SOČR s Petrem Altrichterem v českém programu

SOČR s Petrem Altrichterem v českém programu

Tisk

socr 200Vítaný host rozhlasových symfoniků, dirigent Petr Altrichter připravil program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel-¬žák. Od Josefa Suka, žáka Antonína Dvořáka, vyslechneme úvodem Fantastické scherzo. Dále nás čeká Dvořákova symfonická báseň Zlatý kolovrat a po přestávce Česká rapsodie, kantáta pro baryton, varhany a orchestr od mladého Bohuslava Martinů, žáka Sukova. V tomto díle se můžete těšit na také na výkony barytonisty Svatopluka Sema, varhanice Daniely Valtové Kosinové a Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava, záznam ČRo D-dur a v rámci prestižní série „Prémiové koncerty Eurorádia“ také BBC, Chorvatský rozhlas a Deutschlandradio Kultur.

Fantastické scherzo, jež Josef Suk dokončil v roce 1903, kdy mu bylo 29 let, doslova přenáší oblíbený symfonický žánr z 19. do 20. století. V souladu s významem slova „vtip“ osciluje mezi žertovnou frazeologií a valčíkovým metrem, ale prozkoumává také jemné posuny v parametrech orchestrální barvy, dynamiky, metra a rytmu a výdobytky harmonií z přelomu století. Neopouští však ani lyrické melodie. Premiéru měla kompozice v Rudolfinu 18. dubna 1905.

V roce 1896 zkomponoval Antonín Dvořák podle Erbenovy Kytice symfonické básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek. Neexistence textu jako opory vedla autora k originální koncepci: podstatnou část hudebních témat totiž vybudoval na rytmickém základě veršů. Ve Zlatém kolovratu sleduje děj víceméně popisně. Báseň se proto v minulosti hrávala s výraznými škrty. Veřejná premiéra se uskutečnila v říjnu 1896 v Anglii, kdy London Symphony Orchestra dirigoval Hans Richter.

Českou rapsodií přivítal 28letý Bohuslav Martinů blížící se konec první světové války. V monumentálním vlasteneckém díle exponuje verše z básně Čechy od Jaroslava Vrchlického, protestantskou duchovní píseň se slovy žalmu „Hospodin je můj pastýř“ a z katolické tradice Svatováclavský chorál. Premiéru měla Česká rapsodie v podání České filharmonie počátkem roku 1919, a to za přítomnosti prezidenta Masaryka. Stylově nevyhraněná, avšak působivá kantáta, nesoucí dedikaci Aloisi Jiráskovi, přispěla k oslavám míru, svobody a vzniku samostatného Československa.

socr Cesky filharmonicky sbor Brno

PROGRAM:

Josef Suk (1874–1935): Fantastické scherzo, op. 25
Antonín Dvořák (1841–1904): Zlatý kolovrat. Symfonická báseň, op. 109
Bohuslav Martinů (1890–1959): Česká rapsodie. Kantáta pro baryton, sbor, varhany a orch., H 118


Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Petr Altrichter dirigent
Svatopluk Sem baryton
Daniela Valtová Kosinová varhany
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala sbormistr

Přímý přenos koncertu / ČRo Vltava
Záznam koncertu / ČRo D-dur / 1. května / 20.00

Více informací: www.socr.rozhlas.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Brutální Anděl smrti

andel perexS Richardem Sklářem a jeho hlavní hrdinkou Bo, jsme se měli možnost poznat minulý rok. Tehdy Bo místo klidného života po padesátce, musela vytáhnout starou výzbroj z let, kdy aktivně pracovala v tajných službách ministerstva vnitra, a bojovat na ži...

Divadlo

Zlínské divadlo součástí celosvětového unikátního projektu na podporu Běloruska

Urazeni200Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojí do scénických čtení současné běloruské hry Uražení. Bělo/R/usko. Akce je součástí celosvětového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Readings. Jde o vyjádření podpory a sounáležitosti...

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...