alt

Kubistická kavárna

alt

Podobizna umělcova otce III,1912, Otto Gutfreund

alt

Schodiště v Domě u Černé Matky Boží

altVáza s květinou, 1917, Antonín Procházka


alt

Viki, 1912 - 1913, Otto Gutfreund

alt

Židle, 1913, Josef Gočár

Muzeum českého kubismu
Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1
Otevírací doba: Denně mimo pondělí 10 – 18 hod.
Expozici připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Národním muzeem pro Státní fond kultury České republiky.
Autoři projektu: Milan Knížák, Tomáš Vlček

Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

I na operním jevišti jsem nikdy nepatřila k těm, kteří se postaví na rampu a předvádí jenom hlas, říká Dagmar Pecková

dagmar200I v rozhovoru s Dagmar Peckovou vám bude jasné, v čem je tato pěvkyně výjimečná, neskonale pracovitá, nebojácná a tvrdohlavá a přitom svá. Málokterá umělkyně její generace dává do ringu tolik energie, nápadů a mnohovrstevnatého talentu, který se projevuj...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Leaving Space aneb Když svůj prostor opouštíme

leaving space galerie vernonGalerie Vernon za účasti ředitelky Moniky Burian Jourdan a kurátorky Jacqueline Nowikovsky 13. 11. 2012 připravila výstavu prací mladých rakouských a německých umělců.

...

Literatura

Jak se popasovat se závažnou nemocí a důstojně dožít svůj život?

Nanezijeme200 tuto otázku odpovídá ve své knížce „Nežijeme věčně“ americký lékař indického původu Atul Gawande. Rozebírá v ní své zkušenosti se systémem péče o staré nebo nevyléčitelně nemocné lidi, kterým zbývá nemnoho času na sebe a své bližní. Autor upozo...

Divadlo

ZLOMVAZ 2012
ImageLetošní festival DAMU - ZLOMVAZ se uskuteční od 8. do 12. května. 19. ročník tradičního divadelního festivalu je pořádaný pro studenty a pedagogy uměleckých škol z České republiky, Slovenské republiky a Polska. Jedná se o ...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...