Čínská Mňága a Žďorp je pořád ta stará dobrá Mňága

Čínská Mňága a Žďorp je pořád ta stará dobrá Mňága

Tisk

mnaga perexNa začátku listopadu vydala skupina Mňaga a Žďorp v pořadí dvanáctou řadovku s názvem Made in China. Kromě toho, že je název odkazem na 23 let starou legendární desku Made in Valmez jde o poctivé čínské zboží, které obsahuje dvanáct nových klasických pecek.

 

 


Mňága a Žďorp je skupina pocházející z Valašského Meziříčí, která se dala dohromady v roce 1983, zpočátku však vystupovala pod názvem Slepé střevo. O Mňáze jako takové se mluví od roku 1987, přičemž od té doby prošla mnoha změnami a nyní vystupuje ve složení Petr Fiala (zpěv, kytara), Petr Nekuža (baskytara, zpěv), Jiří Tibitanzl (safoxon, klávesy, perkuse, zpěv), Martin Knor (kytara, mandolína), Jaromír Mikel (kytara, zpěv), Pavel Koudelka (bicí, zpěv) a Zuzana Fialová (zpěv). Za sebou mají patnáct desek a nespočet vystoupení.

Made in China Mňága nahrávala v pekingském studiu A String Entertaiment Studio díky penězům vybraným v kampani na startovac.cz. Celkově nahrávání trvalo tři dny a zpěvák Petr Fiala k tomu dodává. „Celá naše akce Čína byla ohromným zážitkem! Bylo to hektické až až, každý den nabitý událostmi k prasknutí. Zapomněli jsme doma klávesy, já si zvrtnul kotník, občas měl někdo hnačku a během našeho vystoupení na festivalu v Pekingu jsme zažili písečnou bouři.“

Mnaga 1

Osobně jsem byla k desce skeptická, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé se mi příčí, když větší skupiny využívají crowdfundingových kampaní na úkor těch, kteří tyto peníze nemají. Ale nechci jim za to křivdit, uznávám, že to je jen osobní stanovisko. Čeho jsem se bála více, bylo to, aby Mňága nahráváním v Číně neztratila svou tvář. Aby to v uvozovkách nepřehnala a nepřinesla příliš zahraniční zvuk. To se naštěstí nesplnilo, ruské zpěvy slyšíme jen v písních Rodné lány a Za teplých letních nocí, kde působí jako unikátní prvek. „Nechtěl jsem žádné profesionálky, ale holky, co si prostě jen rády zazpívají,“ dodává k tomu kapelník Petr Fiala.

Pro Mňágu a Žďorp jsou typické smysluplné texty a jednoduché většinou veselé melodie. Tyto dva atributy zde opravdu nechybí a deska je opět plná originálních tradičních skladeb. Častým tématem je tady čas, a to v různých obměnách a všudypřítomné jsou i vztahy. V textech se snadno najdete („ze všech stran na mě číhají nepropustný zdi“, „záruční doba doběhla oba“), o co kapele určitě jde.

Úvodní píseň Rodné lány posluchače přivítá nostalgií „z tajných míst je dneska asfaltová cyklostezka (…) a zůstali jsme jen my děti zmatené i ve čtyřiceti“, ale v ní se neutápí - pokračuje veselými a rychlými kousky, které vás nenechají v klidu. Jindy ale můžete jen klidně obdivovat hudební i textové umění a nechat se tím vším unášet. Závěrečná Za teplých letních nocí přináší letní atmosféru a je příjemným rozloučením jak s Čínou, tak s celým albem.

I naživo by vše mělo fungovat – fanoušci na koncertech totiž dostanou přesně to, na co jsou zvyklí. Neměl by pro ně být problém se naučit texty a takový Beznadějný případ nebo Zůstaň! určitě nenechají nikoho stát v koutě. Otázkou jen zůstává, co fanoušci od desky čekali. Pokud chtěli něco nového a neotřelého, mají bohužel smůlu. Pokud však byli konzervativní jako já, bude se jim Made in China líbit.

mnaga prebal

Made in China
Interpret: Mňága a Žďorp
Žánr: rock
Skladby: Rodné lány, Zůstaň!, Perfektní cíl, Hledám svý stopy v rozšlapaným sněhu, Začátek a konec, Nepropustný zdi, Ulice vdov, Potkal jsem ve vlaku svou osudovou dívku, Čas běží hladce, Beznadějný případ, Být jen tak, Za teplých letních nocí
Stopáž: 41:57
Vydavatelství: Surikata Records
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: indies.eu

( 3 hlasů )


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Načítám nejnovější video z playlistu...

Rozhovor

Moji nejbližší jsou pro mě na každé premiéře velmi důležití, říká herečka Veronika Bajerová

veronika200V poslední době se s ní setkává především publikum Městského divadla Mladá Boleslav, jehož je Veronika Bajerová členkou. Její herecký talent obsáhne psychologicky propracované temperamentní a rázné ženské typy i postavy komediálního či muzikálového...

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.


Divadlo

Inscenace Až na ten konec dobrý nabídne pořádné háelpéčko

Az na ten konec dobry 200Po jevištní adaptaci rozsáhlého románu Kateřiny Tučkové Bílá Voda z loňského roku přináší Městské divadlo Brno svým divákům další dramatizaci románu brněnského autora.

...

Film

Příběh Lídy Baarové byl nepochybně mnohem barvitější než samotný Renčův film

lida baarova perexHned na začátku se musím přiznat, že jsem tvůrcům, když připravovali film Lída Baarová, nesmírně fandil. Dobře jsem si uvědomoval, že natočit dobový snímek není žádná legrace, ale současně se dnes nechci pouštět do nějaké sáhodlou...