"Nelíbí se vám svět, ve kterém žijete? Chcete ho změnit? Musíte změnit sebe, a to bolí a není to snadné", píše v úvodu své nové knihy Začít u sebe Jan Tománek. Autor předkládá čtenářům příjemně normální úvahy o nenormálním světě, jednoduché pravdy, na které zapomínáme, zasazené do kontextu doby.
Tománkova předcházející kniha Průvodce králičí norou (recenze a více o autorovi na Kultura21 zde) si kladla celou řadu otázek, tato kniha hledá odpovědi. Můžeme ji označit jako filosofii všedního dne nebo motivační pětihvězdičkovou knihu nejen pro rebely. Autor možná říká někdy až banální pravdy, u kterých si čtenář uvědomí, že přesně tohle si myslel. A právě proto je nutné takové myšlenky opakovat co nejčastěji. "Lhář nejvíc nenávidí ty, kteří říkají pravdu, protože tím zcela odhalují jeho vlastní prázdnotu a lež."
Každý musí začít u sebe
"Nelíbí se vám svět, ve kterém žijete? Chcete ho změnit? Musíte změnit sebe - a to bolí a není to snadné, ale věřím, že trocha anarchie vám v tom pomůže.... Změnit sebe dá ohromné množství práce, bolí to a není to rozhodně zadarmo. Je to o komplexní změně uvažování a přístupu k životu. "
Kam kráčím, ptá se autor a odmítá falešné návody na život, jako dokonalé knihy psychopatů pro jiné psychopaty, nástrahu ďábla, aby vás svedl od toho podstatného. Začít u sebe a být sám se sebou spokojený, to je hlavně o změně myšlení, protože "když odkryjete podstatu dnešní společnosti, zbude vám pouze čiré sobectví".
Systém a manipulace
Jan Tománek varuje před slepou důvěrou v systém, protože "v celé lidské historii se nestalo, že by to jakýkoli systém myslel s lidmi dobře". V dalších kapitolách se věnuje tomu, jak tento systém funguje. Uvádí řadu konkrétních příkladů a na jejich základě zobecňuje, dochází k závěrům, které mohou některé čtenáře překvapit: Například že nejde vůbec o boj levice a pravice, protože systém podporuje oba největší ideologické směry, a jejich vzájemný zápas je pouze dobře inscenované divadlo pro voliče. Zato systém potřebuje "nemyslící a přitom všehoschopné, morálně zkažené vykonavatele, kterým se nic nepříčí". A většinu společnosti vždycky tvoří mlčící většina. "Nejvíce bývají manipulováni vždy ti, kteří si tu možnost vůbec nepřipouštějí."
Zdraví, peníze, hypotéky, vzdělání, falešná morálka, normy a zákazy - co je kontroverzní a jak z toho ven? S autorem můžeme souhlasit, polemizovat nebo jeho vidění světa zcela odmítat, ale kniha donutí čtenáře, aby o jednotlivých tématech začal přemýšlet, a třeba se na ně podíval z jiného úhlu. Možná jsme jen kolečka v systému, ale když se některá přestanou točit, systém se zadře.
Kniha se skládá z třiatřiceti čtivých, relativně krátkých statí, z nichž každá by se sama o sobě uplatnila jako esej v literární příloze dobrých novin, kdyby tedy ještě nějaké dobré noviny vycházely a někdo je kupoval a četl. Zároveň však na sebe eseje navazují a tvoří soubor ucelených myšlenek s hlavním poselstvím: "Svoboda je především o vlastní zodpovědnosti."
Začít u sebe
Autor: Jan Tománek
Obálka/Grafika: Jan a Honza Tománkovi
Žánr: Eseje o politice, svobodě a osobním rozvoji
Nakladatelství: Art And Animation studio
Rok vydání: 2025
Počet stran: 189
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: nakladatelství
https://eshop.tomanek.com/zacit-u-sebe/
Literatura naučná Politologie, Politika, Osobní rozvoj, Svoboda
< Předchozí | Další > |
---|