Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti
Banner

Choderlos de Laclos: Nebezpečné známosti

Nebezpecne znamosti 200Nadčasový epistolární román vychází v novém moderním zpracování jako audiokniha, na níž se podílelo hned šest herců. Kontroverzní příběh odkrývá pozadí milostných strategií, o nichž si dopisují požitkářští aristokraté markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, kteří pro své potěšení a radost z moci manipulují city ostatních. Krutá hra s láskou a vášní však má své následky. „Vyprávění v dopisech si o zvukové ztvárnění či dramatizovanou četbu přímo říká. Spousta lidí navíc zná filmové adaptace od režisérů jako Stephen Frears nebo Miloš Forman, ale málokdo skutečně četl předlohu. Byla pro nás tudíž velká výzva pokusit se s knihou seznámit širší veřejnost prostřednictvím její audio podoby,“ říká Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Moderní zpracování nového překladu nadčasového epistolárního románu oživuje jeho živočišné postavy ve zvukové podobě. Navenek bezúhonná markýza de Merteuil (Vilma Cibulková) rozehrává cynickou partii, v níž nejde o nic menšího, než o věneček její mladičké chráněnky Cecílie Volangesové (Klára Issová) a počestnost vdané paní Tourvelové (Kristýna Frejová). Spoluhráčem je jí proslulý proutník vikomt Valmont (Jiří Dvořák), který má za úkol obě ženy svést. Mnohé by se od něj mohl naučit i jinoch rytíř Danceny (Jan Meduna), bláznivě zamilovaný právě do nevinné Cecílie, která se však má vdávat za jiného. Forma vyprávění v dopisech po několika filmových adaptacích získává adekvátní podobu také coby audio nahrávka, v níž má každá z hlavních postav svůj vlastní hlas, přičemž partu ironického vypravěče se zhostil Igor Bareš. Nemilosrdné hry lásky šálivé ilustruje rovněž hudba, jíž s použitím motivů Jeana-Philippa Rameaua zkomponoval francouzský skladatel Benoit Bories, který vytváří atmosférické zvukové koláže, v nichž se mísí dobové i současné prvky. Z nového překladu Alana Beguivina román režijně nastudoval Michal Bureš.

Nebezpecne znamosti 1

Markýza de Merteuil: „Jsem zrozena k tomu, abych pomstila své pohlaví a ovládla to vaše!“

„Nebezpečné známosti považuji co se týče rozsáhlosti a členitosti partitury za jeden z největších projektů v oblasti audioknih, které jsem kdy dělal. Posluchač se dozvídá o sbírce listin, které byly kdesi objeveny a jimiž se probírá vypravěč, předkládá mu je a hlasy odesílatelů dopisů tak ožívají,“ líčí režisér audioknihy Michal Bureš a pokračuje: „Můžeme tak porušit listovní tajemství, vlastně se z nás stávají voyeuři, neboť vidíme do skrytých myšlenkových pochodů a temných světů postav, které vše zprostředkovávají v brilantním a uhlazeném dvorském stylu. O to je to pro herce těžší, protože za rádoby slušností, vychovaností, noblesou, vstřícností a srdečností se skrývá zloba, zášť, nenávist, vnitřní zakomplexovanost, ale i krvácející srdce. Na to musí být vynikající interpret, protože jde o text s propracovanou vnitřní strukturou, kde se drama odehrává za slovy.“

Nebezpecne znamosti 2

Jiří Dvořák, který se zhostil role vikomta Valmonta, k tomu dodává: „Nejsou to jenom slova, je to opauzách o nedořečených věcech, intonaci, o výrazu – právě tak může herec vkládat význam mezi řádky. Navíc se v tomto typu dramatizované četby mohu soustředit jen na svou postavu a nořit se do ní.“ Herce nabídka zaujala o to víc, když se dozvěděl, že jeho protějškem bude Vilma Cibulková jako markýza de Merteuil: „S Vilmou jsme se sehráli už na divadle, kde byla tou správnou Lady Macbeth mému Macbethovi. Pan režisér mi vždycky pustil kus jejího dopisu, na který jsem mohl reagovat, takže jsem ji při poslechu naplno vybavil jako markýzu. Stejně jako Macbethovi jsou markýza s Valmontem vlastně monstra, ale svým způsobem dokonalá a inteligentní.“ A doplňuje: „Na finální verzi jsem sám zvědavý, protože zejména ke konci jsme občas točili dvě verze dopisů: jednu, kde je Valmont tvrdší, a pak další, kdy si víc uvědomuje, co se s ním děje.“ Režisér Michal Bureš k tomu uvedl: „Snažil jsem se, aby interpretace herců nebyla k jejich postavám příliš krutá. Podle mě Valmont není takový bezskrupulózní darebák, jak se dělá; je to spíš člověk nešťastný, stejně jako markýza. U obou dvou jsem tedy chtěl, aby k sobě byli v některých momentech milosrdnější, protože si myslím, že to příběhu dodá větší plastičnost, než kdyby šlo jen o lítý boj dvou bestií.

Nebezpecne znamosti 3

Audiokniha vychází nejprve jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč, poté i jako 2CD mp3 za 349 Kč. Jako první bude k dostání na portále Audiolibrix, následovat budou další digitální distribuce. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč. Noví členové klubu navíc mohou využít vstupní výhody kreditového systému klubu, kdy si první kredit pořídí za pouhých 99 Kč a získat za tuto cenu samotnou audioknihou Nebezpečné známosti.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout na: https://soundcloud.com/onehotbook/choderlos-de-laclos-nebezpecne-znamosti-audiokniha-demo-onehotbook-valmont

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!


Nebezpečné známosti jsou každopádně mistrovským dílem svého žánru, příkladem geniální psychologizace stylu a fascinující dramatické výstavby.“ - A2

 

www.onehotbook.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Na pražském koncertě natočíme live album, říká Karel Šůcha, kapelník skupiny Laura a její tygři

laura perexČerné kalhoty a funky drive, černé brýle a punková naléhavost, černé kravaty a jazzová elegance a bílé košile a rocková energie – to jsou průvodní znaky skupiny Laura a její tygři.

„Na rok 2020 jsme s kapelou...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Anatomie skandálu nabídne právničinu

anatomie-skandalu 200Audiotéka vydala audioknihu britské spisovatelky Sarah Vaughanová s názvem Anatomie skandálu. Ta zaujme především milovníky románů z právnického prostředí.

...

Literatura

Srdce včely má pět komor – o včelách a vášni k nim

IMG 20191002 120431Život Helen je plný stěhování, práce, vyčerpání a povinností. Momentálně si zvyká na novou hektickou práci a na další místo, kde bydlí, a které snad někdy nazve i domovem. Mezi snad jediné chvíle klidu ...

Divadlo

Jidáš Noid Bárta Superstar

Jesus perexPředstavení oblíbeného muzikálu Jesus Christ Superstar se po několika letech opět vrátilo na divadelní prkna. Od roku 2010 jej mohou diváci zhlédnout na pódiu Hudebního divadla Karlín.

...

Film

Neutěšená situace ve společnosti Krátký film Praha

kratky film200Skupina umělců z Akademie výtvarných umění upozornila v uplynulých dnech prostřednictvím médií, petice i dokumentů na situaci v akciové společnosti Krátký film Praha, žádají ministerstvo kultury, aby konalo. V interpelaci na ministra kultury...