Adventní trhy, vánoční atmosféra, svařené víno a tradiční pochoutky

Adventní trhy, vánoční atmosféra, svařené víno a tradiční pochoutky

vanocni trhy  videnPředvánoční období se pro mnoho lidí stává časem shonu, kdy potřebují stihnout nejen důkladný úklid celé domácnosti a napéct několikero druhů cukroví, ale věnují spoustu času a energie i vánoční výzdobě, nákupům dárků a posezením s přáteli či kolegy.

 

 

Jsou pak natolik vystresovaní, že si tu výzdobu a dokonale vytvořenou vánoční pohodu ani neužijí. Přitom se dá spojit příjemné s užitečným a atmosféru Vánoc nasát na některém z adventních trhů, pořádaných téměř v každém městě, obejít krámky s nabízenými produkty, pořídit pár drobných dárků a zastavit se u stánku se svařeným vínem nebo grogem. Vezmeme-li s sebou i oblíbené přátele, dobrá pohoda se zaručeně dostaví.

Nepořádají-li vánoční trhy ve vašem městečku, můžete se vypravit třeba do Prahy.  Na Staroměstském náměstí proběhlo v sobotu 1. prosince slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Stylové krámky nabízejí vánoční zboží, zejména ozdoby, věnce, jmelí a další dekorace. Nechybí občerstvení a atmosféru dokreslují koledy v podání dětských sborů a dalších interpretů. Uličkami pak můžete dojít až v Václavskému náměstí, kde je korzo také lemováno nasvícenými stánky.

vanocni trhy praha

Máte-li to blíže například do Jižních Čech, navštivte Český Krumlov a jeho historický vánoční jarmark s živým Betlémem, nebo České Budějovice, kde na náměstí Přemysla Otakara II. oživují tradiční řemesla a vánoční zvyky, dále adventní jarmark v Písku, či troubení z věže a vánoční trh s vůní punče a pečiva v Třeboni.

V Severních Čechách můžete zažít setkání s létajícími anděly v Úštěku, kde se i letos, 15.12.2012, snesou z věže kostela a přistanou na rynku, kterým pak procházejí na chůdách a shlížejí z výšky na korzující návštěvníky. Vypadají skutečně nadpozemsky. Dobové stánky nabízejí různé dobroty a tradiční vánoční zboží.

Ve Východních Čechách nasajete atmosféru pravých staročeských Vánoc na Pernštýnských vánočních trzích v Pardubicích, od 10. do 16.12.2012.

Na západě Čech zavítejte třeba do Plzně na Náměstí Republiky, kde oživují vánoční zvyky a tradice.

vanocni trhy brno

Na Moravě pro nás uchystali Brněnské Vánoce na Náměstí Svobody i na dalších místech ve městě, například Vánoce na Moraváku v komorním prostředí parku. Na cestu vám posvítí Betlémské světlo a každý den navečer zazní koncert.

Olomoucká radnice, sloup Nejsvětější trojice a barokní kašny tvoří jedinečnou scenérii Olomouckých Vánoc, ochutnat můžete perníčky, punč a medovinu.

Výčtem zajímavých předvánočních akcí bychom mohli pokračovat – je jich opravdu spousta, inspiraci najdete například na stránkách www.ceskevylety.cz

Jsou-li vám Čechy malé, těší se na vás vyhlášené adventní trhy v sousedním Německu. Na vánoční punč a vyhlášenou drážďanskou štólu si zajeďte do Drážďan, kde se koná již 578.vánoční trh a jeho slavnostní zahájení proběhne 28.11.2012 na Štrýclmarktu. Příjemná procházka historickým centrem se spoustou krásně osvětlených stánků i budov a plno vůní a chutí vám zpříjemní den.

vanocni trhy drazdany

Pro vánoční trh v Norimberku jsou zase charakteristické pečené kaštany, marcipán, bavorský vánoční chléb, víno a punč. Pokud vám zbude čas, můžete se stavit v termálních lázních v Amberku a vykoupat se v minerální vodě. 

Proměnu v pohádkové vánoční trhy zažívají každoročně i ta nejkrásnější vídeňská náměstí. Ve Vídni na náměstí Marie Terezie stojí v době adventu na 60 stánků s tradičními řemeslnými výrobky a originálními dárky. Nádvoří Ehrenhof před zámkem Schönbrunn má pro romantiky připraveny Vánoce v císařských kulisách. A to není zdaleka všechno!

Cestovní kanceláře se předhánějí s nabídkou autobusových zájezdů na adventní trhy u našich sousedů, takže se ani nemusíte obávat, že budete ochuzeni o ochutnávky svařeného vína a horkého punče či medoviny, připadá-li na vás obvykle role řidiče. Stačí zalovit na internetu.

Nuže, přejeme vám příjemně strávený Advent!

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Support Lesbiens: „Jsme tu přece pro fandy a ti musí slyšet na koncertech pecky“

support lesbiens 200Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor s jednou z hvězd festivalu Holešovská Regata, se skupinou Support Lesbiens. Za ni odpovídala stálice Hynek Toman, jež se nezalekl rozpa...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Pocta českému Edisonovi

frantisek krizik200Před rokem jsme si připomněli 125. výročí první elektrické dráhy v  Čechách, jejímž vynálezcem byl František Křižík. V srpnu téhož roku byla ve stanici metra Křižíkova odhalena replika jím zdokonalené obloukové lampy a od letošn...

Z archivu...


Literatura

RECENZE: Útok na pekárnu

utok na pekarnu200Autora nová kniha Útok na pekárnu Harukiho Murakamiho netřeba dlouze představovat. Tento světoznámý japonský spisovatel má na své kontě již více, než dvě desítky knih, které čtenáře okamžitě ohromí svou jedinečností.

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

18.FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU

Francouzsky film 200Francouzské   velvyslanectví   v   České   republice,   Francouzský   institut   v   Praze   a   společnost Unifrance  pořádají  v  listopadu  tradiční  Festival  francouzského  filmu.    18.  r...