Cestou necestou za posvátnými místy jihovýchodních Čech

Cestou necestou za posvátnými místy jihovýchodních Čech

Tisk

altJih Čech si většina lidí spojuje s rybníky. Ty jsou nejprofláklejším magnetem na turisty, k jejich břehům míří kroky nejednoho výletníka, jejich fotografie nechybí na žádné z pohlednic. Není nutno pochybovat, rybníky dodávají jihočeské krajině specifický ráz. Jejich vznik a současné využití je chov ryb a rekreace, tudíž záležitosti skrz naskrz praktické, dalo by se říci profánní. Krajina jihovýchodních Čech má však i svá posvátná místa. Místa, která zůstávají výletníkům v nejednom případě utajena, která turisti kvůli své neinformovanosti míjejí. A to je škoda, protože posvátná místa nás spojují s duchovním světem, s odkazem našich předků, mají daleko hlubší odkaz než atrakce masového turismu. Turistické ukazatele a informační tabule se o posvátných místech víceméně nezmiňují. Ty, kdo je touží poznat, navádí na cestu k nim kniha Václava Vokolka.

 

Posvátné… většinou na mysli vytane duchovní svatostánek či objekt spojený s vírou, v našich končinách nejčastěji s křesťanstvím. Nenechme se mýlit, může jít o výsledky lidské činnosti, ale i více či méně rozsáhlá území, nebo výtvory matičky přírody. Němými svědky časů dávno zašlých jsou kamenné útvary – viklany, menhiry, skalnaté ostrohy nad řekami. Čas v lidském pojetí a jejich, geologický čas jsou nesrovnatelné veličiny, proto snad vzbuzovaly u našich předků úctu a posvátnou bázeň. Stejně tak předkové pociťovali posvátnou úctu ke stromům, věřili, že v nich sídlí duše a duchové. Z nitra země tryskající prameny disponují léčivou silou, navracejí zdraví. Takové posvátné vody nalezneme například v Dobré Vody u Nových Hradů, v Kájově či Klášteře u Nové Bystřice. Punc posvátného si nesou územní celky jako Vitorazsko nebo třeba Landštejnsko. Kroky náboženských procesí směřovala na k poutním místům Lišov,Doubdleby, do Chlumu u Třeboně Borovan a dalších. Vyjmenovávat všechna posvátná místa, o kterých se kniha zmiňuje, nemá cenu, bude lepší, když čtenář sáhne po knize.

Rozdělení posvátných míst do jednotlivých kapitol nepostrádá logiku a zjednodušuje orientaci v knize. Kapitoly nejsou suchopárným popisem, autor využívá historických pramenů, k historicky doloženým událostem přidá tu špetku legendy, tu informaci z oblasti geologie nebo botaniky. Místy je tato návaznost plynulá, místy trochu skřípe. Ale celek působí jako mozaika, na jejíž výrobu bylo použito mnoho malých, různorodých kamínků. Určitě si zaslouží obdiv autorova schopnost z rozličných informací sestavit poutavé počtení. Autor také prokázal vynikající schopnost práce se zdroji, relativně velké množství citací pramenů dodává knize na živosti a čtivosti.


Velmi mě potěšilo, že do výčtu posvátného byly mimo architektonických skvostů, měst a lidských výtvorů zařazeny i přírodní monumenty a stromy. Neboť ty se staly objektem uctívání dříve, než se stavitelé pustili do výstavby kostelů, chrámů, klášterů. Předkřesťanská doba je mi sympatická právě svým uctíváním přírody, kterážto je vnímána jako matka, zdroj života.

alt


Bohatá obrazová příloha jakoby zvala čtenáře na místa, která jsou na fotografiích zachycena. Autorovi fotografií se velmi dobře podařilo vystihnout genia loci jednotlivých míst. Kniha čtenáři nepředkládá bezduché fotografie, které nezachycují ani špetku osobitosti zobrazeného. Ba naopak. I když jsou místa, stavby, stromy nebo kamenné útvary přítomny jen zprostředkovaně, přesto lze cítit jejich svébytnost, osobitost. Pokud genius loci promlouvá, největší šanci jej uslyšet máme právě na posvátných místech.

K jižním Čechám má zvláštní vztah. Není to můj rodný kraj, moje pouto k němu není nijak extra silné, ale trávím v něj o poznání více času než v ostatních „nedomovských“ koutech naší republiky. Chvíli trvalo, než jsem tomuto kraji přišla na chuť. Z podstatné části jej mám doposud v kategorii „hic sunt leones“. Ale mám touhu jej objevovat a kniha Václava Vokolka k tomu výraznou měrou přispěla. Určitě vím, co si přibalím do tašky, kterou si s sebou budu brát na dovolenou v jižních Čechách. A měli by to udělat všichni, kteří chtějí odhalit kouzlo jihovýchodních Čech, které zůstává masovému, komerčnímu turismu ukryto.

Neznámé Čechy 4 Posvátná místa jihovýchodních Čech
Autor: Václav Vokolek
Žánr: cestopis
Vydáno: 2012
Stran: 232
Vydalo nakladatelství: Mladá fronta
Hodnocení: 65%

Zdroj foto: knižní web Mladé fronty


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Samo Alexander, Pressburger Klezmer Band: Som najradšej, keď je na pódium zábava

sam perexPostupne sa dostávame ku Klezmeru zo Slovenska. Začalo to predchádzajúcim CD, kde sme mali jednu pieseň z Vyšných Rastlavíc. Kedysi sme nevedeli, že sa hral na Slovensku, v súčasnosti sme v rôznych knihách naš...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

S tou správnou knihou rodičovství není věda

rodicovstvi perexTím správným průvodcem pro každého rodiče by mohla být kniha Margot Sunderlandové Věda zvaná rodičovství. Bohatě ilustrovaná publikace s mnoha užitečnými radami ukazuje všem rodičům pozitivní přístup k výchově a klade důraz na respe...


Literatura

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...

Divadlo

Komedie Davida Gieselmanna poukazuje vtipným ironickým tónem i na problematiku chování dnešních mladých

kuchta 200Na jevišti Divadla U22 v Praze 10 – Uhříněves proběhne v pátek 11. října v 19.30 hodin premiéra inscenace O klucích aneb Jsem kuchta! Hru německého autora Davida Giesselmanna přeložila Anežka Rusevová a v dramaturgii Fillipa Bařiny režíruje Roman U...

Film

Filmy 30. Českého lva jsou online na dafilms.cz

cesky lev 200Streamovací portál DAFilms nabízí tradiční online přehlídku nominovaných filmů Českého lva. Diváci si až do 31. března mohou na jednom místě vychutnat nejen filmy nominované na 30. Českého lva, ale i speciál k 30leté historii udílení cen. Milovní...