Nakladatelství Kazda vydalo teď v zimě velmi aktuální knihu s názvem Krmíme ptáky – ale správně. Jejími autory jsou pracovníci z ornitologické stanice Radolfzell – partneři Peter Berthold a Habriele Mohrová, kteří opravdu mají co říci.
Kniha má na obálce krásnou červenku obecnou a v jejím rozkládacím přebalu najdou čtenáři návod na postavení ideálního krmítka a pak už se mohou pustit do čtení. Po předmluvách následuje kapitola nazvaná Krmíme ptáky. Ta je poměrně odborná, ale velmi poučná. Dotýká se problémů spojených s úbytkem ptáků obecně, ale také jejich druhů a tato čísla jsou opravdu alarmující a stojí za zamyšlení.
Mě osobně dostala už poznámka, že přikrmování ptáků dnes není zbytečnost, ale naopak nezbytnost a morální povinnost každého člověka. Navíc jde o jediný možný typ účinné okamžité pomoci pro naše ptáky. Než jsem četla tyto řádky, vůbec jsem ani nepřemýšlela nad tím, že by se ptáci měli krmit celoročně, naopak jsem nedávno doma naprosto špatně argumentovala, že zatím nepotřebujeme krmítko, když není sníh.
Po takovém úvodu následuje krátká část Co ptáci potřebuji k životu a pak už Krmíme ptáky v praxi. Zde se čtenáři dozví úplně vše potřebné: od plánování, přes zásobníky krmiva, po to čím krmit a mnohem více. Kapitolky poradí také, co dělat, když ptáci na stanoviště nechodí, nebo jací jsou nezvaní hosté a co s nemocnými a mrtvými ptáky. Závěr knihy je pak věnovaný samotným Ptákům na krmném stanovišti: je zde představeno několik desítek druhů ptáků rozdělených podle čeledí. Tím pádem se kniha dá využívat také jako malý atlas a cenný pomocník při sledování opeřenců za oknem.
Krmíme ptáky – ale správně je velmi dobrá kniha, která v prvé řadě dává smysl. Je znát, že ji psal odborník, ale neztrácí tím na čtivosti. Předkládané informace jsou velmi zajímavé a mnohdy také dokládané zdroji, což rozhodně oceňuji. Nejpraktičtější částí knihy je ta o samotném krmení, ale i onen teoretický úvod je cenný. A o závěrečném atlasu ani nemluvě. Jsem moc ráda, že taková kniha vyšla a doporučuji ji všem, kterým záleží na zachování ptačích jedinců.
Prof. Dr. Peter Berthold se narodil v roce 1939 a vystudoval biologii, chemii a geografii. Do roku 2004 byl ředitelem ornitologické stanice Radolfzell pod institutem Maxe Plancka pro ornitologii a patří k předním českým ornitologům. Je členem mnoha společností, akademií, výborů a spolků pro ochranu přírody v Německu i ve světě a mnohokrát byl za svou práci vyznamenán.
Gabriele Mohrová pracuje od roku 1974 jako technická asistentka také na stanici v Radolfzellu. Tam vedla odchov více než 5000 drobných ptáků a tisíce dalších druhů. Během posledních 20 let se intenzivně věnuje také krmením volně žijících ptáků. Nyní se s Peterem Bertholdem stará o nejrůznější velké experimenty a projekty v oblasti ochrany přírody.
Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: http://www.kultura21.cz/souteze/19125-krmime-ptaky-ale-spravne-soutez
Krmíme ptáky – ale správně
Krmení, ochrana a bezpečí pro ptáky po celý rok
Autor: Peter Berthold, Gabriele Mohrová
Překlad: David Krásenský
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2018
Počet stran: 176
Hodnocení: 88 %
https://www.knihykazda.cz/krmime-ptaky-ale-spravne-3
< Předchozí | Další > |
---|