České stopy v New Yorku
Banner

České stopy v New Yorku

 

cesky ny 200Město, které je v hledáčku nejen cestovatelů, ale i umělců z nejrůznějších odvětví. Kdo nebyl v New Yorku alespoň prostřednictvím filmového plátna, že? Město nekonečných možností. Ale co česká stopa a americké velkoměsto? Historii Čechů v New Yorku zkoumal autor představované knihy Martin Nekola.

 

 

V knize se s českou stopou setkáváme prostřednictvím dvaadvaceti kapitol. Informace jsou doplněny o přehledné mapy osídlení New Yorku původem českými občany. Je zde také mnoho fotografií. Vidět české kroje, které si na sebe naši krajané brali ve svátečních chvílích, to je v dnešní době velký a trochu nepředstavitelný zážitek.

První Češi se v New Yorku postupně objevovali ke konci sedmnáctého století. Vždy je k odchodu z domoviny donutila nějaká krize a Amerika byla ochotná nové lidi přijmout, vždyť v zemi bylo potřeba vykonat spoustu práce a bylo nutné najít šikovné ruce. Dokážete si představit v této době zařizovat stěhování přes půlku zeměkoule bez dobré znalosti jazyka, bez záruk, bez on-line propojení s nejbližšími?

V New Yorku vyrůstaly celé české čtvrti, ve kterých se budovaly kulturní domy organizované různými spolky, které byly spojené se školami a tělocvičnami. Rodiče kladli důraz na to, aby si děti zachovávaly původní jazyk, což ale podle informací z knihy nebylo u mladší generace tak oblíbené.

cesky ny 2z Ellis Island

Česká komunita se podle všeho dokázala podpořit navzájem, ale pracovala i na podpoře své původní vlasti, zvlášť v období, kdy se budovala první republika.

Češi v New Yorku nezaháleli a docela často se jim podařilo se finančně osamostatnit a založit své vlastní podniky. Velké úspěchy měli například v gastronomii nebo v krejčovství.

Představila jsem knihu velmi zlehka. V tomto článku se například vůbec nevěnuji slavným českým osobnostem, pro které se stal New York novým domovem. Podrobné informace a odkazy na odbornou literaturu a zdroje najdete na stránkách představované knihy. Přiznávám, že když jsem sama ve městě pobývala, vůbec mě o mých krajanech nenapadlo přemýšlet, takže díky této knize se mi propojily zajímavé informace s místy, které jsem už navštívila a které díky této knize určitě ještě navštívím. I vy můžete najít v knize nápovědu, po jakých místech se vydat.

cesky ny

Český New York
Autor: Martin Nekola
Žánr: naučná, historie
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 168
Hodnocení: 80 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz, autorka
http://www.universum.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Rozhovor se spisovatelem MUDr. Antonínem Poláchem

polach antonin perexMUDr. Antonín Polách se narodil 21. 7. 1959 v Novém Jičíně. Po maturitě na tamějším gymnáziu vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Po promoci v roce 1984 a...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Umberto Eco vypráví o legendárních zemích a místech

200litPo výpravných obrazových publikacích Dějiny krásy, Dějiny ošklivosti a Bludiště seznamů přichází Umberto Eco s dalším poutavým svazkem - nazývá se Dějiny legendárních zemí a míst. I nyní se dočkáme nejen zajímavých informací, které shrnují zvolené téma, al...

Z archivu...


Literatura

Kronika rodu Hrušínských – životy šesti generací slavné herecké rodiny

Jednou z nejslavnějších českých hereckých dynastií, ne-li tou nejslavnější a nejznámější, je bezesporu rodina Hrušínských, jejíž členové se nesmazatelně zapsali do dějin českého divadla i kinematografie. Všichni obdivovatelé hereckého umění nezapomenutelného ...

Divadlo

Ľadové zrkadlo

ladove zrkadlo zpV rámci Bratislavského majálesu sa 1. mája predstavili deti z ochotníckeho divadla z Devínskej Novej Vsi pod vedením Marty Potančkovej v detskom muzikálovom predstavení Ľadové zrkadlo. ...

Film

Německy mluvené filmy dorazí do Prahy a Brna

pr 200Mnohé filmů, které v české distribuci sotva spatříme, zprostředkovávají početné přehlídky - tak se pořádají přehlídky středoevropských kinematografií, snímků natočených ve francouzštině, španělštině, nyní též německy. Festival německy mluvených filmů zvaný...