Knížka Moje pocity učí děti rozumět svým emocím
Banner

Knížka Moje pocity učí děti rozumět svým emocím

Tisk

moje pocityNa knihu Moje pocity jsem byla opravdu zvědavá už od chvíle, kdy jsem na titul narazila. Práce s emocemi je téma, které se společensky teprve otevírá a přitom je to jeden z nejzásadnější faktorů životní spokojenosti a stability. Právě proto jako pedagog i maminka vítám podobné publikace. Pomůžou totiž nejen dětem, ale i rodičům a učitelům, aby si téma zmapovali a pomohli dětem najít cestu k sebepoznání.

Knížka Moje pocity je psaná jako encyklopedie, snaží se zmapovat všechny druhy pocitů a ukázat možné cesty, jak s nimi zacházet. Moc se mi líbí, že autorka pracuje citlivě s celým spektrem emocí a učí je přijímat přirozeně jako součást sama sebe. Ukazuje, že ne každý den a pocit který prožíváme je úžasný, ale že to vše je součást našeho vnitřního života a mohou nám něco ukázat, k něčemu nás dovést. Že není potřebné, ani zdravé, ty méně příjemné emoce odmítat, vytěsňovat je, nebo se za ně stydět.

Součástí knížky jsou popisné texty srozumitelné dětskému čtenáři, kvízy, grafy, příklady a tipy. Formou to odpovídá praktické učebnici a z těch příkladů je vidět, že autorka dělá školní psycholožku. Týkají se totiž z velké míry situací ve škole. To jediné mi osobně úplně nesedlo, protože jsem knížku četla s předškolačkou, co školu ještě nezná. (Věk je ale v anotaci uveden od 7 let, takže pro školáky je kniha i určena). Zároveň jsou hodně konkrétní a mířené na určité situace, které ne všechny děti zažily.

Kniha nabízí pohled na to, jak emoce i náš mozek fungují, proč se cítíme, jak se cítíme, jak tyto pocity zkoumat a naučit se ovládat. Pracuje i s posilováním emoční odolnosti, nabízí tipy, jak si pomoci při krizových situacích a na konci publikace najdete i seznam další doporučené literatury.

Za mě je knížka velmi přínosná, ilustrace knížku vesele dokreslují a můžete z ní získat spoustu báječných poznatků a tipů na téma emočního života a rozvoje. Myslím si, že podobnou knížku by mělo mít doma každé dítě. Určitě by to pomohlo v dnešní situaci, kdy jsou velmi rozšířené psychické neduhy ve školním věku a kdy mnoho dospělých ze "staré školy" s emocemi pracovat neumí.

Moje pocity

Oficiální anotace knihy:

Když se objeví silné pocity, můžeš si s nimi poradit! Někdy se stává, že nás pocity jako žárlivost nebo nadšení přemůžou a vyvalí se z nás jako láva ze sopky. Mít silné pocity je rozhodně v pořádku, ale můžeme se naučit držet je trochu na uzdě. Nemusíme rovnou explodovat! Tato kniha, která je plná hádanek, kvízů a aktivit, ti ukáže, jak dostat své emoce pod kontrolu. Pomůže ti k tomu třeba hluboké dýchání, to, že o sobě začneš přemýšlet v dobrém, že se nebudeš bát o svých pocitech mluvit… Naučíš se, jak zacházet se všemi druhy pocitů, i s těmi těžkými, jako jsou smutek, úzkost nebo dokonce strach. Dozvíš se, že emoce mají všichni, i tví rodiče nebo kamarádi. Průvodce světem emocí je určen především pro děti od 7 do 11 let.

Recenzentka:

Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je pedagog, autorka 11 knih pro děti a dvojnásobná maminka. Na téma dětských knih a čtenářské gramotnosti pořádá přednášky a věří, že právě práce s knihou je základním stavebním kamenem ke zdravému životu a tím nejlepším nástrojem, jak děti rozvíjet a předávat jim znalosti.

Moje pocity

Název: Moje pocity
Autor: Allen, Vanessa Green
Překlad:Petra Diestlerová
Ilustrace: Sára Koubská
Žánr: encyklopedie pro děti
Počet stran: 96
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2023

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/moje-pocity/


 
Banner

Hledat

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Pes, kocour a sirotek

pes kocour a sirotek200V úterý 4. října se v Knihkupectví a kavárně Řehoře Samsy uskutečnilo autorské čtení Františka Kalendy a zároveň vernisá...

Divadlo

Vejměnek – nová letní scéna v Brně

carodky perexKdyž se po dlouhé době bez divadla, divák toužící po nějakém představení podívá, cože se hraje u Buranů v Brně, čeká ho překvapení. Koncem sezony, která díky čínskému viru nehrála, se zvědavec potěší, že i „Burani“ už začali hrát. Ale ouha, ...

Film

Dějiny filmové hudby pro každého

dejiny filmove hudbyV téměř každém filmu slyšíme znít hudbu, ať již pochází z nějakého zdroje, který lze v kontextu obrazu rozpoznat, nebo naopak tvoří toliko zvenčí dodávaný zvukový doprovod, který v obraze nemá žádnou reálnou oporu. Hudba je r...