Reklama
Banner

Holešovský zámek oslavil desáté výročí od znovuotevření

Email Tisk

Holesov vyroci 200Desáté výročí od převzetí zámku si tento rok připomíná město Holešov. Oslavy zahájilo slavnostním shromážděním a koncertem světového kytarového kvarteta The European Guitar Quartet. V přízemních arkádách zámku byla také otevřena vzpomínková výstava fotografií, která zachycuje nejzajímavější momenty z rekonstrukce zámku a klade do protikladu stav před opravou a po ní.

„Před deseti lety město Holešov zámek koupilo od předchozí majitelky a rozhodlo se z něj vytvořit kulturně-společenské centrum regionu. Výročí si v průběhu roku připomeneme hned několika akcemi s vědomím, že se jedná pouze o drobná zastavení na dlouhé cestě, která tuto významnou raně barokní památku ještě čeká,“ dodal Karel Bartošek z oddělení památkové péče, propagace a cestovního ruchu holešovské radnice.    

  Holesov vyroci 1                                                              

Na konci září bude otevřena výstava Zámek opět vzkříšený. Zpřístupní veřejnosti nové poznatky, které se v souvislosti s opravou podařilo shromáždit. „Výstava návštěvníkům nabídne ukázky nálezů z archeologických a stavebně-historických průzkumů. Například při úpravě nádvoří v roce 2013 jsme odkryli části původní renesanční stavby a díky tomu mohli určit její přesnější podobu,“ vysvětlil Ondřej Machálek, správce a kurátor holešovských muzejních sbírek.

Jednou z doprovodných akcí, která v říjnu na výstavu Zámek opět vzkříšený naváže, bude  dvoudenní odborná vědecká konference Castellum ressurectionis, jejímž odborným garantem bude Národní památkový ústav Kroměříž.

Holešovský zámek je raně barokní s rozsáhlou zahradou francouzského typu. Stavba současné podoby zámku byla zahájena podle projektu Filiberta Luchese v roce 1650, kdy se majitelem panství stal hrabě Jan z Rottalu.

Holesov vyroci 2


V rámci prohlídkového okruhu mohou návštěvníci spatřit salla terrenu s bohatou štukovou výzdobou a freskami, honosný velký sál, zámeckou kapli či panský pokoj. Další historické sály slouží jako Zámecká galerie, prezentující výstavy slavných českých i zahraničních umělců.


Součástí areálu je zámecký park, jehož dominantu tvoří unikátní vodní systém ve tvaru Neptunova trojzubce a v pravé části parku se nachází tzv. Růžová zahrada, v níž je umístěn pomník hudebního skladatele F. X. Richtra a hvězdárna.


Zdroj foto: Holešov
www.holesov.info
www.zamekholesov.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

ROBERT ROHÁL

redaktor K21

Pokud máte rádi český popík a potrpíte si třeba zrovna na osmdesátá a devadesátá léta minulého století, pak by vám mohlo konvenovat debutové album zpívajícího textaře, jehož jméno zní Vlady Gryc. CD dostalo název podle jedné z dvanácti písní - Já svý sny mám - a představuje nejen příjemné melodické písničky, ale i nový svěží hlas protagonisty, který je zároveň autorem všech textů. Témat má Vlady Gryc patrně na rozdávání, protože co píseň, to jiný příběh. Vůbec, texty jsou v případě Grycova debutu silnou stránkou, mají hloubku, jiskru i vtip. Patrně za to může i inspirativní hudební složka, což spadá na vrub hitmakera Hellmuta Sickela. Ti dříve narození si ho zcela jistě pamatují jako někdejšího manžela zpěvačky Heleny Vondráčkové, pro kterou napsal a zaranžoval hlavně v osmdesátých letech celou řadu hitů. Však se také všechny písničky opírají o vybroušený melodický styl již zmíněných osmdesátek a ozvěn let devadesátých, to vše s aranžérskými fígly současných hudebních trendů. Výsledkem jsou chytlavé písničky zabíhající hned do několika hudebních žánrů, až už jde o blues, rokenrol, šanson či latinu, s čímž ovšem zpěvák nemá problém. Pokud bych měl jmenovat alespoň pár titulů, které mě chytly na první poslech, pak je to určitě vyloženě letní hit Te Quero nebo titulní hitovka Já svý sny mám. Stejně tak se mi ale líbí autobiograficky laděný šanson Můj život, crazy písnička Tchýně (která se dočkala ve formě filmové minigrotesky originálního videoklipu) nebo óda na slavnou filmovou hvězdu - Marilyn... Další pozoruhodností debutového alba ostravského rodáka je účast slavných hostů, třeba rockové zpěvačky Tanji... Ale ocenil jsem i vyloženě vymazlený booklet plný zajímavých fotek a navíc se všemi texty, což není v této době zcela běžné. I to je další důvod, proč albu, které si nehraje na velké umění, ale přesto se po všech stránkách povedlo, přeji dobrý start a ještě lepší prodej.

Banner

Počasí v ČR


Hledat

Mimísek 20

Partneři

Čtěte také...

Ostravská ZOO zahájí komentované krmení zvířat

zoo koment perexPo zimní přestávce se do Zoologické zahrady v Ostravě opět vrací komentované krmení zvířat. Bude zahájeno už tuto sobotu, 22. března. Krmení zvířat je vždy provázeno povídáním jejích ošetřovatelů, takže máte šanci dozvědět se spoustu za...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

TGM očima slečny Alce a mistra Viktora

TGM ocima alice perexO historických postavách lze vyprávět nudně, přežvýkávat letopočty a nutit ostatní biflovat je. Daleko lepších výsledků se ale dosáhne tím, když je již nežijící politik či umělec představen jako člověk, ne jako soubor čísel...

Divadlo

Městské divadlo Zlín začalo zkoušet muzikál My fair lady

200divPo Řeku Zorbovi a Divotvorném hrnci uvede Městské divadlo Zlín 26. dubna v 19.00 ve Velkém sále další velký broadwayský muzikál My fair lady. Režie se chopil Zdeněk Dušek, který se zlínskými herci v minulosti nastudoval například úspěšnou ...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...