Po 20. letech opět spolu: už ne jako partneři, ale stále přátelé…
Banner

Po 20. letech opět spolu: už ne jako partneři, ale stále přátelé…

Email Tisk

lukas prikazky utekyDo 28. listopadu potrvá v Úřadu městské části Praha 10 prodejní výstava obrazů akademického malíře Lukáše Příčiny pod názvem Útěky 2012.

 

Před dvaceti lety, kdy se v České republice teprve začínalo mluvit o registrovaném partnerství, se potkali akademický malíř Lukáš Příčina a Vladimír Hrubý (tehdy tanečník a choreograf, později redaktor Českého rozhlasu, poté mluvčí MPSV ČR, dnes úředník na Úřadu městské části Praha 10). Brzy po jejich seznámení se dohodli, že budou spolu žít jako partneři, a tak si za tím účelem vzájemně dali 24. září 1992 tajný slib v kostele U Voršilek na Národní třídě v Praze. I když to byla akce čistě soukromá, dostala se jejich „svatební fotka“ na titulní stranu českého bulváru s titulkem: „Muži si řekli ano“. Ačkoli se po osmi letech jejich společného života jejich životní cesty rozdělily, zůstali stále přáteli a dokázali si vzájemně pomáhat.

pricina hruby uteky 2012

Důkazem je i aktuální akce, kterou Vladimír pomáhal Lukášovi organizovat. Jedenatřicátého října 2012 byla vernisáží zahájena výstava Příčinových obrazů pod názvem Útěky 2012. Vernisáže se zúčastnily kromě asi šedesátky hostů také herečky a zpěvačky Jitka Smutná a Věra Nerušilová. Výstava zahrnuje výběr z dosavadní Příčinovy surrealistické tvorby (kresby a grafické listy), přináší ale i nové obrazy související s umělcovým zápalem pro počítačovou grafiku. Prodejní výstava se koná na Úřadu městské části Praha 10 v galerii v pátém patře, potrvá do 28. listopadu 2012.

pricina hruby uteky 2012
Kreslíř, grafik a ilustrátor, akademický malíř Lukáš Příčina se narodil v Jeseníku, ve znamení Blíženců. Po absolvování UMPRUM v Ostravě studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a Bratislavě pod vedením Cyrila Boudy, Milady Kudláčkové, Albína Brunovského a Jozefa Bubáka. Poté působil jako asistent na Akademii výtvarných umění v oboru kresba. Jeho surrealistické kresby jsou protkány podrobnou studií tužky a jeho současná tvorba ovlivněná počítačovou grafikou úspěšně popouští uzdu divákovy fantazie. Od roku 1992 žije a tvoří v Praze 10.

pricina hruby uteky 2012

Foto: Archiv Vladimíra Hrubého


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Z archivu...

Čtěte také...

Výstavu Trnkova Zahrada 2 v Malostranské besedě za první měsíc navštívilo deset tisíc lidí

trnk200Před pěti týdny v pražské Malostranské besedě výtvarníci Jan a Matyáš Trnkové otevřeli multimediální instalaci Trnkova Zahrada 2. Děti tak mají jedinečnou šanci stát se hlavními hrdiny známé dětské knihy Zahrada a zažít po boku moudrého trpaslíka, zlomys...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Lhotákův vláček opět míří mezi děti

vlacekobalkaNakladatelství Albatros přináší nejen dětem nové vydání mnoha generacemi milovaného a jako rodinnou vzácnost uchovávaného leporela Šťastně dojeď, dlouhý vláčku!, jehož stránky zdobí nostalgický půvabné ilustrace jednoho z nejznámějších českých ...

Divadlo

Katovský příběh přivezlo na zlínské Setkání Stretnutie Bábkové divadlo Žilina

kata dcera kata 200Zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie se letos konal již poosmnácté. V dobách svých začátků byl zaměřen především na tvorbu zemí Visegrádu, postupem času vykrystalizoval do přehlídky české a slovenské diva...

Film

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...