Tři „S“ české hudby s Petrem Popelkou
Banner

Tři „S“ české hudby s Petrem Popelkou

Tisk

socr popelka200Poetická Pohádka Josefa Suka, česká premiéra skladby pro cembalo Mahana Esfahaniho od Miroslava Srnky a smyčcový kvartet „Z mého života“ od Bedřicha Smetany v orchestrální instrumentaci George Szella zazní na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 12. února od 19.30 v Rudolfinu. Přímý přenos vysílají ČRo Vltava a rumunský rozhlas, záznam ČRo D-dur a stanice v Nizozemsku, Německu, Polsku, Lotyšsku a Katalánsku.

Hudba k Zeyerově poetické hře o Radúzovi a Mahuleně, prosycená pohádkovou atmosférou, láskyplností a svěží mladostí, vznikala v nejšťastnějším životním období Josefa Suka. Byl tehdy zamilovaný do Dvořákovy dcery, své pozdější manželky. Rok po úspěšné premiéře se mladý skladatel rozhodl vytvořit z hudebního materiálu koncertní suitu.

Skladba Standstill Miroslava Srnky byla poprvé uvedena v Kolíně nad Rýnem v září 2022 s Mahanem Esfahanim jako sólistou. Hrál Gürzenich-Orchester Köln, řídil jeho šéfdirigent François-Xavier Roth. Titul se dá přeložit pojmy nehybnost, zastavení či klid. S ohledem na vznik v době koronavirové pandemie a tehdejších uzávěr veškerého dění není ani trochu náhodný: vždyť emoce v lidech bouřily, ale svět zůstal zcela stát… Srnka se ve své tvorbě snaží pracovat s dosud neslyšenými zvuky. Připouští, že by umění ztrácelo smysl, kdyby se tvůrce nevyjadřoval k tomu, co považuje za důležité, ale sám sebe vnímá spíše jako skladatele abstraktního rázu, protože ho přitahuje řešení rozvoje hudebních struktur. A tak i zvukové impulsy spojené se specifiky cembala – s jeho hbitostí a extrémní přesností i s relativně hlučnou výbušností na začátku každého tónu – využívá jako „spouštěče“ orchestrální struktury.

Smetanův kvartet č. 1 „Z mého života“, silně autobiografický, intimní a zároveň tragický, spadá již do doby hluchoty, podobně jako Má vlast a část oper. Tuto strhující hudební výpověď upravil pro symfonický orchestr George Szell. Původem maďarský dirigent emigroval před nacisty do USA, kde proslul jako šéf orchestru v Clevelandu. I za oceánem patřil k významným propagátorům Smetanova odkazu.

socr popelka1

PROGRAM:

Josef Suk (1874–1935)
Pohádka. Suita z hudby k Zeyerově dramatu Radúz a Mahulena, op. 16

Miroslav Srnka (1975)
Standstill pro cembalo a orchestr
(česká premiéra)

Bedřich Smetana (1824–1884)
George Szell (1897–1970)
Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“. Aranžmá pro orchestr

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Petr Popelka dirigent
Mahan Esfahani cembalo

Přímý přenos koncertu / ČRo Vltava
Záznam koncertu / ČRo D-dur / 14. února / 20.00

Více informací: www.socr.rozhlas.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Kniha, která potěší každého knihomola

brokenwheel  200Kniha o knihách? To je snad sen, ne? Ale ne, Katarina Bivaldová se do takového projektu pustila. Nechala prožít svou hrdinku Saru, co by asi chtěl zažít každý zapálený knihomol, který je také ale zároveň beznadějný romantik. Brněnsk...

Divadlo

Pěna dní - devastující dopad lásky k idolu

Pena dni perexRelativně mladý divadelní počin režisérů Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, byl na prknech Klicperova divadla v Hradci Králové představen již po několikáté od jeho premiéry 12. března 2016. Toto velice nekonvenční a netradiční předsta...

Film

Film S tebou mě baví svět slaví čtyřicáté narozeniny

s tebou me bavi svet 200Každý rok se těšíme, až jej budou o vánočních svátcích vysílat. Film o rodinné výpravě na chalupu v beskydských horách, kde děti zažívají zimní dobrodružství spolu s jejich tatínky. Řeč je o nepřekonatelném díle Marie Poled...