Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření
Banner

Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření

Email Tisk

Holesov vyroci 200Desáté výročí od převzetí zámku si tento rok připomíná město Holešov. Oslavy zahájilo slavnostním shromážděním a koncertem světového kytarového kvarteta The European Guitar Quartet. V přízemních arkádách zámku byla také otevřena vzpomínková výstava fotografií, která zachycuje nejzajímavější momenty z rekonstrukce zámku a klade do protikladu stav před opravou a po ní.

„Před deseti lety město Holešov zámek koupilo od předchozí majitelky a rozhodlo se z něj vytvořit kulturně-společenské centrum regionu. Výročí si v průběhu roku připomeneme hned několika akcemi s vědomím, že se jedná pouze o drobná zastavení na dlouhé cestě, která tuto významnou raně barokní památku ještě čeká,“ dodal Karel Bartošek z oddělení památkové péče, propagace a cestovního ruchu holešovské radnice.    

  Holesov vyroci 1                                                              

Na konci září bude otevřena výstava Zámek opět vzkříšený. Zpřístupní veřejnosti nové poznatky, které se v souvislosti s opravou podařilo shromáždit. „Výstava návštěvníkům nabídne ukázky nálezů z archeologických a stavebně-historických průzkumů. Například při úpravě nádvoří v roce 2013 jsme odkryli části původní renesanční stavby a díky tomu mohli určit její přesnější podobu,“ vysvětlil Ondřej Machálek, správce a kurátor holešovských muzejních sbírek.

Jednou z doprovodných akcí, která v říjnu na výstavu Zámek opět vzkříšený naváže, bude  dvoudenní odborná vědecká konference Castellum ressurectionis, jejímž odborným garantem bude Národní památkový ústav Kroměříž.

Holešovský zámek je raně barokní s rozsáhlou zahradou francouzského typu. Stavba současné podoby zámku byla zahájena podle projektu Filiberta Luchese v roce 1650, kdy se majitelem panství stal hrabě Jan z Rottalu.

Holesov vyroci 2


V rámci prohlídkového okruhu mohou návštěvníci spatřit salla terrenu s bohatou štukovou výzdobou a freskami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Další historické sály slouží jako Zámecká galerie, prezentující výstavy slavných českých i zahraničních umělců.


Součástí areálu je zámecký park, jehož dominantu tvoří unikátní vodní systém ve tvaru Neptunova trojzubce a v pravé části parku se nachází tzv. Růžová zahrada, v níž je umístěn pomník hudebního skladatele F. X. Richtra a hvězdárna.


Zdroj foto: Holešov
www.holesov.info
www.zamekholesov.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Barokního stavitele Santiniho si připomenou na mnoha místech Vysočiny


santini 200Nejznámější Santiniho stavbou na Vysočině je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Ždáru nad Sázavou.Odkaz Jana Blažeje Santiniho-Aichla si při příležitosti 340. výročí jeho narození připomíná Kraj Vysočina. Program se uskuteční na ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Oceňovaná francouzská detektivka?! – Lúzři – Tým v nemilosti

luzri 200Loni v dubnu vydalo nakladatelství XYZ debutový román francouzské autorky Sophie Hénaff s názvem Lúzři – Tým v nemilosti. Detektivní příběh získal řadu prestižních ocenění a láká jak na chytlavý název, tak fakt, že je prezentován jako „humoristická de...

Divadlo

Listopadový Den flamenka: žhavý temperament a spalující vášeň v objetí kytary i tance

flamen200Kdo zažil někdy večer v zapadlé sevillské hospodě nebo koncert legendárního Paca de Lucii či některého jiného velikána flamenka, nikdy už nezapomene na tu atmosféru. Ohnivý temperament a virtuozita se snoubí v gejzírech prudkých emocí, atmosféra by se...

Film

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...