V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná tento čtvrtek osmadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Vystoupí na něm renomovaní varhaníci z Velké Británie, Francie, Polska, Itálie, Rakouska, Jižní Koreji a České republiky. Spoluúčinkuje loňská držitelka Thálie, sopranistka Jana Sibera a mezzosopranistka Lenka Švehlíková.
Koncerty se konají od 3. 8. do 21. 9. 2023, vždy každý čtvrtek od 19 hodin. „Letošní ročník je postaven především na osobnostech a jejich originálních programech šitých na míru svatojakubským varhanám. Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou tohoto rozsahu v našem hlavním městě,“ láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.
Zahajovacího koncertu letošního festivalu se ujme charismatický britský varhaník Wayne Marshall, který je světově proslulý svou muzikálností a všestranností jak u kláves, tak za dirigentským pultem. Jeho rodiče pocházejí z ostrova Barbados, on se však již narodil ve Velké Británii, kde také studoval hru na varhany a klavír. Jako sólový varhaník i v roli dirigenta ve spolupráci se symfonickými orchestry vystupoval v mnohých katedrálách a hudebních síních po celém světě. Je členem Královské společnosti hudebníků – Royale College of Music a nositelem Řádu britského impéria od Jejího Veličenstva královny Alžběty II. V jeho podání si návštěvníci vyslechnou oblíbenou virtuózní pětidílnou 6. symfonii g moll od Charles-Marie Widora, dále méně známá díla kanadského skladatele Andrew Agera a Američana George Bakera, a to vše orámované nápaditou improvizací na daná témata.
Program letošního ročníku přináší jak skladby klasického repertoáru, tak řadu málo hraných kompozic z pera amerických, belgických, kanadských a polských autorů. Nebude chybět ani oblíbená improvizace na daná témata z publika. Připomeneme si i 140 let od narození významného českého varhanního skladatele a virtuosa Bedřicha Antonína Wiedermanna. Dva koncerty budou patřit mladým varhaníkům, kteří uspěli v loňském roce na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Velkým lákadlem bude jistě vystoupení Francouze Baptista-Floriana Marle-Ouvrarda, který je nejen skvělým varhaníkem, ale i dopravním pilotem.
„Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jejím nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující,“ uzavírá Chřibková.
Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.
Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční a Vánoční koncerty. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum, který si klade za cíl zachovat svatojakubské varhany budoucím generacím. Proto Nadační fond nyní zahajuje sbírku na jejich záchranu v podobě jejich celkové rekonstrukce. Jedině tak bude možné zajistit pokračování mezinárodního varhanního festivalu.
Varhany v bazilice sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největším nástrojem v České republice.
Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz, www.bellprague.cz.
Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.
< Předchozí | Další > |
---|