Já si to všechno pamatuju, říká Jindřich Šídlo. Přesvědčte se, že má pravdu

Já si to všechno pamatuju, říká Jindřich Šídlo. Přesvědčte se, že má pravdu

Tisk

Ja-si-to-vsechno-pamatuju200Já si to všechno pamatuju (Vyšehrad). To je název knižního rozhovoru Michaela Rozsypala s Jindřichem Šídlem o politice, médiích a veřejném prostoru. A k tomu všemu navrch pohledy patronů – Jaroslava Spurného, Jaromíra Bosáka, Tomáše Němečka, Miroslava Kalouska, Jaromíra Bosáka, Konstantina Sulimenka, Jana Dobrovského, ale i autorovy maminky Jindry a manželky Terezy.


„Jindřich mě nechal vstoupit i do soukromí. Mluvili jsme o dětství, dospívání bez otce, vyrůstání jen s maminkou, ráčkování, kudrnatých vlasech. Probírali jsme témata týkající se rodiny, dětí, manželství, domácích prací, nejbližších přátel… Ptal jsem se ho i na to, co dělá a komu volá, když je mu smutno. Nemohli jsme opomenout jeho velké vášně - fotbal a muziku. Ale dominantně jsme mluvili o polistopadové politice, médiích, proměnách světa, ve kterém žijeme,“ říká Michael Rozsypal a pokračuje: „Jindřichova paměť je fenomenální a dnes už takříkajíc legendární. Když jsem na našich četných setkáních pozoroval, jak sype z hlavy historky, data a zákulisí české politiky a médií posledních 35 let, byl jsem ohromen.“

Kniha nabízí zajímavý vhled do světa české mediální scény (včetně vztahu internetových a klasických médií, působení novinářů na sítích nebo podcastů) a politiky od člověka, který prošel všemi typy médií u nás po revoluci: menší nezávislý názorový týdeník (Respekt), hlavní zpravodajský deník (MF Dnes), ekonomický deník (Hospodářské noviny), veřejnoprávní médium (ČT) a zpravodajský web (Seznam zprávy), kde má Jindřich Šídlo vlastní satirický pořad Šťastné pondělí

Ti, kteří politiku sledují, se dozvědí zase něco nového z jejího zákulisí. A pro ty, kteří o politice nemají takový přehled, může kniha sloužit jako takový rychlokurz české historie posledních 35 let. To vše s Jindřichovým osobitým nadhledem a humorem.

Každá kapitola má patrona či patronku, z nichž každý poskytl na Jindřicha Šídla svůj pohled. Novinář a právník a patron jedné z kapitol Tomáš Němeček k tomu dodává: „Ta vaše knížka by mohla být cenná díky jeho fenomenální paměti. Může to být reflexe 35 let porevolučního Česka. Všechny ty velké události si Jindřich pamatuje. A velmi dobře umí mluvit o fungování médií. Pokaždé byl vlastně v důležitém médiu své doby. Ještě před tím, než sepíše finální paměti někdy v sedmdesáti, tak bych si tuto jeho reflexi rád přečetl.“

Ja-si-to-vsechno-pamatuju

O autorech

Jindřich Šídlo. Novinář, moderátor a scenárista. Devět let (1992‒2001) strávil v týdeníku Respekt, pracoval jako reportér v deníku MF DNES a řídil domácí zpravodajství v Hospodářských novinách a České televizi. Od roku 2016 působí jako komentátor v redakci Seznam Zprávy, kde uvádí satirické pořady Šťastné pondělí a Šťastný podcast. Od roku 2021 je také spoluautorem podcastu Dobrovský & Šídlo. V roce 2007 získal Cenu Ferdinanda Peroutky, v roce 2013 pak Novinářskou cenu za nejlepší komentář. Za svůj pořad Šťastné pondělí obdržel v roce 2018 dvě ocenění Křišťálová lupa.

Michael Rozsypal. Novinář a moderátor. Vystudoval politologii na FSV UK. Osm let vedl publicistické rozhovory a veřejné debaty na Českém rozhlase Plus. Dva roky moderoval v DVTV. Od jara 2023 je na volné noze a tvoří „tak trochu jinou talkshow“ Michaelův Mashup. Každý pátek moderuje pořad Osobnost Plus na ČRo Plus. Nadále se věnuje i politickým speciálům, moderuje konference a debaty po celé republice. Pochází z Ostravy, žije v Praze, má rád divadlo, operu a Jamese Bonda.

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/93438299/ja-si-to-vsechno-pamatuju/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Hledat

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.


Divadlo

Svět je naruby – jsem sluha anebo pán? A není to vlastně fuk?

harlekyn je mrtvy perexNa jednom parkovišti jednoho nákupního centra se před očima diváků rozvíjí příběh commedie dell'arte… a známy darebák Harlekýn se pouští do souboje dobra se zlem.

...

Film

Jak se žilo v období po největších politických represích

Cesko 200Obsáhlý sborník Československo v letech 1954-1962 má jednu mimořádnou přednost: v poměrně krátkých, stručných a přehledných statích mapuje mnohá témata, která se daného období týkají. Kniha, zaměřená převážně na české prostředí, je rozčleněna do něko...