Rock for People uvádí: 30 Seconds to Mars

Rock for People uvádí: 30 Seconds to Mars

Tisk

rock for people 30 seconds to mars 200Temné, silné, odvážné, s neskutečným vnitřním odhodláním a podmanivými texty. To jsou 30 Seconds to Mars. Provokativní, lehce skandální i nepochopení. V lidech vyvolávají ohromnou škálu emocí, dělí je na dva tábory. Zapřisáhlý fanoušek versus nezlomný odpůrce, jehož nelze o kvalitách této kapely přesvědčit. Mnoho mezi tím neexistuje, přesto ale tahle kapela už je pevně zapsaná v dějinách soudobé hudby a současné generaci se její jméno z hlavy jen tak nevypaří.

 

Kapelu před patnácti lety v Los Angeles založili bratři Jared a Shannon Leto. První jmenovaný se dostal do povědomí díky hlavní roli v dnes už kultovním snímku Requiem for a dream a dodnes se označuje zároveň i jako herec. Ačkoliv název seskupení na první pohled evokuje vesmír, Jared se již na začátku působení kapely vyjádřil k tomu, že skutečná podstata pojmenování má málo co do činění s vesmírem, ale spíše s jejich pojetím hudby a myšlenkou na to, že vše je šílené a rychlé, tady a teď.

Partička, která za svou modlu inspirací považuje Pink Floyd, si už od začátku působení zakládá na úzkém kontaktu s fanoušky. Především proto mohl vzniknout specifický fanklub The Echelon, na jehož počest byla pojmenována i jedna z písní. Za podpory kapely se věnuje i problematice ekologie a živelným katastrofám. Kapela si ovšem ekologické problémy bere k srdci i ve svých textech, kam se snaží ‚propašovat‘ poselství mladým generacím. Zejména pak ve druhé studiovce A Beautiful Lie a stejnojmenném songu, jehož klip se natáčel zhruba 320 km od polárního kruhu. Toto album ale v sobě skýtá i další zajímavost. Neplánovaně se totiž dostalo na svět předčasně a v rámci marketingu a propagace ho kapela po úniku doplnila dvěma bonusy, Battle of One a Hunter (cover písně od Björk), a do dvanácti kusů umístila zlaté lístky, které nálezce opravňují ke vstupům na jakýkoliv jejich koncert zdarma, včetně prohlídky zákulisí. Šťastlivci mají určitě z čeho vybírat, jelikož tahle partička má zápis v Guinessově knize rekordů za nejdelší koncertní turné rockové kapely. Odehrály 309 koncertních show zhruba za dva roky.

Do počátku letošního roku jim tři studiová alba vynesla řadu hudebních ocenění i nominací a neskutečné počty prodaných nosičů po celém světě. Jejich dekadentní videoklipy mají na kanálu YouTube několik milionů zhlédnutí a obvykle značně rozbouřené diskuze pod nimi. Když loni na jaře magazín Rolling Stone přinesl první zmínku o chystaném čtvrtém studiovém albu Love, Lust, Faith and Dreams, fanoušci zajásali. A český fanoušek? Jásá dvakrát, 30 Seconds to Mars se 2. července postaví na podium na největším českém festivalu Rock for People!

rock for people 30 seconds to mars3

Co přesně stojí za úspěchem kalifornské trojice kluků, která se vydala před patnácti lety hudebním směrem, který zrovna začal vzkvétat? Nezpochybnitelné kouzlo (zejména pro slečny náctileté) frontmana a zpěváka Jareda Leto? Odhodlané, leč temné texty, s výzvami, s bojovností mezi řádky? Těžko najít přesně onen bod, označit ho a zakroužkovat. Nepopiratelné charisma a sex appeal všech členů kapely se staví do opozice pěveckých kvalit Jareda, úžasná poselství vysílána k mladým generacím zase proti značně rozporuplným hudebním kritikám odborníků. Ti si berou na paškál nejen zmíněné poslední album (horká novinka vyšla 17. května), ale právě i koncertní vystoupení, která jsou označována nejrůznějšími synonymy slova ‚katastrofa‘. Čeští fanoušci jsou ale přesto oznámením tohoto hosta na Rock for People naprosto nadšeni. Ačkoliv se nejedná o jejich první vystoupení u nás (například červen 2007 jako předkapela Linkin Park či 19. 3. 2010 Incheba Arena Praha), nadšení je ohromné. Pravděpodobně se 30 Seconds to Mars za bezchybnou koncertní kapelu označit nedají. Jak moc se Jared Leto bude prát s hlasivkami a falešnými tóny nechme do Hradce Králové. Co už ale je teď jisté, je zážitek. Doufejme, že pozitivní a silný!

30 Seconds to Mars
Kapela: Jared Leto (zpěv, kytara, skladatel), Shannon Leto (bicí, Perkuse), Tomo Milicevic (kytara, klávesy)
Discography: studiová alba: 30 Seconds to Mars (2002), A Beautiful Lie (2005), This Is War (2009), Love, Lust, Faith and Dreams (2013) speciální edice: AOL Sessions Undercover (2007), To the Edge of the Earth (2008), MTV Unplugged: 30 Seconds to Mars (2011)
Žánr: Progressive metal, altenative rock, emo, screamo, space rock, synthrock
Rock for People: 2. Července 2013

rock for people 30 seconds to mars2
Zdroj foto: rockforpeople.cz, Facebook Thirty Seconds To Mars


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Petr Kolář: „Na fotečku v plavkách si fanoušci budou muset ještě počkat“

kolar brnokoncert perexZpěvák Petr Kolář nemá čas na zahálení - svou poslední desku s názvem Čas nás naučí nahrával v Los Angeles, nyní pro své fanoušky chystá nové album a aktuálně má před sebou několik koncert...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Když hudba byla víc než zábava

altPamatujete si, co jste dělali v letech 1980 – 1984? A nebo víte, čím v té době žili vaši rodiče? Je vůbec možné srovnávat tehdejší pocity a postoje mladých Britů a Čechů? To jsou otázky, které mi jen tak mimochodem naskakovaly při četbě unikátní knihy mapující scénu anarcho-punkovýc...

Divadlo

Medicus: Dechberoucí příběh o touze umět pomáhat

Medicus200Historické období mezi 8. a 13. stoletím se v islámu označuje jako zlatý věk. Zatímco Evropa procházela temným středověkem, bojovala proti různým nájezdům a teprve se v ní ustalovaly budoucí národy, na Dálném východě probíhal obrovský vědecký, ekonomi...

Film

52. edice zlínského festivalu filmů pro děti a mládež klepe na dveře

altPřelom května a června bude ve Zlíně již tradičně patřit Mezinárodnímu festivalu filmů pro děti a mládež. Nejen kinosály, ale i zlínské ulice ožijí festivalovým ruchem, dětským smíchem a brebentěním, dobrou hudbou a specifickým klapot...