Měla to být jeho rajská zahrada, stal se z ní však očistec

Měla to být jeho rajská zahrada, stal se z ní však očistec

Tisk

Zahrada 200Úspěšná tuzemská prozaička Petra Dvořáková svou knihou otevírá jedno z nejtemnějších témat, jaké současná česká literatura nabízí.

 

 

Pětatřicetiletý Jaroslav se vrací domů poté, co jako vyhořelý duchovní pastýř opustil své stádo. Ale starý dům se zanedbanou zahradou, který zdědil po smrti babičky, už něčí domov příliš nepřipomíná. Osamělý muž odvyklý kontaktu s normálním světem tu přesto najde kýžené útočiště, díky fyzické námaze se postupně zbavuje nadbytečných kil i černých myšlenek a po seznámení se sympatickými sousedy začne pomalu vylézat z tíživé ulity své samoty. Jednoho dne však i díky nim pochopí, co stojí za jeho celoživotním pocitem odcizení a proč je jeho naděje na šťastný život přinejlepším mizivá. Najde se někdo, koho Jaroslavovo děsivé tajemství neodežene? Kdo jej přijme takového, jaký je? A dokáže s tím on sám vůbec žít?

„Ve Vranách se ta tíha vyprávění týkala dětství, které je vždycky čisté a nevinné. Nyní v Zahradě vyprávím příběh dospělého člověka, který si už něco odžil. Částečně dobře, částečně špatně, tak jak to v životě bývá. Barunky ve Vranách se čtenář měl tendenci jednoznačně zastat, u hlavního hrdiny Zahrady to možná bude v tomto směru složitější,“ říká Petra Dvořáková.

Petra Dvořáková (* 1977) je rodačka z Velkého Meziříčí. Strávila čtyři roky v klášteře, souběžně vystudovala SZŠ a až do synovy vážné nemoci pracovala jako zdravotní sestra. Od absolutoria filozofie na brněnské Masarykově univerzitě se věnuje literární tvorbě. Čtenáře upoutala už debutovým souborem rozhovorů Proměněné sny (2007) o vztahu Čechů k víře, oceněným Magnesií Literou za publicistiku. V knize Já jsem hlad(2009) popsala svůj zápas s mentální anorexií. Děti a mládež poprvé oslovila knihou Julie mezi slovy (2013, rozšířeno 2020), za niž získala výroční Zlatou stuhu, a nejmladšímu publiku věnovala poté i kancelářskou historku Flouk a Líla (2015) a florbalový román Každý má svou lajnu (2017). Její scenáristická tvorba zahrnuje mj. přípravu pořadů pro kanál ČT D:). Ve výrazově sevřených novelách Dědina (2018), Chirurg (2019) a Vrány (2020), které patří k nejžádanějším titulům současné české prózy, líčí sociální dramata odehrávající se mimo ostrá světla velkoměst. Všechny tři tituly vydalo OneHotBook v audioverzích.

Zahrada1
Zahrada
Autor: Petra Dvořáková
Interpret: Ondřej Novák
Režie: Natália Deáková
Délka: 5 hodin 13 minut

Více informací: https://onehotbook.cz/collections/novinky/products/zahrada


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

„Z VIP večírků jsem šel do fekálií a kanálů,“ směje se Roman Buťa

altČeský rybníček je malý. A každá tvář v něm hned upoutá pozornost. Obzvlášť, když je to někdo mladý, talentovaný a nadšený nejen do práce, ale i do životního optimismu. Roman Buťa rozhodně někým takovým je. Publikum si získává už více než deset let ...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Co kdyby události roku 1989 postavily komunistický režim znovu na nohy? To prozradí nová audiokniha nejčtenější tuzemské autorky

Listopad 200Jedna z nejoblíbenějších českých spisovatelek současnosti Alena Mornštajnová napsala svůj pátý román s názvem LISTOPÁD. Zamýšlí se v něm nad tím, jaké by byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my zůstali za železnou oponou, jež by nás dá...


Literatura

Deník plný vulgarismů. Rok se sprostou matkou

Denik-sproste-matky200Vytvořit literární dílo, jehož poetika stojí na kumulaci pravidelně se opakujících vulgarismů, nadávek a capslockových odstavců soustavy sprostých slov, je nepopiratelně originálním počinem.

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

Zašlá sláva biografů a filmového pásu

biog200Zdalipak tušíte, že kinům se říkávalo biografy, že sídlila jak v neútulných prostorách, kde mnohdy nahradila dřívější zábavní podnikání, tak v přepychových sálech postavených již s vědomím, že se v nich budou promítat filmy. Zdalipak tušíte, že dříve se ...