Záložka do knihy opět spojila školy
Banner

Záložka do knihy opět spojila školy

zalo 200S koncem listopadu končí i 5. ročník projektu Záložka do knihy spojuje školy, tentokrát na téma moje oblíbená kniha. Mezinárodní česko-slovenský projekt pro základní školy a osmiletá gymnázia vyhlašují v říjnu u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven Slovenská pedagogická knižnice v Bratislavě a Pedagogická knihovna J. A. Komenského v Praze.  Žáci z přihlášených škol České a Slovenské republiky vytvářejí záložky do knih, které potom odesílají přidělené partnerské škole. A nejenom záložky, posílají si také informace o škole, o městě nebo obci, kde žijí, děti si vyměňují adresy a vznikají tak různá přátelství a kamarádství.

 

 Projekt je zaměřen na podporu čtenářství a jeho cílem je přilákat děti do knihoven a ke knihám. Když si děti založí do své rozečtené knihy záložku od českého nebo slovenského kamaráda, hned se jim čte lépe. Kromě čtenářství využívají školy projekt k dalším aktivitám v různých předmětech – zeměpis, vlastivěda, pracovní činnosti, výtvarná výchova, informatika, k volnočasovým aktivitám v knihovnách, celoškolním projektům a také k mezinárodní spolupráci se slovenskými školami. Některé školy již navázaly opravdové přátelské vztahy, které přesahují možnosti projektu.

A jaké jsou výsledky letošní „Záložky“? České školy se hodně snaží, ale pořád se nedaří dohnat v počtu přihlášených školy slovenské:

                                         Česká republika         Slovenská republika
Počet přihlášených škol             297                                 579
Celkem žáků                          28609                              77121

 

zalo 1

 

A závěrem jedno hodnocení české základní školy, ze kterého je vidět, jak krásně škola dokázala naplnit cíl projektu: „Naše škola se tohoto projektu zúčastnila již v loňském roce,  a protože vzájemná spolupráce s kamarády ze Slovenska byla velice úspěšná, rozhodli jsme se i letos se slovenskou ZŠ a MŠ Stankovany pokračovat.Naše školy spolu komunikují během celého školního roku. Vzájemně si posíláme zprávy i fotografie z akcí, navíc si také dopisujeme a vzájemně si vyměňujeme obrázky k Vánocům, Velikonocům i na závěr školního roku. Letos jsme se s kamarády Stankováky, jak jim říkáme, dohodli, že mohou před Vánocemi těšit nejen na naše obrázky, ale také na knížku typicky českých pohádek. My Kosteláci, tak říkají naši kamarádi nám, na oplátku zašlou knížku s jejich nejznámějšími pohádkami. Takže si vzájemně nadělíme krásného Ježíška.Tento projekt nám umožnil získat nové kamarády, na zprávy i dopisy od nich se naše děti vždy těší. Společně si je pak čteme a naše děti se předhánějí v tom, kdo bude číst dopis psaný slovensky“. (Pavla Smrčková a KOSTELÁCI, MŠ a ZŠ Nový Kostel).

Většina škol se už teď těší na 6. ročník projektu.

 

Národní pedagogické muzeum a knihovna
J. A.Komenského
Praha 1


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Tapír


Rozhovor

Dvě tvořilky, díky nimž se v jihočeské Soběslavi kreativně vyřádí děti i dospělí

kreativ sobeslav rozhovor200První březnové dny přinesou jistě nejen závan jara, ale i pořádný průvan kreativity, který mají na svědomí Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová. A odkud vane vítr, to vám t...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Simpsonovi opět útočí na vaše mozkové závity!

bartova kniha 200V listopadu vydalo nakladatelství Jota další klenot ze sbírky o nejznámější animované rodince na světě – o Simpsonových. Konkrétně se jedná o Simpsonovu knihu moudrosti – Bartova kniha. Zaměříme se tedy na uličníka, šprýmaře, darebníka...

Z archivu...


Literatura

Na život a na smrt

world of warcraft 200Dlouhé zimní večery strávené se superhrami od nejlepšího herního vydavatele na trhu, Blizzard. Tak si pamatuju svoje dětská léta. Jednou z těch her byla i pecka, kde jste mohli za hnusné zelené nestvůry – orky...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Smrt jí sluší: přehlídka hollywoodských hvězd

smrt ji slusiČerná komedie Smrt jí sluší (1992) je přehlídkou tří hvězd tehdejšího filmu. Bruce Willis, Meryl Streep a Goldie Hawn předvádějí excelentní taškařici o tom, jak může honba za krásou a kari...