Sestry z Osvětimi v odboji i koncentračních táborech
Banner

Sestry z Osvětimi v odboji i koncentračních táborech

sestry-z-osvetimi 200Sestry z Osvětimi jsou velice zajímavým románem z prostředí holocaustu, v němž jeho autorka Roxane Van Iperen popisuje nejen situaci ve jmenovaném vyhlazovacím táboře, ale zároveň nabízí i pohled na několik dalších míst v období temna.

 Ústředními postavami jsou dvě mladé židovské sestry Janny a Lien žijící v Nizozemsku. Začala druhá světová válka, proto jejich život není vůbec jednoduchý. Přestože jim samotným hrozí velké nebezpečí, neváhají pomáhat i ostatním ohroženým spoluobčanům. V pronajaté vile schovávají celou řadu lidí, předávají falešné doklady nebo potravinové lístky. Nakonec je ovšem nacisté dostihnou a společně s dalšími rodinnými členy jsou transportováni do několika koncentračních a vyhlazovacích táborů. Tam pro ně teprve začíná opravdové peklo.

Kniha Sestry v Osvětimi začala vznikat díky tomu, že se její tvůrkyně Roxane Van Iperen v roce 2012 přestěhovala právě do tzv. Vysokého hnízda. Začala pátrat po historii tohoto domu a zjišťovat, že se v něm odehrávali neskutečné věci. Právě zde totiž žily sestry Janny a Lien. Celý příběh ovšem začíná už o něco dříve a popisuje předválečné mládí dívek a život jejich rodiny i postupný nástup nacismu.

Větší část vyprávění tak navzdory názvu nepopisuje jejich pobyt v táborech, ale pozadí nizozemského odboje, který byl poměrně rozsáhlý. Dozvíte se spoustu informací o situaci v Holandsku, kde se řada lidí rozhodla postavit proti okupantům a pomáhat ostatním. Samozřejmě to museli dělat potají, i přesto byli mnozí z nich odhaleni a čekal je strašný osud.

Dočkáte se opravdu napínavých momentů během kontrol policistů a SS, kdy často hrozil málo, a rodina Janny a Lien mohla být odhalena. Dařilo se jim schovávat většinu války, bohužel však byli v roce 1944 odhaleni (lépe řečeno napráskáni) a posláni do tranzitního tábora Westerbork. Ten sloužil jako přestupní stanice před transportem židů Osvětimi, Sobiboru, Bergen-Belsenu nebo Terezína. Zde už pomalu začíná klasický popis táborových hrůz, i když Westerbork zdaleka nebyla jejich nejhorší zkušenost. Sestry jsou totiž posléze v dobytčích vagónech transportovány do Osvětimi – Březinky.

Už vylíčení samotné cesty působí hodně dramaticky. Autorka mu věnuje několik stran a stejně jako celá kniha je popsána velice přesvědčivě. Hrůzy, které zažívali tisíce lidí jsou vykresleny s až nepříjemnou důsledností a působí velice depresivně. Samozřejmě každý titul na toto téma je silným prožitkem, ale text Roxane Van Iperen je podle mého nadprůměrný.

Poté už následuje vyhlazovací tábor Osvětim a následně i Bergen – Belsen. Společně s ústředními postavami prožíváte hrůzy, které zde zažily a je to prostě síla. Hodně velkou zajímavostí je jejich setkání se sestrami Frankovými. Zejména Annu zná téměř každý díky jejímu slavnému deníku. Osudy sester se propojily a dozvíte se tak poměrně dost informací právě o samotné Anně Frankové i jejím tragickém konci.

Sestry z Osvětimi jsou velice dobře napsanou knihou. Autorce se podařilo vylíčit historii jedné rodiny za druhé světové války opravdu působivým způsobem. Vyprávění bude hodně působit na vaše emoce a v některých chvílích bude mít takřka pocit, jako byste se v nacistickém pekle ocitli osobně. Stále je pro mne celé toto období naprosto nepředstavitelné a jen těžko se věří, že se mohl takto strašně chovat člověk k jinému člověku.

Díky podobným knihám však nezůstanou události války zapomenuty a budeme si připomínat osudy těch co přežili, ale i těch, kteří padli za oběť nesmyslným názorům. Rozhodně si všichni zaslouží alespoň naši ticho vzpomínku.

 Sestry z Osvětimi

Sestry z Osvětimi

Autor: Roxane Van Iperen

Źánr: Historická, Holocaust

Nakladatelství: Brána

Rok vydání: 2021

Počet stran: 384

Hodnocení: 100 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/454818-sestry-z-osvetimi.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Na židovském hřbitově ve Volyni jsou i pomníčky obětí holocaustu

volyne zidovsky hrbitov 200Návštěvník jihočeského městečka Volyně by určitě neměl minout místní židovský hřbitov, který se nachází v části Hradčany.

...

Z archivu...


Literatura

Dagmar Sedlická napsala knihu erotických esejů
ImageCopak to mají v kalhotách? Takový název nese kniha esejů o erotice autorky Dagmar Sedlické. Kniha je dílem zralé ženy, která má k tématu co říci.
...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...