Český Krumlov zpřístupní Horskou zahradu a Muzeum zahradnictví

Český Krumlov zpřístupní Horskou zahradu a Muzeum zahradnictví

Tisk

Krumlov 200Obnova Horské zahrady na jižních svazích areálu českokrumlovského zámku by měla skončit na podzim letošního roku. Spolu s vyhlídkovou trasou bude veřejnosti zpřístupněno i Muzeum zahradnictví u objektu Paraplíčka.

 Projekt který začal před pěti lety správa zámku financuje ze svého rozpočtu. Stát bude více než 20 milionů korun. Horskou zahradu na svazích zámeckého areálu nechali na počátku 19. století vybudovat Schwarzenbergové; o století později zanikla a zarostla dřevinami.

Krumlov1


Záměr vrátit Horskou zahradu k životu vznikl před dvaceti lety. V první etapě obnovy byl skalnatý svah zbaven náletových dřevin a vyčištěn. Odborníci pak staticky zajistili rizikové skalní útvary a vybudovali opěrné zdi. Následovalo osazení ochranných sítí a úprava terénu. V některých úsecích musela být stezka přemostěna ocelovými konstrukcemi s dřevěným obložením. Zbývá dobudovat některé zídky a zpevnit zábradlí.

Současně končí práce na objektu Paraplíčko; do kůlen, které tam byly vybudovány, bude instalována sbírka zahradních výrobků, nářadí a náčiní. Exponátů se podařilo soustředit několik set. Uvažuje se i o vybudování venkovní pochůzkové trasy. Muzeum zahradnictví naváže na Horskou zahradu. Od Plášťového mostu bude možno vystoupat po jižních terasách, rozhlédnout se po kráse města zapsaného na Seznam kulturního dědictví UNESCO z jižní strany a vyjít u takzvaného Paraplíčka a do Muzea zahradnictví.

Krumlov2


Českokrumlovský zámek,  zapsaný na Seznam UNESCO, navštěvuje každoročně na 320 tisíc lidí. Snahou pracovníků památkové péče i města je nalákat turisty i do dalších lokalit.

Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a nabízí procházku jednotlivými nádvořími. Během prohlídky lze projít přes tzv. Dolní hrad, který tvoří I. nádvoří zámku Český Krumlov a II. nádvoří zámku. Cesta dále pokračuje přes III. a IV. nádvoří zámku, která tvoří komplex Horního hradu. Přes Plášťový most se prochází na V. nádvoří a dále do rozlehlé zámecké zahrady.

Foto: autor

www.castle.ckrumolov.cz 
www.propamatky.cz


 
Banner

PřihlášeníNEJ za měsíc

Dokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Kuly z Desmod by si na zábavě klidně zazpíval své písně!

desmod kuly 200Festivalová sezóna pomalu končí a my přinášíme rozhovor s Máriem „Kully“ Kollárem ze slovenských Desmod. Jaké byly letošní koncerty, jak vzpomíná na začátky kariéry a co si myslí o moderních technologiiích...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Z archivu...


Literatura

Srdce Aporveru - když ne film, alespoň kniha

 

Srdce AporveruV roce 2006 jsme měli poprvé možnost slyšet o ambiciózním českém projektu Poslední z Aporveru. Postupně jsme se dozvěděli, že půjde o fantasy film, který má být odpovědí na Letopisy Narnie a má být poctou legendárnímu Karlovi Zemanovi. Ani teď jsme vša...

Divadlo

Zábava, zážitky, emoce. Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

svandak 200Úspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 30 večerů a uskuteční se od 25. června do 10. července a pot...

Film

Přátelský podvod aneb Mystifikace (nejen) v české literatuře 20. století

mys 200Historická sebereflexe českého národa o sobě samém mnohdy vycházela z podvržených podkladů, tvářících se přitom naprosto seriózně a důvěryhodně, ba státotvorně. Tak tomu bylo v případě Hájkovy kroniky, při sporech kolem Rukopisů. A stejná slova lze vztáhno...