Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slaví šedesátiny a zve na oslavu

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slaví šedesátiny a zve na oslavu

Tisk

dvorak pamatik 200Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

 

Jeho součástí budou hudební vystoupení, přednášky o historii Vysoké a také vernisáž nové výstavy. Ta je věnována dvěma osobnostem z Příbramska: slavné houslistce Ervíně Benešové Brokešové a jejímu manželovi – spisovateli Karlu Benešovi. Uchováváme část jejich pozůstalosti včetně vzácné sbírky obrazů,“ říká ředitel památníku Vojtěch Poláček. S výjimkou závěrečného koncertu je akce pro veřejnost zdarma.

„Oslavy zahajujeme vernisáží výstavy Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek, která vzniká ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Otevíráme ji v souvislosti s Muzejní nocí už 3. června. I naši kolegové na Strži totiž letos slaví 60 let od svého založení,“ připomíná Poláček.

Výstava se podle něj nebude týkat jen historie dvou středočeských památníků. „Pokusíme se v ní hledat i určité průsečíky mezi životy a díly obou těchto velikánů české kultury. A věnovat se budeme třeba i stejným zálibám, které oba muži měli. Ať to byla zahrada, vlaky nebo turistika,“ vysvětluje Poláček. A doplňuje, že k vidění v památníku ve Vysoké je i výstava Antonín Dvořák Superstar, která se těší velkému zájmu návštěvníků.

dvorak pamatnik 1

Hudba se rozezní na netradičních místech v parku

Oslavami 22. července bude provázet smyčcový Quartet Vivo. Hrát bude na několika neobvyklých místech rozlehlého parku. „Už jsme pořádali vystoupení v březovém altánku na ostrůvku spodního jezírka, na balkonu zámečku či na místech, kde kdysi stával přírodní amfiteátr. Letos zkusíme nové, neokoukané lokality. Baví nás, když náš park ukazuje lidem pokaždé trochu jinou tvář. A podle ohlasů to baví i návštěvníky,“ říká Poláček a dodává: „Program vyvrcholí večerním koncertem Epoque Quartetu ve vysocké hospodě U Cempírků. Antonín Dvořák chodíval na Vysoké velice rád do hospody, kde se rád bavil s místními lidmi.“

Přilehlý park o rozloze osm hektarů vypadá podobně jako ve Dvořákových dobách. „Přibylo horní jezírko a přístavba „Sládkovny“. Vedle zámečku býval podle historických fotografií menší ovocný sad. Ten jsme loni připomněli alespoň tím, že jsme tu zasadili Dvořákovu hrušeň. Za skladatelových časů tu byla hlavní dubová alej, dominanta parku a jeho nejcennější prvek. Park prochází postupnou obnovou. Pamatujeme při tom ale na jeho historickou podobu,“ vypráví Vojtěch Poláček.

Druhý Dvořákův domov: hluboké lesy a slavíci

Hlavním důvodem Dvořákových návštěv na Vysoké byla i zdejší nádherná krajina s lesy, loukami a rybníky. Světoznámý skladatel přímo miloval zpěv ptáků a podle svědectví z té doby chodil do parku poslouchat slavíka. „Vše podstatné zde zůstalo. Hluboké lesy za naším zámečkem, kam tak rád chodil, tu stále stojí. A také místní obyvatelé zůstali velmi přátelští. Dvořáka chovají dodnes v hluboké úctě. Možná by měl radost, že tu dnes provozujeme jeho památník, zveme sem přední české hudebníky, a v parku dokonce uvádíme jeho operu Rusalka, kterou přímo na Vysoké napsal. Na rozdíl od jeho časů projede občas vesnicí auto. To by se mu ale možná líbilo. Byl totiž vášnivým obdivovatelem moderních dopravních prostředků. Nejspíš by ho naopak nepotěšilo, že jeho oblíbená hospoda U Fenclů už není v provozu. Ale zase máme na Vysoké hostinec U Cempírků,“ popisuje Poláček.

Letní akce na místě, kde se propojuje umění s přírodou

„Hlavním lákadlem bude červnová opera Rusalka od Opera studio Praha, kterou uvádíme tak jako většinu našich letních akcí v rámci festivalu Středočeské kulturní léto. Úspěšně jsme ji v památníku inscenovali již loni. Na programu máme několik dalších koncertů a divadelních představení. V srpnu pak plánujeme loutkové představení Divadla Toy Machine Pinocchio, koncert pro děti a letní kino. A na začátek září pak chystáme ve spolupráci s Hudebním festivalem Antonína Dvořáka Příbram speciální imerzivní koncert v parku. Přes léto poběží také výstavy Antonín Dvořák Superstar a Čapek & Dvořák / Dvořák & Čapek. Další expozice bude věnovaná Ervíně Brokešové Benešové a Karlu Benešovi,“ vypočítává Poláček. A doplňuje, že v památníku je od jara k vidění ještě čtvrtá výstava. Fotograf Martin Andrle představuje pod názvem Za mlhy zasněné snímky krajiny z okolí Příbrami.

dvorak pamatnik ervina

Říše zvuků láká dospělé, dvořákovská tajenka zase děti

Oblíbená je i mobilní aplikace Vysoká říše zvuků, která návštěvníkovi umožňuje procházet se po krásném okolí památníku, poslouchat Dvořákovu hudbu a něco se přitom navíc dozvědět. „Do parku jsme opět umístili i hru Křížem krážem zámeckým parkem. Děti obcházejí stanoviště, sbírají pexeso a luští přitom dvořákovskou tajenku. Dalším vylepšením v parku by pak měla být exteriérová výstava o životě včel. Tu chceme na sezónu umístit ke včelím úlům, které u nás máme nově,“ připomíná Vojtěch Poláček.

dvorak pamatnik vcely

„Aplikace Vysoká Říše zvuků i výstava Antonín Dvořák Superstar vyvolaly zvýšený zájem veřejnosti a věříme, že budou našimi hlavními lákadly v blížící se letní sezóně. Nová výstava je plná hudebních a filmových ukázek, můžete proto u nás strávit klidně celý den a nudit se rozhodně nebudete,“ zve ředitel památníku.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, Vysoká u Příbramě 69, 262 42. Otevírací doba od duben-červen út-ne 10-16.00, červenec-srpen 10-17.00, září-říjen 10-16.00.

Zdroj foto: René Volfík, Památník Antonína Dvořáka

Více informací: www.antonindvorak.cz


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Velký rozhovor se skupinou Rybičky 48!

rybicky 48 200Kutnohorská tříčlenná skupina Rybičky 48 strávila část zimy na Bali a hlavně nedávno vydala desku Tohle je rock´n´roll vy buzny! Tento rozhovor je nejen o desce a stárnutí hudebníků, ale také o blížící se fe...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...


Literatura

Mariette Lindsteinová: Sekta

SektaV Sektě zapadnete do temnoty, zimy, prachu, plísně a holínek plných bahna. "Pokaždé, když pocítím naději, je za rohem ještě větší katastrofa," prob...

Divadlo

Nejznámější příběh lásky všech dob – Romeo a Julie v podání Baletu Národního divadla se v září vrátí do Státní opery

Romeo a JulieNejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí Bal...

Film

Skandinávská filmová série Oddělení Q je zpět. Pátý díl Marco zamíří do českých kin na začátku srpna

DMarco 200o českých kin se 5. srpna vrátí populární filmová série Oddělení Q, která vzniká podle knižních bestsellerů dánského autora Jussiho Adler-Olsena. Stejně jako v sérii knižní i v kinech bude pátým dílem film s názvem Marco. Tým detektivů v čele s Carl...