Vydejte se za řemesly na hrad Malenovice

Vydejte se za řemesly na hrad Malenovice

malenovice200V sobotu 4. září 2021 nabízí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně dobrý důvod k návštěvě hradu Malenovice. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je zde totiž připraven čtvrtý ročník celodenního rodinného programu s názvem STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE, který bude největší akcí muzea v letošní sezóně. Předchozí tři ročníky stačily k tomu, aby ji návštěvníci ze Zlína i okolí zařadili ke svým oblíbeným, jistě i kvůli tomu, že program se každoročně zčásti obměňuje.

Jednoznačně největší atrakcí dne zůstává tavba železa v replice pece s tenkou hrudí tak, jak probíhala už v době starých Slovanů. Návazné zpracování železa předvede mistr kovář, zdobení kovových výrobků předvedou rytci. „Právě to, že návštěvník vidí celý nesmírně náročný proces zpracování železa, od obyčejné horniny až po hotový výrobek, je opravdu ojedinělé a pro diváky zvlášť poutavé,“ říká Petra Hanáková z oddělení přírodních věd Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jedna z autorek celého konceptu akce. Na místě budou také k vidění archeologické nálezy železných předmětů a odborní pracovníci muzea budou odpovídat na zvídavé dotazy návštěvníků. Na kovářské téma pak ideálně navazuje i sezónní výstava v hradní hájence Krása v ohni zrozená, věnovaná místnímu kováři Vojtěchu Sousedíkovi.

malenovice1

Po předchozích zkušenostech očekávají pořadatelé velký zájem o ukázky pečení kvasového chleba v replice středověké chlebové pece a o vše, co souvisí s jeho přípravou. Očekávat se dá i velký zájem o umění perníkářky nebo o ukázky a povídání u stánku Včelařství u sv. Vendelína. Na některých stanovištích budou řemesla předvádět zástupci Střední školy COPT Uherský Brod a Střední odborné školy Luhačovice, kteří se na akci prezentovali už vloni s velkým ohlasem. Novinkou v programu je naopak předvedení výroby keramiky tradiční provázkovou technikou i točením na hrnčířských kruzích, o které se postarají studentky SOŠ Luhačovice. Pozornost určitě přiláká i nový experiment v podobě zemní pece, kde se bude keramika vypalovat. Odborný výklad a ukázky archeologických nálezů keramiky poskytne divákům muzejní archeolog.

malenovice2

„Snažíme se zachovat experimentální charakter akce a prezentovat hlavně ta řemesla, která navazují na expozici Dřevo proutí sláma v hradní hájence,“ doplnila Petra Hanáková. „Letos budou moci návštěvníci vidět zblízka výrobu slaměných ošatek i práci košíkáře, který představí i neobvyklou techniku pletení ze smrkových kořenů.

malenovice3

V prostoru předhradí a hradní hájenky připravilo také oddělení muzejní pedagogiky s odbornými pracovníky muzea řadu interaktivních koutků pro velké i malé návštěvníky. „V tom, že Stará řemesla na hradě v Malenovicích nenabízí jen samotné ukázky řemesel, ale i možnost téměř všechno si osahat a vyzkoušet, vidím velký přínos této akce,“ uvedla radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová. „Hlavně děti se tak hravou formou učí a jak všichni víme, takto získané vědomosti jsou v paměti usazeny mnohem lépe než pouhé teorie. Pro některé může být navíc takový zážitek určující pro volbu budoucího povolání.“

malenovice4

Akce začíná 4. září 2021 v 10 hodin v předhradí a do 18 hodin. Vstupné činí 60 Kč, pro děti od 3 do 15 let 30 Kč. Pro zájemce jsou navíc připraveny klasické prohlídky hradu. Opět budou připraveny stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky a muzejními publikacemi.

malenovice plakat

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Abychom žili plnohodnotný život, nemusíme zvířata týrat “ říká Alena Buksová

zvirata perexAlena Buksová zasvětila svůj život práci v organizaci na ochranu zvířat. Jak se staví k současné situaci práv zvířat ve světě a jaká jsou podle jejích slov největší úskalí při práci v neziskové organizaci?

...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Tradiční Pražský železniční den opět na nádraží v Braníku

200denV sobotu 21. září se v Praze jako každým rokem konaly oslavy Dne železnice. Pro zájemce byly připraveny okružní jízdy parním vlakem po pražských nádražích, výstava lokomotiv, jízdy na šlapací drezíně, exkurze do dopravní kanceláře a spousta zábavy pro děti ...

Z archivu...


Literatura

Voda, co se líně vleče

JakoVoda perexKdyž jsem si přečetla recenze k tomuto románu, nebyla jsem si jistá, co čekat. Ovšem hned při prologu jsem pochopila, na co ostatní redaktoři naráželi. Příběh se líně vleče, pomalu a nenápadně vtahuje do děje....

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Vstup do Zóny jen na vlastní nebezpečí

Zona 200Když příznivec ruského režiséra Andreje Tarkovského uslyší nebo uzří slovo Zóna, okamžitě zastříhá ušima, zbystří pozornost a hledí zjistit, zda se tenhle výraz neváže k filmu Stalker (1979). V případě knihy Zóna, vydané nakladatelstvím Paseka, se sk...