Jan Smigmator vydává pop-swingové album s českými texty, které nazval Murphyho zákon

Jan Smigmator vydává pop-swingové album s českými texty, které nazval Murphyho zákon

Tisk

smigmator 200Jako by tenhle zamotaný rok 2020, kdy se nám všem snaží rytmus i melodii vnutit koronavirus, vlil do žil Janu Smigmatorovi nějakou mimořádnou transfuzi hudebních nápadů a inspirací. Blýskavé pódium s reflektory a big bandem za zády, na jaké byl zvyklý ve skvělé sérii koncertů projektu Sinatrology, vyměnil za jiný svět. V létě začal jamovat na své vlastní zahradě a přivedl k životu Jazz piknik – jeden z nejoriginálnějších hudebních projektů doby covidové.

 

Dva roky od posledního řadového alba, které nahrál s Mitchem Winehousem jako poctu Gershwinovi, přichází Jan Smigmator s novinkou, kterou nazval Murphyho zákon. Na albu se představuje i jako autor několika textů a po boku skladatele a klavíristy Svatopluka F. Smoly i jako spoluautor hudby. Vedle původní tvorby a světových standardů se na desce objevuje i několik písní z repertoáru předčasně zesnulého německého zpěváka Rogera Cicera, na které pro Jana Smigmatora napsali české texty Václav Kopta, Josef Nečas a Ester Kočičková. „Už léta mi v hlavě zní věta mojí babičky: „Honzíku, zpíváš sice moc hezky, ale já tomu nerozumím!“ Ale nejde jen o mou babičku. I když moje publikum z velké části anglicky mluví, češtinu prožívá vždycky mnohem víc. Téměř po každém koncertě za mnou chodí fanoušci a ptají se, na kterém albu je můj český text Za svým snem jít k písni My Way. Že se s ním natolik ztotožňují, že ho musí mít doma. Proto jsem už před lety začal o českém albu uvažovat a myslím si, že právě teď nastal ten pravý čas,“ uvedl Jan Smigmator.

Album, které produkoval multižánrový klavírista, aranžér a producent Jan Steinsdörfer (spolupracuje také např. s Ewou Farnou, Chinaski ad.), a zahrál si na něm mimo jiné i klavírní virtuos Ivo Kahánek, vychází deset let od začátku Smigmatorovy sólové kariéry, pět let po uvedení úspěšného projektu Sinatrology a je jeho pátým albem. Dvanáct skladeb, ve kterých se Jan Smigmator představuje ve všech svých hlasových polohách, naznačuje, že tady někde může být zásadní přesah i do dalších hudebních žánrů. Harlemsko-brooklynský sound albu Murphyho zákon dodal asi nejúspěšnější český jazzman současnosti Ondřej Pivec a jeho legendární hammondky.

Smigmator ho díky covidu „uzmul“ na pár týdnů hvězdě první velikosti Gregorymu Porterovi. „Když jsme společně s producentem alba Honzou Steinsdörferem Ondru Pivce oslovili, v plánu byla pouze jedna jediná píseň – jazz-rocková vypalovačka Rychlík do Harlemu. Ondřej nám pak ale zavolal, že má volno celý den a že nám nahraje, cokoli si budeme přát a co se za ten den stihne. Vzhledem k tomu, že zvuk hammondek miluju snad odjakživa, s jeho nabídkou jsem nadšeně souhlasil a okamžitě jsme vymysleli další čtyři písně, kterým by jeho účast velmi slušela a prospěla. Spolupráce s ním je pro mě nesmírně inspirativní. Když mě doprovází, velmi intenzivně si uvědomuji, že zpívám úplně jinak. Mnohem lépe a jazzověji. Podotýkám, že ten pocit nemám jen já, ale i posluchači, kteří nás slyšeli třeba na našich Jazz Piknicích na Vyžlovce, nebo na festivalu United islands of Prague,“ líčí potěšeně Jan Smigmator.

Album Jan Smigmator – Murphyho zákon vyjde již v pátek 23. října 2020 u vydavatelství Supraphon na CD i ve všech digitálních formátech.

smigmator obalka

Více informací:
https://lnk.to/JanSmigmatorMurphyhoZakon
www.supraphon.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Štefánek: „Je to o tom někoho potěšit, navzájem si dát něco hezkého.“

STEFANEK SLONI 200V listopadu se na nás přes paní Ivetu Autratovou (autorku naší grafiky) obrátil pan Richard Štefánek, čtyřicetiletý muž z Děčína, s prosbou o pomoc. Představil nám jeho zájem – věc, kterou dělá z lásky k přítelkyni. Jedná se o sbí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Vzhůru s dětmi do přírody
rok 3Nakladatelství Albatros představuje dvě zcela jedinečné dětské knihy, které vám pomohou s vysvětlováním, jak to po celý rok chodí na zahradě a v lese. Obě knihy jsou doplněny mnohými ilustracemi a dalšími aktivitami, které zaujmou nejenom děti, ale i jej...

Divadlo

Talentovaní ochotníci si dali dostaveníčko na kroměřížském divadelním festivalu

divadlo200Celkem sedm inscenací se představilo ve dnech 18. - 21. května v rámci 16. ročníku Divadelního festivalu Ludmily Cápkové v Kroměříži. Vedle toho proběhlo pár doprovodných akcí – křest knižní publikace 70 let divadelního spolku v Kroměříži, koncert sk...

Film

Plzeňské Finále opět přichází

FP perexŠkarohlíd by mohl namítnout, že ocenění určených pro domácí audiovizuální tvorbu je nějak moc - vedle Českých lvů jsou to Trilobiti, dále ceny filmové kritiky a nyní též Zlatí ledňáčci udělovaní festivalem Finále ...