Open Air Festival: zahraniční headlineři

Open Air Festival: zahraniční headlineři

open air festival amy macdonaldJiž dva týdny uplynuly od jednoho z největších multižánrových festivalů u nás. Open Air Festival má za sebou třetí úspěšný ročník. Už jsme vám přinesli zpravodajství ze čtvrteční startovací horečky, nastínili atmosféru v kempu i areálu. Hlavní hvězdy i příliv návštěvníků patřil ale pátku a sobotě. Jak to vypadalo, když do Panenského Týnce přijely hvězdy jako Fatboy Slim či Amy Macdonald?

 

Páteční dance

Dramaturgové festivalu postavili line-up chvályhodně. Tanečnější vystoupení přiřadili pátku, který se tak stal znamením rychlých beatů. V jednu hodinu odpoledne, kdy se otevřel areál, do něj začaly ihned proudit tisíce lidí, kteří se nemohli dočkat především večerního programu. Snad nejčastěji skloňované jméno v souvislosti s festivalem byl totiž dj‘ský mág Fatboy Slim. Chlapík, který patří už úctyhodnou řádku let k tomu nejlepšímu z klubové taneční scény, přijal pozvání na letiště a stal se tak nejdražším umělcem v tříleté historii Open Airu. I když ihned po vystoupení v Čechách odlétal na závěrečný ceremoniál Olympijských her do Londýna, měl právo na trochu stresu či nervozity (přece jen takové porouchané letadlo či bouře by pokazily hodně), zářil úsměvy a sálal dobrou náladou a optimismem. I podle toho vypadal jeho dvouhodinový set, který se setkal s velkým úspěchem. Podobně na tom bylo i uskupení Gorillaz Sound System, které předvedlo také nezapomenutelnou show. Obě hlavní páteční hvězdy byly ze servisu pořadatelů i ze samotného festivalu naprosto nadšené.

open air festival 2012

Sobotní kytarovky

Královnou posledního večera v Týnci se stala Amy  Macdonald. Tahle skotská kráska si získala fanoušky podmanivým hlasem, kytarou a především inteligentními osobitými texty. Prorazila písničkou This Is a Life před pěti lety a od té doby se stabilně drží na špici nejuznávanějších zpěvaček. Letos vydala třetí řadové album Life In A Beautiful Light, které přijela představit. Do Čech zavítala vůbec poprvé a dle jejích slov se jí tu líbilo natolik, že by se ráda vrátila na samostatný koncert. Tím by rozhodně udělala velkou radost nemalému množství fanoušků, které u nás má. V jejím devadesát minut dlouhém koncertě zazněly i ty největší singly, několik verzí písniček, které speciálně upravila pro koncertní vystoupení. Ačkoliv je zahraniční hvězdou poměrně vysokého kalibru, zářila úsměvy a přístupností. Návštěvníkům OAFu dokázala, že zpívat skutečně umí, jen zůstává otázkou, jestli je to zpěvačka vhodná zrovna pod širé nebe multižánrového festivalu. Zkrátka ne celý dav její spíše lyrické emotivní písně strhly. Její síla je vedle nezaměnitelného tónu hlasu především v již zmíněných textech a ne všichni návštěvníci festivalů jsou zrovna toto schopni večer vnímat. Pokud se k nám Amy skutečně vrátí na sólový koncert, udělá jedině dobře. Další sobotní hvězdou byly Mando Diao. Partička ze Švédska se u nás proslavila především hitem Dance with Somebody před třemi lety. Kdo se chytl taneční, a přesto kytarové melodie, a kapelu si oblíbil, pak už mu nemohly uniknout hity jako Gloria či God Knows. O co Amy nestrhla festivalové publikum, o to víc upoutali pozornost právě tihle kluci. Energii, kterou přijímali z publika, zároveň i vraceli. Vypadalo to, že kdyby nemuseli, tak nikdy z podia neodejdou. Závěrečnou tečku zasadili již zmíněným nejslavnějším singlem, ze kterého udělali snad desetiminutovou skutečnou „jízdu“. A závěrečný chorál z publika se stal nezapomenutelným zážitkem (a myslím, že nejen pro ně).

open air festival amy macdonald

Oba hlavní festivalové večery byly zkrátka nabité. Letos se v Panenském Týnci zahraničními hosty skutečně nešetřilo, a tak se festival zařadil, co se programu týče, vedle festivalů s letitou tradicí a věhlasným jménem. Koho plánují dramaturgové na příští rok, neprozradili. Pokud budou ovšem velká jména na plakátech skutečně velká, alespoň z poloviny jako na letošním ročníku, tak se rozhodně máme na co těšit!

open air festival amy macdonald

Zdroj foto: fotograf Jan Šída


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

DeeThane: „Naslouchal jsem a hledal, jestli na mě beat “dýchᔓ

deethane 200DeeThane je streamer a hudební interpret. Letošní jaro měl strávit na turné, ale současná situace mu to nedovolila a on se tak pustil do práce na novém albu. Co na něm fanoušci najdou? A jak DeeThane odpočívá?

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Zavítejte na návštěvu Za pověstmi Šumavy

za-povestmi sumavy 200V dubnu vydalo nakladatelství CPress knihu Ondřeje Fibicha plnou příběhů a zkazek Za pověstmi Šumavy. Pokud v tomto kraji bydlíte nebo jste okouzleni přírodou, pojďte odhalit historii a ústní lidovou tvořivost.

...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Když draka a jeho jezdce pojí společné vědomí

Eragon 200Mimořádný úspěch "fantasy" filmů, velkolepých epopejí z rodu Pána prstenů a nejnověji Hobita, uspíšil vznik dalších obdobně zacílených děl. Vyznačují se touž realizační rozmáchlostí zvláště při bitevních výjevech, t...