Jak se žije v pákistánském Pešávaru?

Jak se žije v pákistánském Pešávaru?

Tisk

ve-stinu-duhy200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Ve stínu duhy s podtitulem Příběh o životě v Pákistánu. Její autorkou je Marcela Müllerová a nabízí pohled do úplně jiné kultury.

 

 

 

Ve stínu duhy obsahuje autorčiny vzpomínky ve formě deníkových zápisů, a to z let 2007 až 2008. Tato časová prodleva však vůbec nevadí a nijak nenarušuje čtenost.

Marcela v porodnici dostane od manžela dárek v podobě letenky do pákistánského Pešávaru. K tomu jí dodá, že tam bude pracovat v projektu zaměřeném na prevenci přírodních katastrof a celou tuto rodinu tak čekají dva roky v cizí a také nebezpečné zemi… Čeká je tedy spousta kulturních šoků – od bydlení, lékařské peče, denního života i přístupu k ženám.

Osobně mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla. Stránky mi ubíhaly pomalu a nemohla jsem se rozhodnout, jestli je mi Marcela sympatická, nebo spíše ne. Každopádně to neměla lehké a brzy jsem ji začala spíše obdivovat a byla jsem zvědavá, co vše v Pešávaru ještě zažije.

Při čtení bylo zajímavé sledovat, jak se zde rodina zabydluje a jak si dokáže na nové poměry zvyknout. Obzvlášť to bylo vidět například z hlediska služebnictva, kdy při výpadku hned Marcela bědovala, jak se má bez nich zvládnout starat o domácnost, dítě a nemocného manžela, což by u nás bylo naprosto běžné.

Zaujalo mě čtení o kalášských ženách, když byla autorka s manželem na dovolené u města Čitrál, ráda jsem si přečetla více o ramadánu a líbily se mi i historky, když Pákistán navštívila rodina Marcely.

„Kdo má duši umělce, nemůže být živ jen vařením,“ zastávala jsem se Saidy.
„No jo, madam, ale ona se jednou musí vdát a být dobrá hospodyně. Když bude malovat, muž ji začne být a vyžene ji.“
„Vždyť je to ve vaší moci, tak ji dejte někomu, kdo pro to má porozumění!“
„Madam, každý muž potřebuje především hospodyni, vždyť by se mu ostatní smáli, kdyby seděl hladový, zatímco jeho žena maluje.“
„Ale ona nebude malovat od rána do večera. Je to jedna z mála svobod, které ta holka v životě má a bude mít.“
„Madam, naše ženy nepotřebují svobodu. Vždycky, když ji dostanou, nedopadne to dobře. Buď utečou od rodiny, nebo je muži začnou bít. To je naše kultura.“ (str. 188)

Ke konci knihy se situace v Pešávaru začínala komplikovat a neměla jsem z popisovaných situací vůbec dobrý pocit. Nedovedu si představit, že bych na nějakém takovém místě byla a člověk si u toho jen říká, jak si ani neuvědomujeme, jak se v naší republice máme dobře. Už jen proto je dobré si knihu přečíst. Závěrem si myslím, že je škoda, že zde chybí popisky fotografií a alespoň některé z nich nejsou barevné.

Marcela Müllerová (nar. 1974) pochází z Dolních Vilémovic na Českomoravské vrchovině. Vystudovala tlumočnictví a překladatelství německého a ruského jazyka na Univerzitě Karlově v Praze a v letech 2007 až 2010 žila s rodinou v Pákistánu. V současnosti žije a pracuje v Německu.

ve-stinu-duhy

Ve stínu duhy
Příběh o životě v Pákistánu
Autor: Marcela Müllerová
Žánr: cestopis
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 335
Hodnocení: 84 %

https://www.hostbrno.cz/ve-stinu-duhy/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Dívka, která se vydala za tak trochu jiným šálkem čaje

Cajova divka perexJedním dechem se čte příběh „Čajová dívka z Kolibříkové ulice“, jehož autorkou je pařížská rodačka Lisa See, která vyrostla v Los Angeles a mnoho času strávila s otcovou rodinou pocházející z Číny. Hodně tedy věděla o tamních...

Divadlo

Bigbeatový příběh Špinarka uvede ve čtvrtek 1. září v přímém přenosu ČT ART

spinarka200Divadlo Petra Bezruče zahájí sezónu 1. září 2022, a to představením Špinarky. Životní osudy populární zpěvačky Věry Špinarové na pozadí doby plné politických i společenských změn uvede v přímém přenose také ČT ART, a to ve čtvrtek 1. září ve 20 hod)...

Film

Pí a jeho život aneb Proč začneme s tygrem komunikovat?!

pi a jeho zivotNový film „Pí a jeho život“, jehož režie se ujal oscarový Ang Lee, můžeme poprvé zhlédnout, ve 3D provedení, již pár dní před letošním Štědrým dnem. Chlapec, tygr a moře – to jsou hlavní hrdi...