Král televizních příběhů František Filip

Král televizních příběhů František Filip

Tisk

filipVraťme se do časů, kdy byla televize zásobena vynikajícími scénáři Jaroslava Dieta, Jiřího Hubače a dalších, kterých se posléze ujali mistři svého řemesla a pod jejich vedením vznikly ty nejlepší české seriály a televizní filmy. Tento krásný výlet do minulosti čtenářům zprostředkuje kniha Jiřího Moce Dobrodružství televize aneb Jak je důležité míti (Františka) Filipa).

Jak se kluk z Písku stal uznávaným režisérem

František Filip je jedním z nejplodnějších českých režisérů. Na svůj režijní účet si může připsat přes 600 děl složených ze seriálů, televizních inscenací a filmů, dokumentů, rozhovorů a dokonce i oper a operet. Nesmím také opomenout filmy, které šly do kin – Utrpení mladého Boháčka, Hrdina má strach či Odvážná slečna s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli.

František Filip se narodil na Štěpána roku 1930 v Písku a o film se spíše zajímal jako návštěvník kina než jako o svoji budoucnost. To divadlo pro něj mělo větší kouzlo. Jako skaut se dostal k hraní i režírovaní. Když se před maturitou rozhodoval, kam by chtěl dál pokračovat, dozvěděl se o divadelní fakultě v Praze a nejvíce ho zaujal obor divadelní režie. Osud mu ale do cesty poslal Klementinu Rektorisovou, která učila na DAMU a doporučila mu, aby raději zkusil filmovou režii na FAMU. Tam úspěšně složil zkoušky a v cestě režiséra už mu nic nestálo.

Byl jsem při tom

Další šťastná náhoda se naskytla, když přišel František do Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici se svým filmečkem Ústřední loutkové divadlo a zrovna se hledal záskok za asistenta režie. Stal se tak součástí nově vznikající televize, kde sice vládnul organizovaný chaos, ale živá vysílání byla pro Filipa vynikající škola. V televizi se mu natolik zalíbilo, že se i přes posměšky barrandovských režisérů v ní rozhodl zakotvit.

Česká Sága rodu Forsythů a další seriály

František Filip je podepsaný hned pod několika seriály. Mezi jeho první patří Tři chlapy v chalupě, který se vysílal ještě živě a u diváků vzbudil nečekané ohlasy. Olga Scheinpflugová zase dostala příležitost zazářit v seriálu Eliška a její rod. A další slavný seriál se též zabýval rodem – rodem Nedobylů a Bornů. Sňatky z rozumu kvůli svému rozsahu vznikaly jako samostatné devadesátiminutové filmy na Barrandově a protože se natáčelo i v době okupace, musel se filmový materiál vozit přes Vltavu na lodičkách. Na tento seriál následně navazuje Zlá krev, která je též z pera Vladimíra Neffa, ale toto pokračování už se nedočkalo takových uznání, které provázely Sňatky z rozumu. Dalšími vynikajícími a divácky oblíbenými seriály stojící za zmínku jsou Byl jednou jeden dům, F. L. Věk, Cirkus Humberto či Chalupáři. Právě u posledně zmíněného seriálu František Filip váhal nad jeho kvalitou, a proto byl velice mile překvapen jeho častým reprízováním.

Nebyla to jenom legrace

Ve Filipově režijní filmografii se najdou nejen komedie (Láska jako trám, Egyptologové, Podnájemníci,…) ale i drama. Do této kategorie spadají například filmy Kat nepočká, Noc pastýřů či Děkuji, pane profesore. A dokonce dokázal skloubit komika Vladimíra Menšíka s vážnou látkou Jiřího Hubače v televizních filmech Ikarův pád a Tažní ptáci.

Na place vládla pohoda

Vedle režiséra jsou na place velice důležitým elementem herci. František Filip měl tu čest pracovat s mistry svého oboru, a proto si své herce velice hýčkal. Nechal je volně pracovat a nevměšoval se jim do jejich pocitů. Ctil jejich „úchylky“ či zvláštnosti a počítal s tím, že herec musí být svým způsobem nějak švihlý, aby mohl svou roli přesvědčivě ztvárnit. A když se už schylovalo k nějaké bouřce (na tyto situace byl velikým expertem Jan Pivec), dokázal si Filip vždy zachovat jasnou mysl bez mráčku a uklidnit napjatou situaci.

Kniha je plná režisérových vzpomínek na práci v Československé televizi a tehdejší dobu. Nechybí ani vzpomínky herců na natáčení či obrázkový materiál. Zkrátka bych to zhodnotila jako velice příjemné počtení o jednom z vynikajících režisérů, bez jehož děl by se na televizi nedalo pomalu na co dívat.

Název: Dobrodružství televize aneb Jak je důležité míti (Františka) Filipa
Autor: Jiří Moc
Žánr: Biografie, film
Nakladatelství: Česká televize v Edici ČT
Výroba a distribuce: Albatros Media a. s.
Rok vydání: 2011
Počet stran: 160 s.
Hodnocení: 89 %
zdroj foto: Česká televize


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...


Literatura

Rodinné recepty mohou představovat soukromý poklad

Moje recepty 200V záplavě kuchařek, které se v poslední době objevují na našem knižním trhu, je obtížné přijít s něčím originálním, co by mohlo zaujmout čtenáře a potenciální laické kuchaře. Nakladatelství Fragment nabídlo jedno řešení: napište si svoj...

Divadlo

Geisslers otevírají svou divadelně-alchymistickou laboratoř

Alchymisti200Alchymisti: Zlatodějný teatrolab je imerzivní inscenace pro diváky od deseti let, která vám umožní nahlédnout do pěti alchymistických laboratoří, založených samotným velmistrem tajného řádu Rudolfem II. Přenese vás do doby Rudolfovy vlády, kdy ...

Film

Do kin se řítí dobrodružný film pro celou rodinu Bella a Sebastián: Nová generace

BELLE-ET-SEBASTIEN200Hlavní hrdinové 10letý chlapec a velký bílý pes prožijí nezapomenutelné prázdniny, které oběma změní život. Vysoké hory, divoká zvířata, tajné jeskyně, temné lesy, ale i silná auta řítící se horskými průsmyky, paragliding a lanovk...