Secesní krásky zatančily ve slunečním světle. Obraz K. V. Maška byl vydražen za rekordních 7,5 milionu korun

Secesní krásky zatančily ve slunečním světle. Obraz K. V. Maška byl vydražen za rekordních 7,5 milionu korun

Tisk

hra slunecnich skvrn 200Rekordním prodejem obrazu Hra slunečních skvrn autora Karla Vítězslava Maška vyvrcholila tradiční zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo z roku 1910, zachycující tanec pěti secesních krásek ve slunečním světle, se vydražilo za 7 564 000 korun. Autor, jenž byl kdysi podobně ceněný jako jeho souputník a přítel Alfons Mucha, tak dosáhl dosud nejvyššího prodeje na tuzemské aukci.

 

I Mucha byl ostatně na aukci důstojně zastoupen hned několika pracemi v čele s originální kresbou knižní obálky Věčné zpěvy (1898). Ta se prodala za 471 200 korun.

Aukce nabídla i soubor mimořádně kvalitních děl z pozůstalosti historika umění Jiřího Šetlíka. Z nich vynikl zejména obraz Přezimování (1969) malíře Jiřího Johna prodaný v novém autorském rekordu za 3 720 000 korun. Dílo Rašení (1974) Stanislava Kolíbala z téže kolekce dosáhlo sumy 1 240 000 korun.

hra 2 Prezimovani

Ze současných umělců dostáhl autorského maxima Josef Bolf, jehož obraz Osamělý večer II (2007), se vydražil za 1 054 000 korun.

hra 3 Bolf

Celkem se prodalo 187 děl za 34 247 000 korun, úspěšnost aukce dosáhla vysokých 84,6 %. Všechny sumy jsou už uvedené s aukční přirážkou 24 %.

„Aukce nabídla i některé drobnější práce známých autorů z kategorie kresby, grafiky či kombinovaných technik. Taková díla se vedle nesporné kvality vyznačovala i příznivou vyvolávací cenou, takže si je kupci nenechali ujít,“ uvedl majitel aukčního domu Tomáš Hejtmánek.

Vedle Alfonse Muchy se tak dražitelé utkali například o díla Josefa Čapka, Alfreda Kubína, Kamila Lhotáka, Ondřeje Sekory, Josefa Lady, Bohuslava Reynka, Adolfa Borna nebo Olbrama Zoubka.

Staré umění

Ze starého umění zaujala kupce bravurně provedená italská desková malba Madona s Ježíškem a sv. Janem Křtitelem (2. polovina 15. století) od Mistra Zjevení Páně z Fiesole. Nový majitel ji získal za 2 108 000 korun. Obraz Pražská škola Urania (Nebešťanka) vytvořený okolo roku 1600 se prodal za 458 000 korun.

hra 4 Madona

Slavíček, Orlik, Boettinger

Očekávaný zájem dražitelů vzbudil také obraz Dvůr Anežského kláštera na Františku (1908) malíře Antonína Slavíčka, který na něm zachytil dnes už neexistující pražskou scenérii. Ten se vydražil za 1 178 000 korun. Ležící akt z počátku 20. století od Emila Orlika, prozrazující autorovu japonskou inspiraci, dosáhl sumy 595 200 korun. Žánrový výjev V casinu (1907) od Hugo Boettingera byl prodán za 396 800 korun.

Unikátní nábytek od Loose a Gočára

V kategorii nábytku se sešlo hned několik raritních kusů. Proslulý čajový stolek (po roce 1900) od Adolfa Loose se vydražil za 409 200 korun.

Kubistický příborník (1914) Josefa Gočára z vybavení pražské Glücklichovy vily dosáhl sumy 682 000 korun.

 hra 5 pribornik

Umění 20. století i kresby Ferdy Mravence

K výrazným aukčním položkám patřil portrét Dáma ve žlutém (1930) malířky Milady Marešové, který se vydražil za 471 200 korun. Ze 30. let minulého století se na aukci objevil i obraz Sklizeň (1938) brněnského malíře Jaroslava Krále, jehož talent předčasně ukončila smrt v Osvětimi. Obraz byl prodán za 744 000 korun.

Opomenout nelze ani sérii pěti originálních kreseb Ondřeje Sekory z knihy Ferda Mravenec (1936): vydraženy byly od 111 600 do 186 000 korun. Ještě větší zájem byl o kresbu Liška Josefa Lady z roku 1937. Ta se z vyvolávací ceny 35 000 korun dostala až na částku 310 000 korun.

Obraz Oty Janečka s názvem Krajina se zárodky života (1977) byl vydražený za 744 000 korun. Dílo Václava Boštíka s názvem Okno do Hlubin (1993) se prodalo za 806 000 korun.

Kolář, Kolářová, Sekal i Vojkůvka

Z druhé poloviny 20. století aukce nabídla například dílo Jiřího Koláře, jehož chiasmáž nazvanou Palička (1971) odklepl licitátor za 248 000 korun. Ještě dráž, za 620 000 korun, se podala asambláž Josefína (1979), parafráze na slavný Mánesův portrét, vytvořená Bělou Kolářovou.

Pozoruhodné dílo Zbyňka Sekala, asambláž patinovaného dřeva s názvem Madona (1965), se vyhouplo až na úctyhodných 992 000 korun.

hra 6 Madona

Dražitelé ocenili i obraz Lékárnice (1991) naivisty Libora Vojkůvky, dokládají autorův zájem o bylinkářství. Ten zájemce získal za 1 054 000 korun.

Zdroj foto: Arthouse Hejtmánek, René Volfík

Více informací: www.arthousehejtmanek.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nasycen se vrací: „Chceme si zahrát muziku, kterou bychom mohli sami poslouchat.“

nasycen200Říká v tomto rozhovoru zpěvák, skladatel a klávesista Raven a frontman pražské kapely Nasycen, která se v loňském roce po předlouhé pauze vrátila opět na scénu.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Pokochejte se kouzelným Charisma

charisma 200Nakladatelství Presco Group vydalo jedenáctou knihu fotografa Adolfa Ziky. Ten se specializuje především na motosport, akty a portréty a tentokrát svou knihu a pozornost zaměřil na Charisma.

...

Literatura

Projekt Sandrina

Projekt Sandrin200Když jsem poprvé držela v ruce tuhle knihu menšího formátu s fotkou zpěvačky na pevných deskách, hořela jsem nedočkavostí, až se začtu. Čekala jsem příběh plný úspěchu, cesty vzhůru začínající hvězdičky na hudební scénu a odpočinkov...

Divadlo

Prázdninové divadelní tipy z Letní scény Musea Kampa: Víkend s Werichem, loučení s Medou a divácký hit Marta

Marta Hana Holišová a Marta Kubišová foto jakub Macháček 5967 nahledLetní scéna Musea Kampa nabízí intenzivní divadelní zážitky v idylickém prostředí na ...

Film

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologick...