Pod křídly Sokola aneb sokolové nebudovali jen sokolovny

Pod křídly Sokola aneb sokolové nebudovali jen sokolovny

Tisk

pod kridly sokola200Armádní muzeum na Žižkově zve nejen všechny příznivce tělovýchovy a sportu na výstavu Pod křídly Sokola, která mapuje sto padesát let existence této nejmasovější organizace, jež významně ovlivnila dějiny našeho státu a jako jedna z mála společenských organizací přežila všechny režimy. Doba trvání výstavy byla prodloužena až do konce roku 2013.

 

Výstava mapuje v několika částech jednotlivé éry v existenci Sokola. Jako první je prezentováno založení sokolské organizace v Praze v roce 1862, kdy byla svolána ustavující valná hromada. Představeny jsou samozřejmě i osoby zakladatelů Jindřicha Fügnera (1822-1865) a Miroslava Tyrše (1832-1884). Mnozí návštěvníci výstavy jsou překvapeni informací, že oba pocházeli z německého prostředí a Tyrš se původně jmenoval Friedrich Emmanuel Tirsch. Navštěvníci si mohou prohlédnout Tyršovu pracovnu a osobní třicetikilovou činku, s níž cvičil.

Neodmyslitelným symbolem Sokolstva je samozřejmě sokolský kroj, původně tvořený kalhotami, kazajkou z ruského lnu, červenou garibaldovskou košilí a kulatým kloboukem s pérem. Jeho autorem byl malíř Josef Mánes, jenž vytvořil i návrh sokolského praporu. Období největšího rozvoje a rozšíření členské základny zažil Sokol v druhé polovině 19. století po rakousko-uherském vyrovnání, kdy došlo k vzedmutí vlny českého nacionalismu a spojení Sokola s emancipačními národními proudy.

Zajímavý je fakt, že od založení do roku 1948 více jak polovina dospělého členstva necvičila. Svým členstvím manifestovali vlastenectví a odhodlání bojovat a bránit zájmy české národní pospolitosti (např. kulturní činností – divadelní představení, přednášky, šibřinky, vlastenecké výlety,aj.).

pod kridly sokola3

Další část výstavy se věnuje vzniku ženského odboru Sokola v roce 1898 a jeho počátkům, přesněji řečeno Tělocvičnému spolku paní a dívek pražských, který byl založen již v roce 1869 a jehož starostkou se stala spisovatelka Sofie Podlipská. Návštěvníky jistě zaujmou tehdejší dámské cvičební úbory a tělocvičné nářadí.

Mnoho prostoru je samozřejmě věnováno i sokolským sletům. První se uskutečnil již v roce 1882 na Střeleckém ostrově, kde vystoupilo 696 cvičenců. V roce 1901 mohly poprvé na sletu cvičit i ženy. V.slet v roce 1907 přilákal 50 000 diváků, na VI. sletu, k němuž plakát vytvořil Alfons Mucha, vystoupilo 10 000 mužů a 5 000 žen.

pod kridly sokola1

Výstava ukazuje vedle tělocvičné historie Sokola významnou měrou i jeho vojenskou linii: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československo,“ tak zní známý výrok prezidenta T. G. Masaryka. Právě členové krajanských organizací Sokola v zahraničí stáli u zrodu československých legií. Vytvořili rotu Nazdar ve Francii a Českou družinu v Rusku.

Jádro výstavy tvoří sekce zobrazující meziválečnou éru z let 1918-1938, kde jsou k vidění mnohé medaile, které Sokolové vybojovali na olympijských hrách a jiný mezinárodních soutěžích (Paříž 1924 – 7 medailí vybojovaných Sokoly – 1.zlatá olympijská medaile v české historii Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně, Berlín 1936 – zlato ve cvičení na kruzích Aloise Hudce), ale i velké repliky sokolských bran ze sletů. Výstava připomíná také budování stadionu na Strahově ve 30.letech 20.století. Na Strahově se uskutečnil v roce 1938 též památný X.slet se slavnými prostnými Přísaha republice, při nichž cvičilo 30 000 mužů najednou. Velký prostor je věnován sokolské odbojové činnosti v období druhé světové války a významné pomoci sokolů při operaci Antropoid – atentátu na R.Heydricha, za níž zaplatili životy (11 611 sokolů bylo nacisty uvězněno, 1 212 popraveno, 2 176 uvězněno v koncentračních táborech, 6 54 padlo při Květnovém povstání).

pod kridly sokola2

Zachyceno je i období poválečné, a to jak roky krátce po druhé světové válce, kdy čítala Česká obec sokolská na milion členů, tak období nuceného útlumu sokolských aktivit na území Československa po roce 1948. Ty ovšem vyvažovala čilá sokolská činnost v zahraničí.

Svůj prostor má na výstavě i současnost – dnes je v Sokole organizováno přes 170 000 členů, kteří se věnují tělesné aktivitě. Jde přitom ve značné míře o děti a mládež.

pod kridly sokola4

Pod křídly Sokola
Datum a místo konání: 19.6.2012 – 31.12.2013
Armádní muzeum Vojenského historického ústavu Praha
otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstup zdarma

Pořadatel: VHÚ Praha a Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Zdroj foto: vhu.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

1. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

BMC perex1Březen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům pís...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Karel Hynek Mácha bez cenzury

Deníky K. H. MáchaNakladatelství Host vydalo Prózu a deníky Karla Hynka Máchy. Českého klasika, kterého každý zná z literatury. To zajímavé a historicky i psychologicky obohacující se ale může ukrývat v Máchově soukromých a intimních zápiscích z let ...

Z archivu...


Literatura

První díl komiksové revue zaujme především kluky

komiks200Na poli české komiksové scény se příliš často nedějí výrazné změny. V současné době se u nás můžete setkat především s formou pro dospělé. Ale tento druh četby byl přece původně určen z velké části pro děti. Jen si vzpomeňte na Rychlé šípy či Čtyřl...

Divadlo

Muzikál Romeo a Julie 2014

Romeo a Julie 2014 200 Na muzikál Romeo a Julie 2014 jsem se těšila o to víc, protože jsem pár týdnů před premiérou dělala rozhovor s jedním z autorů, Jiřím Barešem a také s představitelkou chůvy, Veronikou Zelníčkovou. Oba byli ...

Film

Opět k nám dorazily Dny evropského filmu

evropsky film200Už po dvacáté se konají Dny evropského filmu, tentokrát kromě Prahy proniknuvší ještě do Brna, Hradce Králové, Ostravy, Jablonce nad Nisou a Uherského Hradiště. Organizátoři s podporou řady velvyslanectví a kulturních in...