Jak se žije v pákistánském Pešávaru?

Jak se žije v pákistánském Pešávaru?

Tisk

ve-stinu-duhy200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Ve stínu duhy s podtitulem Příběh o životě v Pákistánu. Její autorkou je Marcela Müllerová a nabízí pohled do úplně jiné kultury.

 

 

 

Ve stínu duhy obsahuje autorčiny vzpomínky ve formě deníkových zápisů, a to z let 2007 až 2008. Tato časová prodleva však vůbec nevadí a nijak nenarušuje čtenost.

Marcela v porodnici dostane od manžela dárek v podobě letenky do pákistánského Pešávaru. K tomu jí dodá, že tam bude pracovat v projektu zaměřeném na prevenci přírodních katastrof a celou tuto rodinu tak čekají dva roky v cizí a také nebezpečné zemi… Čeká je tedy spousta kulturních šoků – od bydlení, lékařské peče, denního života i přístupu k ženám.

Osobně mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla. Stránky mi ubíhaly pomalu a nemohla jsem se rozhodnout, jestli je mi Marcela sympatická, nebo spíše ne. Každopádně to neměla lehké a brzy jsem ji začala spíše obdivovat a byla jsem zvědavá, co vše v Pešávaru ještě zažije.

Při čtení bylo zajímavé sledovat, jak se zde rodina zabydluje a jak si dokáže na nové poměry zvyknout. Obzvlášť to bylo vidět například z hlediska služebnictva, kdy při výpadku hned Marcela bědovala, jak se má bez nich zvládnout starat o domácnost, dítě a nemocného manžela, což by u nás bylo naprosto běžné.

Zaujalo mě čtení o kalášských ženách, když byla autorka s manželem na dovolené u města Čitrál, ráda jsem si přečetla více o ramadánu a líbily se mi i historky, když Pákistán navštívila rodina Marcely.

„Kdo má duši umělce, nemůže být živ jen vařením,“ zastávala jsem se Saidy.
„No jo, madam, ale ona se jednou musí vdát a být dobrá hospodyně. Když bude malovat, muž ji začne být a vyžene ji.“
„Vždyť je to ve vaší moci, tak ji dejte někomu, kdo pro to má porozumění!“
„Madam, každý muž potřebuje především hospodyni, vždyť by se mu ostatní smáli, kdyby seděl hladový, zatímco jeho žena maluje.“
„Ale ona nebude malovat od rána do večera. Je to jedna z mála svobod, které ta holka v životě má a bude mít.“
„Madam, naše ženy nepotřebují svobodu. Vždycky, když ji dostanou, nedopadne to dobře. Buď utečou od rodiny, nebo je muži začnou bít. To je naše kultura.“ (str. 188)

Ke konci knihy se situace v Pešávaru začínala komplikovat a neměla jsem z popisovaných situací vůbec dobrý pocit. Nedovedu si představit, že bych na nějakém takovém místě byla a člověk si u toho jen říká, jak si ani neuvědomujeme, jak se v naší republice máme dobře. Už jen proto je dobré si knihu přečíst. Závěrem si myslím, že je škoda, že zde chybí popisky fotografií a alespoň některé z nich nejsou barevné.

Marcela Müllerová (nar. 1974) pochází z Dolních Vilémovic na Českomoravské vrchovině. Vystudovala tlumočnictví a překladatelství německého a ruského jazyka na Univerzitě Karlově v Praze a v letech 2007 až 2010 žila s rodinou v Pákistánu. V současnosti žije a pracuje v Německu.

ve-stinu-duhy

Ve stínu duhy
Příběh o životě v Pákistánu
Autor: Marcela Müllerová
Žánr: cestopis
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 335
Hodnocení: 84 %

https://www.hostbrno.cz/ve-stinu-duhy/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dům kultury v Kroměříži představuje noviny Afriky pod jednou střechou

Miroslav karasek perexSběratel Miroslav Karásek vystavuje od 3. ledna do 15. února ve foyer Domu kultury v Kroměříži část svojí ojedinělé sbírky novin z celého světa. Po úspěšné prezentaci asijských periodik se tentokrát věnuje periodickému tis...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Ms. Marvel: (Ne)normální

ms.marvel 200V říjnu spojily síly nakladatelství Paseka a Crew, aby vydaly cenami ověnčený komiksový titul Ms. Marvel: (Ne)normální od americké autorky G. Willow Wilsonové. Příběh o dospívání a hledání sebe sama v hávu přerodu z obyčejné holky do super...

Divadlo

Premiéra divadelní hry Kancl aneb když hranice mezi vtipem a trapností setřeme

kancl divadlo rokokoPrvní novinkou v sezoně Městských divadel pražských (MDP) se stala stejnojmenná jevištní verze britského sitcomu Kancl (The Office). Premiéra hry Kancl se tak uskutečnila ...

Film

SVĚTY NA POKRAČOVÁNÍ

svety na pokrac 200Pětatřicetiletý badatel v audiovizi Radomír D. Kokeš, spjatý s brněnskou univerzitou, se čtenáři komunikuje už déle než celé desetiletí (hlavně skrze časopis Cinepur).  Nedávno se představil knihou Rozbor filmu, shrnující výsledky p...