Světáci: Nesmrtelná česká komedie s písničkami

Světáci: Nesmrtelná česká komedie s písničkami

Tisk

Svetaci 200„Tak třikrát whiskey s ledem, ať trošku popojedem, a dámám Hennessy...“ To je tak, když si poctiví venkovští fasádníci, kteří přijeli pracovat na obnově hlavního města, chtějí trošku vyhodit z kopýtka. „Když Praha za noci zazáří neonem, není mi pomoci, já slyším – Pojď, honem!“

 

Po špatné zkušenosti v luxusním Embassy Baru se rozhodnou, že musí být k nerozeznání od pražských lvů salónů. Skopec, Petrtýl a Prouza si proto pořídí příslušné večerní obleky, a dokonce absolvují lekce společenské výchovy a tance u emeritního profesora Dvorského. Když pak fasádníci převlečení za gentlemany konečně okouzlí tři elegantní krásky, netuší, že ty si – podobně jako oni – na lidi velkého světa jen hrají…

Vratislav Blažek, renomovaný komediální a muzikálový scenárista (Cirkus bude, Hudba z Marsu, Tři přání, Starci na chmelu, Dáma na kolejích) napsal melancholickou taškařici o trojici venkovských balíků, kteří dojemně chtějí „jednu jedinou, ale velikou noc v podniku, kde se číšníci pohybujou ve fraku a servírujou na stříbrnejch mísách a my tam sedíme a žádnej neví, že eště vodpoledne jsme byli zmazaný až za ušima“ na přelomu let 1967 a 1968. Od počátku na ní spolupracoval s dalším komediálním matadorem, režisérem Zdeňkem Podskalským (Kam čert nemůže, Bílá paní, Noc na Karlštejně, Drahé tety a já, Trhák). Dnes nesmrtelný snímek se ovšem začal natáčet krátce po srpnové okupaci v roce 1968. Nálada na place prý byla zpočátku velmi pochmurná a do dělání legrace se nikomu nechtělo, což se Zdeněk Podskalský snažil změnit tím, že dal hercům (zejména famóznímu fasádnickému triu Jiří Sovák – Vlastimil Brodský – Jan Libíček) velký prostor k improvizaci. Pozoruhodné však je, že výsledný tvar se nakonec nijak zvlášť neliší od výchozího Blažkova a Podskalského scénáře: improvizace tady viditelně nefungovala jako princip, ale jako žádoucí koření. Paradoxní je, že herci byli po většinu natáčení přesvědčeni, že se práce nedaří a výsledek nijak vtipný nebude, z dnes už legendární scény večeře trojice „světáků“ a trojice „dam“ v luxusní restauraci panovalo vyslovené zklamání a skepse.

Vše bylo naopak – výsledkem byl počin, který právem patří do síně slávy českého filmu (v tehdejších československých kinech ho viděly téměř tři milióny diváků). Dílo plné ironie i hluboce lidského humoru si s pochopením střílí z malého českého člověka a rozesmává další a další generace diváků z filmového plátna, televizních obrazovek i jevišť. Kdo z nás ostatně nepodléhá občas pokušení vypadat před ostatními noblesněji, vzdělaněji a kultivovaněji, než je tomu ve skutečnosti?

Divadelní adaptace Stanislava Slováka a Jana Šotkovského nevychází jen z filmových dialogů, ale vrací se i k původnímu Blažkovu scénáři. Děj také doplňuje novými písněmi pro vypravěčskou postavu Muže v bílém, který s laskavým nadhledem sleduje pachtění fasádnického tria a s jemnou ironií vše glosuje.

Autorem nových písní, scénické hudby i aranžmá původních filmových songů je Karel Cón, který se též ujal hudebního nastudování. Režisér Stanislav Slovák pak ke spolupráci přizval Jaroslava Milfajta (scéna), Andreu Kučerovou (kostýmy) a Martina Packa (choreografie). V ústředních rolích se představí Petr Halberstadt (Skopec), Michal Isteník (Prouza), Jakub Uličník (Petrtýl), Markéta Sedláčková (Božka), Pavla Vitázková (Marcela), Barbora Remišová nebo Andrea Zelová (Zuzana), Ladislav Kolář nebo Lukáš Vlček (Dvorský), Drahomíra Hofmanová (Trčková) a Lukáš Janota (Muž v bílém).

Premiéry inscenace se odehrají 11. a 31. prosince 2021 na Činoherní scéně.

Svetaci

Více informací: http://mdb.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s odvolaným ředitelem kroměřížského Domu kultury Jiřím Králíkem

Kralik perexNa webu Kultura21.cz se snažíme věnovat aktuálním tématům a rádi dáváme prostor lidem, aby se mohli vyjádřit. Proto jsme k rozhovoru vyzvali pana Jiřího Králíka, který byl Radou města Kroměříž odvolán z postu řed...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Hru Teď mě zabij uvede Městské divadlo Mladá Boleslav po pěti letech v derniéře

Ted me zabiji200Derniéru inscenace Brada Frasera Teď mě zabij oznámilo na pondělí 11. prosince Městské divadlo Mladá Boleslav. Příběh jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy. Premiéra hry...


Literatura

Panenství je drahé a mouchy na WC jsou důležité

altŽijeme v uspěchané době plné komerce a naším světem hýbe – ekonomika. Pro mnohé z nás pojem, který sice akceptujeme, ale jeho komponenty, jako inflace, hrubý domácí produkt, efektivita investičních pobídek a další ryze ekonomic...

Divadlo

Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

vesele panicky windsorskeŘíká se, že hru Veselé paničky windsorské si u Shakespeara objednala přímo královna Alžběta. V představení Jindřich IV. se jí totiž zalíbila postava rytíře Jana Falstaffa a chtěla h...

Film

Hledání smyslu podle Petra Weigla

weigl rusalka perexRežisér Petr Weigl (narozen 1939) si mezinárodní věhlas získal vypravěčsky stylizovanými, výtvarně vytříbenými přepisy zejména oper, ale nejen jich. Získal za ně ocenění v zahraničí i doma (Trilobit, Cena Čs. televize...