Nikdy nevíte, co se skrývá za rohem. Sunflower Caravan mají třetí řadové album Corners
Banner

Nikdy nevíte, co se skrývá za rohem. Sunflower Caravan mají třetí řadové album Corners

Sunflower Caravan 200Pražská indie-rockovová skupina Sunflower Caravan vydává po dlouhých jedenácti letech své třetí řadové album Corners. Tajemná kubistická šifra na obalu alba se propaluje všemi kouty nahrávky a typické syrovější rock’n’rollové písně pulsují energií. První singly z alba byly postavené na ostrých klávesových rifech, ale kapela nabízí i jemnější pianové balady, nebo popově laděné skladby ve svižnějším tempu, se silnými refrény.

První ochutnávka z desky, píseň Kind of Happy, spatřila spolu s videoklipem světlo světa již loni v únoru, vydání celé desky ale zásadně zbrzdila celosvětová pandemie. Kapela poté v průběhu covidového roku vypustila další tři písně, a nyní konečně, po jedenáctileté odmlce, nabídla fanouškům opravdu dlouhé album. Sedmnáct písní, z toho dvě zcela instrumentální tvoří hodinovou stopáž. „Deska by se dala s trochou nadsázky označit jako ‚the best of‘ posledních 5 let tvorby naší kapely,“ říká Andy Čermák, frontman a dvorní skladatel Sunflower Caravan. „Když jsme začali někdy v roce 2015 spřádat plány na nové studiové album, prvotní seznam možných skladeb obsahoval přes 30 položek. Mnohé jsme časem vyřadili. Na hotové desce se nakonec objeví jak několik časem a mnoha koncerty prověřených kousků, tak i několik nových písní, jejichž vznik je datován až do posledních přibližně dvou let,“ dodává.

Sunflower Caravan, vždy trochu opředeni tajemnem, precizně zakomponovali název do post-kubistického designu. „Design alba vychází z myšlenky, že by název desky – Corners – neměl být zobrazován jako něco zcela konkrétního. Použitý font má ostré kontury, každý jeho jednotlivý znak vepsat do tvaru čtverce, což se na obal desky skvěle uplatní. V tomto případě je použito písmeno velké „C“. Ale celý název CORNERS a další fragmenty textů se tam v této podobě objevují také. Líbila se nám kombinace přírodního a velmi výrazného motivu borovic, které se hodně objevují na fotografiích kapely pořízených k albu, a právě toho fontu, který má velice blízko ke kubismu,“ sděluje bubeník a zároveň grafik kapely, Vít Rosnecký.

Kapela na desce představí také výsledky zajímavé hudební spolupráce. Na jedné z písní na album Corners si zahostoval například Brian Viglione, bubeník legendárních Dresden Dolls, na další pak Vladimír Bár, kytarista tuzemské stálice Tata Bojs. Ve čtyřech písních pak kapelu doprovodil smyčcový kvartet PBQ

Sunflower Caravan 1

Andy Čermak o albu Corners

„Tím jak se mění a zrychluje doba, tak náš původní plán byl postupně vedle koncertování vydávat jen singly, občas doplněné videoklipy, a písně, které nám přijdou nejsilnější, hrát živě a počkat, jak moc se ‚uchytí‘ u lidí a zda i nás budou nadále bavit. Po letech se ale těch skladeb, které nepropadly sítem a uchytily se, nakupilo tolik, že jsme začali znovu přemýšlet o opravdovém albu. Také jsme si říkali, že doba je sice zrychlená a lidé už – i díky streamovacím službám – poslouchají jen vybrané hity, tak stále jediné ucelené dílo, které může hudební skupina vytvořit, je právě klasické album. V podstatě v jeden den se to zlomilo a byli jsme rázem rozhodnutí natočit novou, naši třetí desku.

Pro mě – jako skladatele – se v ten moment otevřel nový obzor. Když víte, že opravdu vytváříte novou desku, přestanete jen psát samostatné songy; začnete přemýšlet v širším rozsahu uceleného díla. Jedna část desky je tak výběrem toho nejlepšího, co jsme za ty roky složili. Druhá část je však psána přímo pro dané album a právě to promíchání těchto dvou skupin skladeb vytváří na desce zajímavý pojicí prvek.

Album jsme nazvali Corners podle jedné z vybraných písní, nikdy totiž nevíte co se skrývá za rohem – a těch rohů je v životě nespočet. Také nás baví míchat různé hudební žánry. Na albu tak najdete klasické rock’n’rollové riffové songy jako Woder Why nebo I Saw nebo skladby s odkazem na slavnou éru britpopu, podpořené elektronickými bicími. jako třeba Kind of Happy a Sailing Back. Nechybějí ani popové balady doplněné smyčcovým kvartetem jako skladba Alright, experimentální instrumentální skladby pojmenované ne slovy, ale podle pro kapelu důležitých letopočtů. Album také obsahuje delší opus Don’t Stay Alone inspirovaný filmovou hudbou, a v neposlední řadě také písně s nádechem soulu jako u skladby Ghost. Budeme moc rádi, když si v tomto mixu každý najde to své. A jistě se najdou i fanoušci, kteří si pustí album od začatku do konce.“

Sunflower Caravan se výrazněji zapisují do povědomí nejen českých a slovenských hudebních fanoušků zhruba od roku 2007, kdy začali intenzivně koncertovat nejen na klubové scéně, ale zejména na nejrůznějších festivalech po celém Česku a na Slovensku. Vzápětí si ještě před vydáním první studiové desky přidali do koncertního portfolia i turné po Evropě, vystoupení před irskými The Frames slavného Glena Hansarda, a v neposlední řadě pestrou škálu vystoupení v televizních pořadech. V průběhu posledních let kapela pravidelně koncertovala a také vydávala samostatné singly. Velmi úspěšný byl například singl Healing Groove, který byl použit i v mnoha televizních reklamách a znělkách. 

Sunflower Caravan 2

Artist: Sunflower Caravan
Album: Corners
Datum vydání 18. 6. 2021
Link: http://bit.ly/cornersTUNE

https://www.facebook.com/sunflowercaravan


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Rozhovor s Monikou Váňovou

200rozS uměleckou fotografkou Monikou Váňovou jsem se před časem seznámila na kurzech tvůrčího psaní a velmi brzy jsem pochopila, že tato křehká blondýnka má nejen výrazně tvůrčího ducha, ale že si také dokáže tvrdě jít za svými sny a dovést je až k realizaci...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Než si proženeš hlavou kulku, přečti si tuto knihu

nez si prozenes hlavou200Jak hluboký je svět lidských emocí, osudů a temný svět ve chvíli, kdy o všechno přijdete? Jaké to je oprášit kolena a urovnat ten pod nohama stržený koberec. Někdy vás k tomu dovede oklika, musíte opustit něco, abyst...

Divadlo

Celebrity

Celebrity 200Představení Celebrity je spíše než hrou hořkou výpovědí o stavu dnešní doby, a to nejen života celebrit, chcete-li slavných osobností, ale i našich životů a toho, co vše jsme schopni obětovat v zájmu naší důležitosti.

Film

Karlovy Vary: lze odmítnout pozvání na slavnost?

KVIFFlogo1Na letošním karlovarském filmovém festivalu bude uvedena řada digitálně restaurovaných filmů, mezi nimi i české podobenství Jana Němce O SLAVNOSTI A HOSTECH. Diváky naprosto přehlížený, ovšem odbornou veřejnosti velebený snímek, v němž se nacházely ...