Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření

Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření

Email Tisk

Holesov vyroci 200Desáté výročí od převzetí zámku si tento rok připomíná město Holešov. Oslavy zahájilo slavnostním shromážděním a koncertem světového kytarového kvarteta The European Guitar Quartet. V přízemních arkádách zámku byla také otevřena vzpomínková výstava fotografií, která zachycuje nejzajímavější momenty z rekonstrukce zámku a klade do protikladu stav před opravou a po ní.

„Před deseti lety město Holešov zámek koupilo od předchozí majitelky a rozhodlo se z něj vytvořit kulturně-společenské centrum regionu. Výročí si v průběhu roku připomeneme hned několika akcemi s vědomím, že se jedná pouze o drobná zastavení na dlouhé cestě, která tuto významnou raně barokní památku ještě čeká,“ dodal Karel Bartošek z oddělení památkové péče, propagace a cestovního ruchu holešovské radnice.    

  Holesov vyroci 1                                                              

Na konci září bude otevřena výstava Zámek opět vzkříšený. Zpřístupní veřejnosti nové poznatky, které se v souvislosti s opravou podařilo shromáždit. „Výstava návštěvníkům nabídne ukázky nálezů z archeologických a stavebně-historických průzkumů. Například při úpravě nádvoří v roce 2013 jsme odkryli části původní renesanční stavby a díky tomu mohli určit její přesnější podobu,“ vysvětlil Ondřej Machálek, správce a kurátor holešovských muzejních sbírek.

Jednou z doprovodných akcí, která v říjnu na výstavu Zámek opět vzkříšený naváže, bude  dvoudenní odborná vědecká konference Castellum ressurectionis, jejímž odborným garantem bude Národní památkový ústav Kroměříž.

Holešovský zámek je raně barokní s rozsáhlou zahradou francouzského typu. Stavba současné podoby zámku byla zahájena podle projektu Filiberta Luchese v roce 1650, kdy se majitelem panství stal hrabě Jan z Rottalu.

Holesov vyroci 2


V rámci prohlídkového okruhu mohou návštěvníci spatřit salla terrenu s bohatou štukovou výzdobou a freskami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Další historické sály slouží jako Zámecká galerie, prezentující výstavy slavných českých i zahraničních umělců.


Součástí areálu je zámecký park, jehož dominantu tvoří unikátní vodní systém ve tvaru Neptunova trojzubce a v pravé části parku se nachází tzv. Růžová zahrada, v níž je umístěn pomník hudebního skladatele F. X. Richtra a hvězdárna.


Zdroj foto: Holešov
www.holesov.info
www.zamekholesov.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Pátý ročník soutěže opět obohatí turistickou sezónu

UNESCO200Soutěž pro návštěvníky českých a moravských památek UNESCO byla spuštěna na jaře roku 2012 při příležitosti dvacátého výročí od zápisu prvních českých památek na Seznam UNESCO.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Vhled do duše, života a inspirace slavné Coco Chanel

coco 200Kdo by neznal slavnou módní návrhářku a ikonu francouzského šarmu Coco Chanel? Pokud by se ale chtěl někdo o jejím životě dozvědět víc, měl by sáhnout po knize od vydavatelství Noxi, CHANEL & CO - Coco a její přítelkyně od autorky nejen memoárů, Marie-D...

Divadlo

Dvě sestry Marie a Ester a dva lidské osudy - každý z jiného pólu lidského bytí.

damy200Zatímco Marie se vrací do svého rodného domu ze světa, kde prožila spousty zážitků, skutečných i smyšlených, které vypráví v poutavých příbězích, její sestra Ester prožila poklidný, možná až nudný život venkovské učitelky a nevytáhla paty z rodného dom...

Film

Halloween 2 na DVD dokazuje, že děsí i po více než třiceti letech od svého vzniku

hallow 200Hororový žánr patří už dlouhodobě k těm divácky oblíbeným, protože většina z nás se ráda bojí (ovšem jen pokud se strach nedotýká nás bezprostředně). Možná ještě oblíbenějším je jeho subžánr zvaný slasher (česky „vyvražďovačka“), který má tři velké...