Porozumět Lustigovi...

Porozumět Lustigovi...

Tisk

Přítomnost Arnošta LustigaNakladatelství Mladá fronta se rozhodlo vydat, řekněme, přímé svědectví o osobnosti Arnošta Lustiga, jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů píšícího o holocaustu. Jeho portrét mohou čtenáři či diváci vstřebávat hned ve dvojí formě, filmové a knižní, ta přesně kopíruje filmové dialogy, navíc pak zprostředkovává položené otázky jeho dcery Evy Lustigové, jež ve filmu, nazvaném Tvoje slza, můj déšť: Přítomnost Arnošta Lustiga, někdy nezaznějí. Právě tato žena „má na svědomí“ vznik tohoto, poměrně tradičního, dokumentu. Proč zdůrazňuji onen žánrový konformismus? Protože právě ten je, myslím, jednou ze silných stránek. Ale tvrzením o dominující všednosti bych se dopouštěla křivdy, dokument se i v lecčem vymyká (ať už celkově svou dynamičností nebo doprovodnými kulisami, viz níže), avšak experimentálním není, proč by měl taky být, vždyť přece odpovědi na nejzákladnější životní otázky by se měly hledat těmi nejjednoduššími cestami. Toto přesně učinila Eva Lustigová, která „jen“ toužila nalézt cestu k pravému já svého otce:
,,Chtěla jsem tam, kde hory nestárnou. Tam, kde paměť nenapadá hledat se, či se nalézt. Byl pro.“
Proto mu položila několik obecných i konkrétních otázek, přičemž odpověďmi na ně byl slovně pokryt takřka celý jeho život (a teď mám na mysli i ten vnitřní). Pan Lustig hovoří o deportaci do koncentračního tábora již ve svém brzkém dětství, dále o emigraci po r. 1968. Rovněž se dovídáme, co především jej vedlo ke spisovatelskému řemeslu (důvodem byla touha dokázat svému učiteli, že to, co zažil, je skutečně pravda).

Vznikl tak jedinečný portrét tolik oblíbeného spisovatele. Sama Eva Lustigová říká, že otázky mu dopředu známy nebyly, divák (čtenář) si tak může být jistý jeho spontánními odpověďmi, byť mnohdy znějí pohotově a rozmyšleně. To vše jen dokazuje sečtělost, jíž pan Lustig, věčná studnice židovských vtipů a životního nadhledu, oplýval:
,,Je více myší než pastí. Taková je moje filozofie.“
Film se natáčel na různých místech v Praze od roku 2006 až do roku 2008, kromě A. Lustiga zde spatříte jeho přátele Květu Fialovou, Josefa Vinkláře nebo kolegu z lágru Jiřího Justice a další.

Přítomnost Arnošta Lustiga

Dokument je prokládán fotografiemi, citacemi z některých Lustigových knih (např. Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Chlapec u okna, Krásné zelené oči) nebo úryvky z korespondence. Hudební podklad tvoří většinou podmanivé židovské melodie, pochopitelně, vždyť celý spisovatelův život a téměř celá jeho tvorba se točí kolem tématu židovství a s ním související otázky viny, trestu a zachování si důstojnosti i v časech té největší brutality:
,,Nechtěl bych prominout nic, co udělali ti nejhorší lidi, nacisti, co udělali Židům, včetně mýmu tatínkovi, to bych nechtěl prominout; a kdybych chtěl, tak bych si to okamžitě vyvrátil, protože to je neodpustitelný.“

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem se ujistila v jedné věci,  že se zesnulým Arnoštem Lustigem mnohé utichlo, avšak jen díky takovýmto počinům (dále např. dokument Devět životů http://dafilms.cz/film/8070-arnost-lustig-devet-zivotu), připomínajícím existenci lidské krutosti, ale i nesmírné vůle, jeho moudrost přetrvává dál a je to dobře. Dnešní doba totiž potřebuje morální vzory se smyslem pro duchovno a neochvějnou vírou v lepší zítřky. Jedním takovým pan Arnošt Lustig bezesporu byl a troufám si říci, že i jedním z největších. To všechno film explicitně nepoví, ale proč by to dělal:
,,Často lidi svádějí na boha to, co zavinili lidi. Já nedávám vinu bohu, já si to nedovedu představit, já dávám vinu lidem.“
Jako velké plus hodnotím dvojí formu vydání, vizuální složka zaujme obrazem a zvukem, takto si potom zapamatovaná slova ukládáme do dlouhodobé paměti, k čemuž nám dopomáhá kniha, v níž je vše zaznamenáno. Zážitek je tímto intenzivnější a trvá déle.
Věřím v to, že Eva Lustigová během své „mise“ našla odpověď, nám nad to navíc dala šanci proniknout do Lustigova světa díky tomuto filmu, který se jiným, stávajícím i těm, co přijdou po něm, bude vymykat, protože vše bylo děláno za účelem porozumění a také z lásky, ze vzájemné lásky otce a dcery.
Pro úplnost jen dodávám, že dokument byl uveden na 47. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech 2012.

Tvoje slza, můj déšť: Přítomnost Arnošta Lustiga
Žánr:
dokumentární
Původ: ČR
Režie:
Eva Lustigová
Stopáž: 53 min
Hodnocení: 80%

Zdroj foto: Mladá Fronta
Zdroj videa: YouTube


 

Zobrazit další články autora >>>

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nechte se nalákat na Přehlídku netradičního filmu do Mladé Boleslavi

200fPřehlídka netradičního filmu se bude konat 26. až 28. září v Mladé Boleslavi a nabídne balkánskou kinematografii. Na naše zvídavé otázky nám u této příležitosti odpověděl Jan Černík, supervizor a vedoucí produkce festivalu a hlavní dramaturg Jan Gál.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nebezpečné pokušení může přepadnout každého


nebezpecnepok0Film Nebezpečné pokušení (2015) je spíš taková tradiční inscenace o tom, co se může stát, když venku prší a všude je spousta rozdělané práce. Povinnosti, starosti o rodinu a majetek, šťastné manželství, ale jakoby tady něco chybělo.


Literatura

Kdo si hraje, nezlobí

altKaždý rodič občas propadá zoufalství a marně hledá něco, čím zabavit potomka. Něco, co dětskou pozornost pokud možno udrží co nejdéle a ještě líp smysluplně zaměstná. A vzhledem k tomu, že děti velmi rády plní úkoly, řeší rébusy, lámou si hlavičky a týrají mozk...

Divadlo

Osmyčky, totální unférie z dějin národa českého

Osmycky plakatProsím ten název není s hrubkou. Autoři opravdu svůj kabaret nazvali Osmyčky. V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací, většinou uváděných v létě na Biskupském dvoře Moravského zem...

Film

Čekám až mi umře pes, abych se mohla zastřelit

Olive KitteridgeováSvérázná Olive Kitteridgeová vás rozesměje i rozpláče ve skvělém románu Elisabeth Stroutové, která za byla za tento svůj počin oceněná Pulitzerovou cenou. Olive Kitteridgeová byla...