Park na Sychrově prochází rozsáhlou úpravou - největší od konce války

Park na Sychrově prochází rozsáhlou úpravou - největší od konce války

Sychrov1Zámecký park na Sychrově na Liberecku prochází nejrozsáhlejší úpravou od konce druhé světové války. Práce se budou probíhat po celý rok; cílem je vrátit parku původní podobu.

  Park v anglickém stylu vznikl v 19. století za vlády knížecí rodiny Rohanů. Čtyřiadvacetihektarový park je nyní kvůli revitalizaci uzavřený; veřejnosti bude znovu přístupný od března. V parku arboristé ošetří více než 300 stromů a na podzim v něm vysadí 650 stromů a téměř 13 000 okrasných keřů a růží. Nově budou ošetřeny trávníky po odstraněných stromech a náletových dřevinách. Projekt navazuje na loňskou obnovu aleje Rohanka. Alej z počátku 19. století patří mezi nejvýznamnější v zemi.                                                                                                    

Původní barokní zámek byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů. V těchto intencích byl založen i nový zámecký park.

Sychrov2

Jádro parku je dodnes obehnáno zdobným litinovým oplocením; jako vstupy do parku slouží jednak kované litinové brány, v minulosti to byl i tunel, ústící při budově bývalého hostince pod zámeckým svahem a spodní příjezdovou cestou. V současné době se připravuje plán na obnovení této spojnice mezi vnitřní a vnější částí parku, v souvislosti s opravou havarijního stavu opěrné zdi pod zámkem. Kníže Kamil Rohan byl vášnivým botanikem a sběratelem a těžiště jeho zájmu spočívalo v úpravách zámeckého parku a v bohatých dendrologických a botanických sbírkách. Stopy krajinných úprav lze najít i v okolí Sychrova a přilehlých vesnic. Krajina byla protkána alejemi lemujícími cesty rohanského panství, na významných místech v krajině nalezneme drobné dominanty v podobě stylizovaných rozcestníků a plastik. Vodní plochy byly opatřeny umělými ostrovy a břehovými porosty; celý krajinný obraz byl umělecky ztvárněn a vyvážen. Celkový ráz krajiny byl podtržen i stylizací hospodářských budov v krajině.

Sychrov3                                                                                

Oranžerie tvoří architektonickou dominantu zámeckého parku. Stavba stylově nezapadá do gotizujícího charakteru sychrovského zámeckého areálu, protože je vybudována ve stylu italské novorenesance roku 1852.                                                                                                              

Areál parku je ohraničen litinovým plotem. V jižní části navazuje na plot ohradní zeď s cimbuřím, která byla vybudována z lomového kamene a kvádrů. Součástí stavby jsou dvě bašty s půlkruhovým vchodem a klíčovou střílnou.


Foto: autor
Zdroj: NPÚ a zámek Sychrov


www.npu.cz, www.zamek-sychrov.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Radek Šich: „Není to jen o tom udělat si pár cvaků a užít si zadarmo koncert“

radek sich 200Pohodlně se usaďte a pojďte si přečíst dlouhý rozhovor s talentovaným mladým mužem Radkem Šichem, který se už několik let věnuje fotografování koncertů. Vyzpovídali jsme ho, jaké to je vidět své idoly, fotit pod pódiem a řeč padla i na ochra...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Hyperkorektní román o záhadné nemoci

psanci perexZhýralá rocková hvězda. Hluboce věřící rozhlasový moderátor. Zostuzený vědec. Dívka, která je možná poslední nadějí lidstva. Když se Shana jednoho dne vzbudí, zjistí, že její mladší sestřička trpí zvláštní nemocí. Je náměsíčná, není možné ji...

Divadlo

Svezte se Tramvají do stanice Touha

altDne 5. dubna Divadlo pod Palmovkou uvedlo premiéru legendárního představení Tramvaj do stanice Touha. Silné psychologické drama v exkluzivním hereckém podání pod skvělou režisérskou taktovkou má za sebou už i druhou premiér...

Film

Valerian a město tisíce planet

valerianValerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) jsou zvláštní vládní agenti, kteří mají na starost udržovat pořádek v lidských vesmírních teritoriích. Valerian má se svou kolegzní víc než jen profesionální záměry a neustále jí dává milostní návrhy....