Na velké jízdě s Igorem Brezovarem

Na velké jízdě s Igorem Brezovarem

Tisk

velka jizda zacina200Nakladatelství Jota se pustilo do spolupráce s Igorem Brezovarem, kterému bude vydávat knihy o jeho cestování. První část nese názvem Igor Brezovar. Velká jízda začíná a nese podtitul Na motorce po šesti kontinentech.

 

 

 

Než jsem začala číst, tak jsem o Igoru Brezovarovi jen věděla, že existuje a je spojený s pořadem Po jedné stopě. Podobné knihy mám však ráda, užívám si cestování prostřednictvím stránek a spoustu toho poznám. Tady jsem jako bonus dostala i velmi zajímavého člověka, který mě opravdu bavil a často také překvapoval.

Kniha začíná vzpomínáním na Slovinsko, následuje vyprávění z Indie, velká část je pak z Afriky a podíváte se také do Austrálie. Vyprávění je protkáno i fotografiemi a na čtenáře nečekají popisy přírody nebo nějaká zeměpisná fakta. Naopak se texty zaměřují na lidi a zážitky s nimi. Igor jde občas do věcí po hlavě, což je v tomto ohledu opravdu plus. Navíc se nedá a často jsem se i zasmála nad jeho kroky nebo přístupem. Moc se mi také líbilo, že byl osobní a upřímný, a kromě cestování jsem se s napětím seznamovala i s jeho životním příběhem.

Při čtení jsem se také dozvěděla spoustu nového a něco mi přišlo opravdu zajímavé. Často se jednalo také o praktické rady. Zaujala mě například Igorova zkušenost o tom, že se chování místních lidí pozná podle přístupu na hranicích a fascinovaně jsem četla o Himbkách. Ty se nikdy nemyjí, ale jen potírají kozím sádlem, do kterého se přimíchávají červený prach získaný drolením kamenů červené barvy. Sádlem mají potřebou i hlavu a vlasy udělané do copánků. „K hygieně jim stačí pálení osvědčených bylinek nad ohněm, nad který si stoupnou, zvednou si „sukni“ z kozí kůže a kouř jim pomalu objímá celé krásně tvarované štíhlé tělo až k dlouhému krku,“ píše se v kapitole s názvem Vyléčil jsem Himbovi hemeroidy dále.

Velká jízda mě moc bavila, čtení jsem si užila a už se těším na další díl, protože jsem opravdu zvědavá, co bude dál a těším se, co dalšího Igor Brezovar ve světě zažije.

Igor Brezovar (* 1973) se narodil v malebné vesnici Žužemberk ve Slovinsku. V 16 letech se s celou rodinou odstěhoval do tehdejšího Československa. Za to, že bude muset opustit kamarády, mu jeho táta slíbil novou stopětadvacítku. A tím to všechno začalo. Od krátkých projížděk Prahou po vyučování přes návštěvy sousedních států až po cestu kolem světa. S hercem Martinem Písaříkem točí cestopisný seriál Po jedné stopě, Česká televize nyní premiérově vysílá jeho třetí řadu.

velka jizda zacina

Igor Brezovar. Velká jízda začíná
Autor: Igor Brezovar
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 370
Hodnocení: 88 %

https://www.jota.cz/igor-brezovar-velka-jizda-zacina.html


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Merlin Jahodová: „Malování mě zachránilo!“

mer 200Říká, že ve své tvorbě se ráda vyjadřuje spontánně, rychle a podle momentálního rozpoložení. I když se u ní odmala projevoval výtvarný talent, k malování se dostala oklikou – až ve chvíli, kdy se jejímu synovi proměnil život. O to víc si váží daru, který...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...


Literatura

Historický romantický příběh, toť Pandora

pandora200Nakladatelství Ikar nám v červenci přineslo historický příběh Pandora od britské autorky Susan Stokes-Chapman. Pokud máte rádi historii, starý Londýn a nějakou tu hádanku a do toho zamícháme ještě milostný příběh, máme tu vyprávění přesně pro vás!<...

Divadlo

Rodinné taneční divadlo Letem světem se uskuteční 20. března v 17:00 v Divadle na Vinohradech

letem svetem 200Již třetí celovečerní titul uměleckého souboru Baby Balet Praha s názvem „Letem světem“ přinese v Divadle na Vinohradech (nejen) dětskému divákovi cestovatelský zážitek.

...

Film

Vyšší princip mravní po woodyallenovsku

iracionalni-muz perexTak jako mnoho lidí každý rok čeká na Vánoce, filmový svět a fanoušci očekávají novinku od Woodyho Allena. Pro rok 2015 slavný režisér nachystal drama ze současnosti a teď si ho díky Magic Boxu můžete doma uložit do své DVD či B...