14|15 BAŤŮV INSTITUT zve na prohlídky zlínské architektury

14|15 BAŤŮV INSTITUT zve na prohlídky zlínské architektury

Tisk

batovska architektura200Od dubna jsou opět v sezónní nabídce 14|15 BAŤOVA INSTITUTU komentované prohlídky baťovské architektury autobusem. První z nich se uskutečnila už 13. dubna.

 

 

„Komentovaná prohlídka autobusem Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína patři k velmi oblíbeným akcím, kdy se účastníci při projížďce Zlínem seznámí s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi, budovami, zajímavostmi a historií. Projížďka trvá přibližně dvě hodiny, během níž i fyzicky méně zdatní účastníci mohou poznat rozsáhlý okruh převážně meziválečené architektury,“ uvedla Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Komentovaná prohlídka začíná u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Následuje zastávka v zahradě u vily Dominika Čipery na Burešově, kde není běžný vstup veřejnosti. Prohlídková trasa pokračuje obytnou čtvrtí Zálešná, Podvesná a další zastávkou se zajímavým výkladem jsou Věžové a Morýsovy domy. Odtud autobus jede ke Kolektivnímu domu a Vile Jana Antonína Bati, kterým je také věnována komentovaná zastávka. Na závěr autobus projede Náměstím Práce okolo Památníků T. Bati a Obchodního domu a končí opět u 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Odborný výklad zajišťuje kurátor krajské galerie.

batovska architektura1

Vstupenky je možné zakoupit online či na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Počet míst v autobusu je omezený, proto by zájemci neměli váhat s jejich koupí.

Další komentované prohlídky se uskuteční 16. května a 15. června vždy v 17 hodin.

Ideálním doplňkem prohlídky je návštěva stálé galerijní expozice Prostor Zlín | Řády vidění v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, která představuje vývoj baťovské architektury s důrazem na dobu největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let 20. století prostřednictvím modelů, dobových fotografií, plánů a vizualizací budov.

batovska architektura plakat

Více informací: www.14-15.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kariéra není všechno a já chci hlavně spokojeně žít, říká herečka Vendula Fialová

foto vendula perexZatímco televizní publikum ji zná coby rosničku z Dobrého rána ostravské televize, pro publikum, které chodí Moravského divadla v Olomouci, se zavedla jako herečka mnoho proměn. Zatímco na začátku svého olomouckého angažmá vytvoři...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Učytelskej: Boj s větrnými mlýny v českém školství

ucytelskej 200Jaroslav Konvička stylově v září vydal román Učytelskej, kde zužitkoval své zkušenosti z pedagogické praxe. V předmluvě píše, že se nejedná o autobiografický román, ale fikci vyrostenou z mnoha zrnek pravdy.

...

Divadlo

15 let soudobé hudební scény Městského divadla v Brně


15 let MDB perexJe to až neuvěřitelné, ale skutečně uběhlo patnáct let od premiéry muzikálu VLASY, díla, které mělo premiéru na své Hudební scéně. Od prvního uvedení v roce 2005 do konce září 2019 zde bylo uvedeno šedesát osm (!) premiérových tit...

Film

HBO GO přináší třetí řadu Temného případu!

TP TP perexHBO GO aktuálně napíná diváky Temného případu. První dva díly třetí série rozhodně dobře nalákaly a čekáme na další. Znovu je úspěch dán výběrem bezvýhradně charismatických herců v roli detektivů, kteří se v každé sérii dostávají divákovi pod k...