Vydejte se za řemesly na hrad Malenovice
Banner

Vydejte se za řemesly na hrad Malenovice

malenovice200V sobotu 4. září 2021 nabízí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně dobrý důvod k návštěvě hradu Malenovice. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je zde totiž připraven čtvrtý ročník celodenního rodinného programu s názvem STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE, který bude největší akcí muzea v letošní sezóně. Předchozí tři ročníky stačily k tomu, aby ji návštěvníci ze Zlína i okolí zařadili ke svým oblíbeným, jistě i kvůli tomu, že program se každoročně zčásti obměňuje.

Jednoznačně největší atrakcí dne zůstává tavba železa v replice pece s tenkou hrudí tak, jak probíhala už v době starých Slovanů. Návazné zpracování železa předvede mistr kovář, zdobení kovových výrobků předvedou rytci. „Právě to, že návštěvník vidí celý nesmírně náročný proces zpracování železa, od obyčejné horniny až po hotový výrobek, je opravdu ojedinělé a pro diváky zvlášť poutavé,“ říká Petra Hanáková z oddělení přírodních věd Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jedna z autorek celého konceptu akce. Na místě budou také k vidění archeologické nálezy železných předmětů a odborní pracovníci muzea budou odpovídat na zvídavé dotazy návštěvníků. Na kovářské téma pak ideálně navazuje i sezónní výstava v hradní hájence Krása v ohni zrozená, věnovaná místnímu kováři Vojtěchu Sousedíkovi.

malenovice1

Po předchozích zkušenostech očekávají pořadatelé velký zájem o ukázky pečení kvasového chleba v replice středověké chlebové pece a o vše, co souvisí s jeho přípravou. Očekávat se dá i velký zájem o umění perníkářky nebo o ukázky a povídání u stánku Včelařství u sv. Vendelína. Na některých stanovištích budou řemesla předvádět zástupci Střední školy COPT Uherský Brod a Střední odborné školy Luhačovice, kteří se na akci prezentovali už vloni s velkým ohlasem. Novinkou v programu je naopak předvedení výroby keramiky tradiční provázkovou technikou i točením na hrnčířských kruzích, o které se postarají studentky SOŠ Luhačovice. Pozornost určitě přiláká i nový experiment v podobě zemní pece, kde se bude keramika vypalovat. Odborný výklad a ukázky archeologických nálezů keramiky poskytne divákům muzejní archeolog.

malenovice2

„Snažíme se zachovat experimentální charakter akce a prezentovat hlavně ta řemesla, která navazují na expozici Dřevo proutí sláma v hradní hájence,“ doplnila Petra Hanáková. „Letos budou moci návštěvníci vidět zblízka výrobu slaměných ošatek i práci košíkáře, který představí i neobvyklou techniku pletení ze smrkových kořenů.

malenovice3

V prostoru předhradí a hradní hájenky připravilo také oddělení muzejní pedagogiky s odbornými pracovníky muzea řadu interaktivních koutků pro velké i malé návštěvníky. „V tom, že Stará řemesla na hradě v Malenovicích nenabízí jen samotné ukázky řemesel, ale i možnost téměř všechno si osahat a vyzkoušet, vidím velký přínos této akce,“ uvedla radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová. „Hlavně děti se tak hravou formou učí a jak všichni víme, takto získané vědomosti jsou v paměti usazeny mnohem lépe než pouhé teorie. Pro některé může být navíc takový zážitek určující pro volbu budoucího povolání.“

malenovice4

Akce začíná 4. září 2021 v 10 hodin v předhradí a do 18 hodin. Vstupné činí 60 Kč, pro děti od 3 do 15 let 30 Kč. Pro zájemce jsou navíc připraveny klasické prohlídky hradu. Opět budou připraveny stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky a muzejními publikacemi.

malenovice plakat

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Mít svůj „dream team“ je opravdu „dream“, říká zpěvačka Tereza Černochová

Cernochova perexŠiroké publikum ji prvně zaznamenalo, když se ještě vlnila v dívčím triu Black Milk. Později na sebe Tereza Černochová upozornila prvním sólovým albem Small Monstrosities, kde zpívala hlavně cover verze písniček z přelomu sedmdesátých a...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

PEVNOST KÖNIGSTEIN odkrývá svoji poválečnou historii | 5. 4. – 3. 11. 2019

frank lochau perexPevnost Königstein v Saském Švýcarsku zve na skutečně mimořádnou výstavu »Jugendwerkhof Königstein 1949–1955«. Návštěvníky seznámí s osudy dětí a mladistvých v pracovně-výchovném táboře v letech 1949–1955. V Něme...

Z archivu...


Literatura

Marcela Zlatohlávková: Mudry

mudry 200Sám sobě léčitelem, zní podtitul této knihy. Je celkem útlá, ale čtivá, její obsah shltnete za hodinku. Dojem, který zanechává je  ale velmi zvláštní. Na jednu stranu jde o léčitelskou techniku, která tu není ještě příliš rozšířená a tak k ní běžný...

Divadlo

Hledá se vrah

posledni vikend 200V české premiéře se ve Východočeském divadle v Pardubicích představila detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend.

...

Film

Do dávných tajemství není radno vstupovat

ztracena branaS policejním komisařem (Jiří Dvořák) a jeho kolegyní (Anna Geislerová) jsme se setkali už v Ďáblově bibli, kde společně s odborníkem na náboženství (Ivan Trojan) řešili s...