Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slaví šedesátiny a zve na oslavu

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slaví šedesátiny a zve na oslavu

Tisk

dvorak pamatik 200Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

 

Jeho součástí budou hudební vystoupení, přednášky o historii Vysoké a také vernisáž nové výstavy. Ta je věnována dvěma osobnostem z Příbramska: slavné houslistce Ervíně Benešové Brokešové a jejímu manželovi – spisovateli Karlu Benešovi. Uchováváme část jejich pozůstalosti včetně vzácné sbírky obrazů,“ říká ředitel památníku Vojtěch Poláček. S výjimkou závěrečného koncertu je akce pro veřejnost zdarma.

„Oslavy zahajujeme vernisáží výstavy Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek, která vzniká ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Otevíráme ji v souvislosti s Muzejní nocí už 3. června. I naši kolegové na Strži totiž letos slaví 60 let od svého založení,“ připomíná Poláček.

Výstava se podle něj nebude týkat jen historie dvou středočeských památníků. „Pokusíme se v ní hledat i určité průsečíky mezi životy a díly obou těchto velikánů české kultury. A věnovat se budeme třeba i stejným zálibám, které oba muži měli. Ať to byla zahrada, vlaky nebo turistika,“ vysvětluje Poláček. A doplňuje, že k vidění v památníku ve Vysoké je i výstava Antonín Dvořák Superstar, která se těší velkému zájmu návštěvníků.

dvorak pamatnik 1

Hudba se rozezní na netradičních místech v parku

Oslavami 22. července bude provázet smyčcový Quartet Vivo. Hrát bude na několika neobvyklých místech rozlehlého parku. „Už jsme pořádali vystoupení v březovém altánku na ostrůvku spodního jezírka, na balkonu zámečku či na místech, kde kdysi stával přírodní amfiteátr. Letos zkusíme nové, neokoukané lokality. Baví nás, když náš park ukazuje lidem pokaždé trochu jinou tvář. A podle ohlasů to baví i návštěvníky,“ říká Poláček a dodává: „Program vyvrcholí večerním koncertem Epoque Quartetu ve vysocké hospodě U Cempírků. Antonín Dvořák chodíval na Vysoké velice rád do hospody, kde se rád bavil s místními lidmi.“

Přilehlý park o rozloze osm hektarů vypadá podobně jako ve Dvořákových dobách. „Přibylo horní jezírko a přístavba „Sládkovny“. Vedle zámečku býval podle historických fotografií menší ovocný sad. Ten jsme loni připomněli alespoň tím, že jsme tu zasadili Dvořákovu hrušeň. Za skladatelových časů tu byla hlavní dubová alej, dominanta parku a jeho nejcennější prvek. Park prochází postupnou obnovou. Pamatujeme při tom ale na jeho historickou podobu,“ vypráví Vojtěch Poláček.

Druhý Dvořákův domov: hluboké lesy a slavíci

Hlavním důvodem Dvořákových návštěv na Vysoké byla i zdejší nádherná krajina s lesy, loukami a rybníky. Světoznámý skladatel přímo miloval zpěv ptáků a podle svědectví z té doby chodil do parku poslouchat slavíka. „Vše podstatné zde zůstalo. Hluboké lesy za naším zámečkem, kam tak rád chodil, tu stále stojí. A také místní obyvatelé zůstali velmi přátelští. Dvořáka chovají dodnes v hluboké úctě. Možná by měl radost, že tu dnes provozujeme jeho památník, zveme sem přední české hudebníky, a v parku dokonce uvádíme jeho operu Rusalka, kterou přímo na Vysoké napsal. Na rozdíl od jeho časů projede občas vesnicí auto. To by se mu ale možná líbilo. Byl totiž vášnivým obdivovatelem moderních dopravních prostředků. Nejspíš by ho naopak nepotěšilo, že jeho oblíbená hospoda U Fenclů už není v provozu. Ale zase máme na Vysoké hostinec U Cempírků,“ popisuje Poláček.

Letní akce na místě, kde se propojuje umění s přírodou

„Hlavním lákadlem bude červnová opera Rusalka od Opera studio Praha, kterou uvádíme tak jako většinu našich letních akcí v rámci festivalu Středočeské kulturní léto. Úspěšně jsme ji v památníku inscenovali již loni. Na programu máme několik dalších koncertů a divadelních představení. V srpnu pak plánujeme loutkové představení Divadla Toy Machine Pinocchio, koncert pro děti a letní kino. A na začátek září pak chystáme ve spolupráci s Hudebním festivalem Antonína Dvořáka Příbram speciální imerzivní koncert v parku. Přes léto poběží také výstavy Antonín Dvořák Superstar a Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek. Další expozice bude věnovaná Ervíně Brokešové Benešové a Karlu Benešovi,“ vypočítává Poláček. A doplňuje, že v památníku je od jara k vidění ještě čtvrtá výstava. Fotograf Martin Andrle představuje pod názvem Za mlhy zasněné snímky krajiny z okolí Příbrami.

dvorak pamatnik ervina

Říše zvuků láká dospělé, dvořákovská tajenka zase děti

Oblíbená je i mobilní aplikace Vysoká říše zvuků, která návštěvníkovi umožňuje procházet se po krásném okolí památníku, poslouchat Dvořákovu hudbu a něco se přitom navíc dozvědět. „Do parku jsme opět umístili i hru Křížem krážem zámeckým parkem. Děti obcházejí stanoviště, sbírají pexeso a luští přitom dvořákovskou tajenku. Dalším vylepšením v parku by pak měla být exteriérová výstava o životě včel. Tu chceme na sezónu umístit ke včelím úlům, které u nás máme nově,“ připomíná Vojtěch Poláček.

dvorak pamatnik vcely

„Aplikace Vysoká Říše zvuků i výstava Antonín Dvořák Superstar vyvolaly zvýšený zájem veřejnosti a věříme, že budou našimi hlavními lákadly v blížící se letní sezóně. Nová výstava je plná hudebních a filmových ukázek, můžete proto u nás strávit klidně celý den a nudit se rozhodně nebudete,“ zve ředitel památníku.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, Vysoká u Příbramě 69, 262 42. Otevírací doba od duben-červen út-ne 10-16.00, červenec-srpen 10-17.00, září-říjen 10-16.00.

Zdroj foto: René Volfík, Památník Antonína Dvořáka

Více informací: www.antonindvorak.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kultura pro mě znamená čtení v posteli a fascinaci lidskou tvořivostí

Radka perexŠéfredaktorka Kultury 21 Radka Mothejzíková toho stíhá opravdu hodně. Kromě civilního zaměstnání, má spoustu koníčků a svůj vlastní krámek v České Lípě. Obětavě se věnuje i vedení magazínu K21, což všichni maximálně oceňujeme. Možná vás bude zajímat,...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Zoufalec: Životní příběh muže, který přišel o všechno

Zoufalec 200Nakladatelství Brána přesně před rokem vydalo velmi poutavou knihu s názvem Zoufalec z pera spisovatelky They Schejbalové. Jde o neotřelý příběh, který se díky komplikovanosti osudu hlavního hrdiny může zdát těžko uvěřitelný, jakmile si ale čte...

Divadlo

Divadlo na Vinohradech uvede slavnou detektivku Past na myši

past200Nejslavnější divadelní detektivka Agathy Christie všech dob, to je Past na myši, jejíž premiéru uvede v sobotu 15. října Divadlo na Vinohradech. V překladu Pavla Dominika a režii Jana Buriana se na jevišti objeví Aneta Krejčíková, Ondřej Kraus, Regina Rázlo...

Film

Kultura se v jakýchokoli totalitních poměrech stává jejich hlasnou troubou

200fJako pětidílná je zamýšlená sada sborníků souhrnně nazvaných Kultura a totalita. Každý díl se bude věnovat některému z důležitých aspektů, které s tímto tématem úzce souvisejí. Vedle náčrtu každodennosti, jejíž průzkum zajisté vyžaduje časový odstup, jsou to ...