Výstřelem z děl to začalo, mohutnou bitvou skončilo
Banner

Výstřelem z děl to začalo, mohutnou bitvou skončilo

Tisk

bitva 1 200Tak krátce se dají uvést akce na ústecku v souvislosti s 200. výročím bitvy u Chlumce a Přestanova. Od června až do srpna měli obyvatelé města a okolí možnost zúčastnit se i doprovodných akcí , které k tomu organizátoři naplánovali. Jenže, přes snahu organizátorů si svoje prosadilo vrtošivé počasí. Na chladné a deštivé zahájení přišlo pár desítek lidí, pak záplavy omezily doprovodné akce a nakonec krásné počasí, které na osvobození města od Francouzů a na závěrečnou bitvu přilákalo desetisíce lidí, což organizátory zaskočilo.

I když celý program již skončil, stále trvá v ústeckém muzeu výstava k tomuto výročí a to až do prvního prosince. A je to expozice velmi zajímavá a svým způsobem rozmanitá. Výstava se věnuje nejen bitvě samotné, ale ukazuje jak tehdy město a okolí žilo a vypadalo.

První, co člověka překvapí při vchodu do první místnosti, je klavír. Že nemá souvislost s událostmi před dvěma sty lety? Má, i když nepřímou. Je zakomponován společně s ukázkami bydlení té doby, vesnický styl selského baroka a empírový salon ústeckého měšťana, i civilistů se válka dotkla a mnohé jejich domovy zpustošila. A to, že vévodí klavír uprostřed v místnosti, byl také záměr. On je totiž výjimečným svým původem a veřejnost ho může obdivovat poprvé. I když jeho strohá výzdoba z období klasicismu mnohé nezaujme, odborník nad ním zajásá. Je známo 44 výrobků významného vídeňského stavitele klavírů Conráda Gráfeho (1782-1851). Ten ústecký je sice 45, ale prokazatelně nejstarší, byl vyroben v roce 1804, je tedy starší než ten v Norimberském muzeu o jeden rok. Pokud se někomu zdá, že není kompletní, že mu chybí pedály, tak je má, ale ukryté, protože jsou kolenové. A ještě jedna zajímavost. Klavír věnoval muzeu známí ústecký mecenáš a zakladatel ústecké ZOO Heinrich Lumpe již v roce 1927. A od té doby byl pečlivě ukryt v depozitáři, inu jak se říká „ i pod svícnem bývá občas tma“.

bitva 1

Poprvé je také veřejnosti ukázán i tzv. Přestanovský poklad vyzvednutý již v roce 1982 ve značně zničeném stavu způsobené zatékající vodou, ze základu pomníku. Zlaté, stříbrné mince, medaile i původní dokumenty tam vložili v roce 1935 panovníci Rakouska, Ruska a Pruska. Návštěvník uvidí torza dokumentů i jejich přesné repliky, ale mince svítí jako nové.

Na jedné stěně je přehled pomníků a památných míst z Čech, které připomínaly události z roku 1813. Dobové fotografie ukazují i jak se oslavilo sté výročí bitvy u Chlumce. Uprostřed místnosti je pak replika Napoleonových saní, které byly zapůjčeny, jako i další některé vzácné exponáty z Čech, Ruska a Německa.

Další prostory jsou věnované městu Ústí, podobu a osud města a jeho okolí na počátku 19 století. Zajímavé jsou historické makety městských vstupních bran jako součást opevnění, které už dávno ve městě neexistují, ale vyvracejí názor, že město bylo bez vstupních bran. Návštěvníci uvidí i zajímavé dobové „reklamní“ štíty živnostníků, nebo poplachový radniční zvon z roku 1579, který oznamoval i vítězství v roce 1813, či dobové měšťanské vstupní dveře.

bitva 2

Ovšem hlavní pozornost byla věnována autentickým předmětům z doby Napoleonských válek. Ústí má jednu z největších sbírek dobových zbraní a výstroje u nás, ale také vystavuje předměty zapůjčené z muzeí z Německa a Ruska. To vše je doplněno maketou celého bojiště i s vojsky a vojenské mapy. Návštěvník uvidí i hlavní velitele jednotlivých armád, ovšem pouze jen na vyobrazení. Nezapomnělo se na ústecké hrdiny, rakouského dragouna Fridricha Jordána, který město zachránil a zaplatil to životem, ústeckého punčocháře Ignáce Fleischera se stříbrným pětifrankem i na ústeckého lékaře a geologa Johanna Stolze. Jejich osudy vztahující se k té době, jsou na výstavě popsány. Pokud by někomu chyběl „válečný ryk“ tak i ten může vidět a slyšet. Děti zase zaujme možnost obléknout do správné uniformy vojáky či civilisty, nebo si zahrát svoji vlastní bitvu.

Každý exponát je čitelně popsán což návštěvníkům umožňuje se pohybovat bez průvodce tam, kde ho to nejvíce zajímá.

Velmi zdařilá výstava končí 1. prosince 2013 a tak si jí nenechte ujít, opravdu stojí za ten čas, co tomu věnujete. Odnesete si nejen zážitky a poučení, ale třeba i některý ze suvenýrů, které jsou připraveny, možná si vyberete hrací vojenské karty nebo francouzský pětifrank nebo něco jiného. A navíc v muzeu jsou ještě další výstavy, které stojí za prohlídku.

bitva 3

Foto: autor


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Poznat jiné země je velice obohacující

Dagmar Beňaková„Císařovna Sisi proslula jako vášnivá cestovatelka, navštívila tolik zajímavých a turisticky atraktivních míst, že jsem se vydala po jejích stopách. A pak mě napadlo, že bych vše mohla sepsat a že by její cesty mohly...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Z pranýře na popraviště aneb Chrudim vzpomíná na kata Mydláře

katyMydlar perexNejznámějším českým katem je bezesporu Jan Mydlář, který se „proslavil“ popravou 27 českých pánů dne 21.června 1621 na Staroměstském náměstí a jehož život a skutky do povědomí českého národa pronikly díky románu ...

Z archivu...


Divadlo

Zlínské divadlo součástí celosvětového unikátního projektu na podporu Běloruska

Urazeni200Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojí do scénických čtení současné běloruské hry Uražení. Bělo/R/usko. Akce je součástí celosvětového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Readings. Jde o vyjádření podpory a sounáležitosti...

Film

Kniha následovaná filmem - Hugo a jeho velký objev
ImageOdpradávna se dětské příběhy pokoušejí čtenářovu pozornost upoutat napínavým putováním za tajuplnými poklady, vždyť kdo by neznal romány Stevensonovy nebo Verneovy - a tak můžeme postupovat třeba až k Tintino...