Vydejte se s Matyldou za drakem do středu země

Vydejte se s Matyldou za drakem do středu země

Tisk

ajdarMatyldina země je jedna z nejkrásnějších na světě. Jednoho dne ale přijde zemětřesení a nic není jako dřív. Až na Matyldu. Král ji proto pověří nebezpečným úkolem: má se vydat do nitra země za drakem Ajdarem, který zemětřesení způsobil, a zjistit co ho rozzlobilo. Statečná holčička putuje do podzemí a podaří se jí vyřešit nejen starosti draka Ajdara, ale i spousty dalších, zvláštních bytostí.

Na knížce mě na první pohled zaujal velmi výrazný a zajímavý vizuál, na kterém je jasně patrný původ autorky. Marjane Satrapi je v Íránu narozená francouzská komiksová kreslířka, ilustrátorka, režisérka animovaných filmů a autorka dětských knih. Svůj styl si kniha drží i uvnitř a řekla bych, že jsou ilustrace minimálně stejně důležité jako příběh, ne-li více. Ilustrace jsou barevné, výrazné a kniha je jich plná.

Text je úsporný, přečetli jsme knihu na jedno posezení. To však vůbec není na škodu. V kombinaci s povedenými ilustracemi, bláznivými postavami a dějem plným fantazie je to docela akční zážitek. Řekla bych, že text spíše různé možnosti načíná.

Nevolila bych jako četbu ke spaní, protože vybízí k mnoha hrám, otázkám a může být obrovským zdrojem další inspirace. V tom je potenciál této knihy ojedinělý a vůbec bych se ho nebála použít jako inspiraci k řízeným činnostem ve školce, nebo divadlo, či školní besídku.

Knížka přímo vybízí ke kreativnímu přístupu čtení. Na každé stránce jsem nechala dcerku nejdřív vyjmenovat, co na obrázcích vidí, co naopak chybí, jaké by navrhovala řešení, co je tam za barvy, zvířata a společně jsme pátraly po důvodech a vyvození. Ihned poté šla dcera hledat draka po domě a napojila vlastními hrami. Velmi snadno by se dalo navázat land artem, výtvarkou a dalšími aktivitami.

Je zkrátka vidět, že autorka zná dětský svět, umí ho šmrncnout kapičkou mytologie a hlavně nenutí. Jen nabízí spoustu malinkých legrácek, pobídek, námětů a cestiček, kterými se můžete vydat, když se chvíli necháte vést dětskou fantazií a zvědavosti.

Shrnuto a podtrženo, mě se to prostě líbilo. Od čeho jiného dětské knížky jsou, než jako zdroj radosti a možnost odletět na vzdálenou planetu jménem pohádkov. Pokud hledáte knihu, se kterou chcete více pracovat a rádi si zpestříte společný čas s dětmi, Ajdar vám k tomu poskytne spoustu prostoru.

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je předškolní pedagog, maminka a autorka knížek pro děti.

ajdar

Název: Ajdar
Autor: Marjane Satrapi
Ilustrace: Marjane Satrapi
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2024
Počet stran: 32
Hodnocení: 95%

https://obchod.portal.cz/detska-literatura/ajdar/#bibliograficke-udaje


 

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Gotický komiks - Temná věž 4: Pád Gileadu

temna vez 200Oduševnělý svět Stephena Kinga, boj dobra a zla, převedený do komiksového kabátku nám v prosinci naservírovalo komiksové nakladatelství Crew. Již čtvrtý díl série Temná věž nese chmurný název Pád Gileadu. Co byste také čekali od gotického gra...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, sat...

Film

Pohádka Náměsíčníci vypráví příběh o dobrodružném výletu na Měsíc

Namesicnici 200Dětská animovaná pohádka s názvem Náměsíčníci (Moonbound) bude mít v českých kinech premiéru 9. června. Snímek ve formátu 2D bude jedno velké neuvěřitelné dobrodružství chlapce Petra a jeho malé sestřičky Anny, která byla unesena. Velký bráš...