Gastronomie českého středověku a 111 dobových receptů, které můžete vyzkoušet

Gastronomie českého středověku a 111 dobových receptů, které můžete vyzkoušet

Tisk

Gastronomie českého středověkuPokud držíte v rukou tuto publikaci, připravte se na pořádnou jízdu časem, a to rovnou na středověkou hostinu! Můžete si být jistí tím, že vám potečou sliny a budete se olizovat až za ušima. Pokud bylo za co, naši předkové si uměli dopřávat lahodných pokrmů, co hrdlo ráčí a nemuseli si chytat vrány a veverky, aby se aspoň trochu najedli. Knížka Gastronime českého středověku historičky Moniky Černé-Feyfrlíkové vás seznámí s nejčastějšími jídly, která bychom našli na stolech před stovkami let v našich zemích. A chybět nebudou ani recepty!

Historička Monika Černá-Feyfrlíková vydala již několik knih. První knihou byla Kuchyně pozdního středověku z roku 2015, která je již doprodaná, ale jejímž novým přepracovaným vydáním je právě Gastronomie českého středověku obohacená nejen o 111 dobových receptů. Další knihou autorky je pak také kniha Móda a odívání v husitské době vydaná v roce 2020. Všechny tyto tři knihy autorky vydalo nakladatelství Grada.

Gastronomie českého středověku s podtitulem Co lidé jedli a pili, jak stolovali a hodovali je obohacena o spoustů nákresů a barevných fotografií, je graficky velice přehledná. Krásné fotky naaranžovaných jídel s kořením a bylinkami na cínových talířích velice oceňuji, stejně tak i popis receptů jídel, která si můžete připravit také dnes. Z knihy se dozvíte spoustu zajímavostí: jaké nádobí lidé kdysi používali, jak připravovali jídlo, co se jedlo v různých obdobích, o svátcích či postních obdobích, jak si lidé chystali zásoby na zimu, jak se dělal pečený bažant rovnou s peřím, jaká byla pravidla a hierarchie na hostinách, jaká jídla doporučovali lékaři jakožto zdravá, co jedli prostí lidé, jak se vyráběly paštiky a nadívané pokrmy nebo čím se sladilo a podobně.

Kniha je skvěle zpracovaná a moc se mi líbí, doporučuji!

Anotace:

Zapomeňte na klišé barbarských bouřlivých hostin, při kterých se kosti hází přes ramena psům. Středověká gastronomie elit byla vysoce kultivovaná a vynikala velice důmyslnými recepty, jež využívaly luxusních surovin, které dnes znovu pracně objevujeme.

Patří mezi ně například mandlové mléko, rýžová mouka, konopný olej, ale i exotická pozapomenutá koření, jež byla dříve žádanou součástí luxusnějších pokrmů, které si s pomocí této kuchařky můžete doma sami uvařit. Poodhalí vám mimo jiné také, co stálo za úspěchem středověkých kuchmistrů a jakým způsobem probíhaly bankety na nejprestižnějších panovnických dvorech.

Kniha má velký počet nových (dosud nepublikovaných) receptů, velké množství skvělých fotografií, podrobnější výklad k tradičním surovinám a nové výsledky archeologických výzkumů, které upřesňují nebo dokonce mění naše představy o středovém způsobu života.

Nalezněte znovu fascinující chutě naší minulosti a pochutnejte si!

Gastronomie českého středověku

Název: Gastronomie českého středověku
Autor: Monika Feyfrlíková Černá
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 224
Hodnocení: 100%

https://www.grada.cz/gastronomie-ceskeho-stredoveku-12487/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdenka Chocholoušová: Pigy je pro nejmenší děti opravdovým parťákem

chocho200Zdenko, vítám vás u našeho rozhovoru. Jste duchovní matkou prasátka Pigyho. Co bylo impulsem k jeho vzniku?

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Varšavské povstání zblízka

varsava perex„Chtěli jsme být svobodní a za svobodu vděčit sami sobě.“ To byl hlavní důvod, proč Varšavané šli do nevyrovnaného boje proti nacistům. Na začátku nadšení pro věc, na konci zničené téměř celé město. A přesto se o této zásadní události druhé s...


Literatura

Pozůstalí: Se smrtí se každý vypořádává jinak

pozustali200Pozůstalí je název zatím poslední knihy Alžběty Bublanové. Vyšla v nakladatelství Ikar a my vám v rámci dohánění restů přinášíme její recenzi.

...

Divadlo

Stále stejný příběh – inuitská legenda ožije v „recyklované“ inscenaci

Stále stejný příběh A-Vosickova small2Orchestr BERG a PONEC – divadlo pro tanec otevřou v úterý 5. září 2023 novou sezónu premiérou hudebně-taneční inscenace Stále stejný příběh. Renomovaná choreografka Mirka Eliášová a špičková ...

Film

Ve filmu Ready Player One vám Steven Spielberg ukáže úžasný virtuální svět

ready player one perexV roce 2045 se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli způsob, jak z neveselé reality utéct. Je to OASIS, rozsáhlý svět virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylan...