Turistický seriál K21: Muzeum kol ETOP Trenčín

Turistický seriál K21: Muzeum kol ETOP Trenčín

200 kolaMilí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

 

Jsme si jisti, že i Slovensko má co nabídnout, a proto vám zde přinášíme rozhovor o muzeu kol ETOP v Trenčíně.

Popište prosím ve zkratce vaše muzeum. Co je nejunikátnější exponát a jak o něj pečujete?

Múzeum Kolies ETOP je jediné múzeum v Európe venované kolesám. Počas priehradky nášho múzea sa dozviete o histórii a vývoji kolesa od čias Sumerov až po dnešné časy. Prehliadka taktiež zahŕňa aj prehliadku veteránov a motocyklov. Jeden z najunikátnejších exponátov je originál Ford T z roku 1908.  Pravidelnou údržbou tohto jedinečného vozidla sa snažíme zachovať tento exponát v čo najlepšom stave.

kola1

Kdy vznikla myšlenka o založení tohoto muzea? Jaká byla cesta k dnešní podobě?

Spoločnosť ETOP sa už dlhší čas venuje kolesám, od ich výroby až po samotný predaj a na základe tejto skutočnosti sa majiteľ spoločnosti rozhodol vytvoriť kolesám aj expozíciu, kde sa snaží zachytiť vývoj kolesa. Múzeum bolo založené pôvodne v Púchove a exponáty do neho rýchlo pribúdali, niektoré boli zakúpené, iné dovezené zo zahraničia a niečo priniesli aj obchodný partneri. Neskôr už priestory Púchovského múzea neboli dostačujúce a preto sa múzeum  presťahovalo do dnešného sídla v Trenčíne.

Hledáte do muzea stále nové věci? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Naša zbierka exponátov sa naďalej rozširuje a kvôli novým exponátom je taktiež potrebné vzdelávať našich sprievodcov, aby vždy poskytovali správne a zaujímavé informácie.

Co se vám za dosavadní provoz expozice nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

Teší nás spätná väzba návštevníkov, expozícia je zaujímavá hlavne pre technické typy. Snažíme sa vytvoriť premeň informácií v tomto obore, aby sa z neho mohli čerpať námety pre výskum  a vývoj, ktoré budú užitočné pre ďalšie generácie.

kola4

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

Pracovný deň našich sprievodcov začína otvorením múzea a následnej kontrole všetkých exponátov. Počas doby pokiaľ nemáme návštevníkov sa naši sprievodcovia vzdelávajú v obore kolies a taktiež získavajú nové informácie o exponátoch ,poprípade sa venujú inej činnosti spojenej s chodom múzea. Najviac práce zaberie našim sprievodcom samozrejme sprievod, venovanie sa návštevníkom a odpovedanie na ich zvedavé otázky. Kedže našich sprievodcov práca veľmi baví a zaujímajú sa o históriu kolesa, považujú svoju prácu za jednoduchú. Myšlienka o zatvorení múzea nás nikdy ani nenapadla.

kola3

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Jaké věkové skupiny tvoří vaše nejčastější návštěvníky?  Děláte vy sami něco pro propagaci? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Návštevnosť by sme chceli z roka na rok zvyšovať, celkovo návštevnosť múzeí je slabá.  Medzi našich návštevníkov patria všetky vekové skupiny . Samozrejme sa naše múzeum snažíme propagovať či už na rôznych web portáloch ale i informačnými tabuľami ktoré sa nachádzajú v Trenčíne. Múzeum je financované so súkromných zdrojov, bez tejto finančnej pomoci by bolo ťažké takého múzeum prevádzkovať. Vstupné je viac menej symbolické a zďaleka nepokrýva náklady na chod a údržbu exponátov.

Jak je to se suvenýry z vašeho muzea? Mají o ně lidé zájem?

Samozrejmosťou nášho múzea je taktiež možnosť zakúpiť si suveníry, ako napríklad, skladačky a puzzle autíčka Ford T s logom múzea. Taktiež ponúkame ako suvenír mincu, ktorú si môžu naši návštevníci sami vyraziť na raznici. Múzeum kolies ETOP má aj vlastnú turistickú známku.

kola2

Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum? A kde o něm najdou více informací? Konají se u vás o prázdninách nějaké akce? Zde je prostor pro jejich přehled!

Pozývame všetkých čitateľov do nášho múzea, v ktorom sa dozvedia, že prvé kolesá sa nevyrábali len z dreva, Egypťania mohli stavať pyramídy celkom jednoducho a Tomáš Baťa nevyrábal len topánky. Návštevníci nášho múzea tiež môžu vidieť staré veterány ako Ford T a Singer, repliku kolesa z Tutanchamonovej hrobky aj koleso z F1.

Všetky dôležité informácie sa nachádzajú na našej web stránke www.muzeumkolies.sk alebo na tel. +421915747719

Cez leto, ale i počas celého roka ponúkame prehliadky s odborným výkladom.

Foto: muzeumkolies.sk

 


 

Přihlášení



Soutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Dřevo, knihy, ženy – tři múzy Martina Patřičného

patricny 200Věnuje se jim s důslednou pečlivostí – svědčí o tom jeho publikace, výstavy i televizní pořady. S nádherným nadhledem se dívá kolem sebe a nás ostatní se učí dívat, učí hledat krásu kolem sebe. V polovině května letošního roku (2014) vyšla jeho...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Seznamte se se zásadními vědeckými osobnostmi minulého století

geniove 200Naše společnost je z nějakého důvodu nastavená tak, že ví o kdejaké celebritě z uměleckého prostředí první poslední, ale o zásadních osobnostech vědy by už ledaskdo tápal. To se rozhodl změnit Karel Pacner a sestavil medailonky dvaceti zásadníc...


Literatura

Príručka prvej pomoci pre laikov

pomoc200„Znalost a dovednost poskytovat první pomoc se v dnešní vyspělé době považuje za běžný standard základního vzdělání každého člověka“. A táto nová príručka, z vydavateľstva Grada, pomáha získať práve túto znalosť.

...

Divadlo

O klucích aneb Jsem kuchta

jsem kuchta 3perexO klucích aneb Jsem kuchta se jmenuje komedie německého dramatika Davida Gieselmanna, kterou připravil pro podzimní sezónu režisér, někdy i autor, a vlastně spíš muž mnoha rolí, také třeba ředitel Domu dětí a mládeže v Praze 10, R...

Film

Nový dokument ukazuje cestu k sebepoznání. Jak ji najít poradí i Jaroslav Dušek a Tomáš Klus

senepoznani 200Komunita Go Freedom představuje dokumentární film Sebepoznání, jehož součástí je také doprovodná kniha, která slouží jako příručka na cestě za poznáním sebe sama. Hlavním cílem obou počinů je pomoci lidem v nynější nelehké době uvědomit s...