Záložka do knihy opět spojila školy

Záložka do knihy opět spojila školy

zalo 200S koncem listopadu končí i 5. ročník projektu Záložka do knihy spojuje školy, tentokrát na téma moje oblíbená kniha. Mezinárodní česko-slovenský projekt pro základní školy a osmiletá gymnázia vyhlašují v říjnu u příležitosti Mezinárodního měsíce školních knihoven Slovenská pedagogická knižnice v Bratislavě a Pedagogická knihovna J. A. Komenského v Praze.  Žáci z přihlášených škol České a Slovenské republiky vytvářejí záložky do knih, které potom odesílají přidělené partnerské škole. A nejenom záložky, posílají si také informace o škole, o městě nebo obci, kde žijí, děti si vyměňují adresy a vznikají tak různá přátelství a kamarádství.

 

 Projekt je zaměřen na podporu čtenářství a jeho cílem je přilákat děti do knihoven a ke knihám. Když si děti založí do své rozečtené knihy záložku od českého nebo slovenského kamaráda, hned se jim čte lépe. Kromě čtenářství využívají školy projekt k dalším aktivitám v různých předmětech – zeměpis, vlastivěda, pracovní činnosti, výtvarná výchova, informatika, k volnočasovým aktivitám v knihovnách, celoškolním projektům a také k mezinárodní spolupráci se slovenskými školami. Některé školy již navázaly opravdové přátelské vztahy, které přesahují možnosti projektu.

A jaké jsou výsledky letošní „Záložky“? České školy se hodně snaží, ale pořád se nedaří dohnat v počtu přihlášených školy slovenské:

                                         Česká republika         Slovenská republika
Počet přihlášených škol             297                                 579
Celkem žáků                          28609                              77121

 

zalo 1

 

A závěrem jedno hodnocení české základní školy, ze kterého je vidět, jak krásně škola dokázala naplnit cíl projektu: „Naše škola se tohoto projektu zúčastnila již v loňském roce,  a protože vzájemná spolupráce s kamarády ze Slovenska byla velice úspěšná, rozhodli jsme se i letos se slovenskou ZŠ a MŠ Stankovany pokračovat.Naše školy spolu komunikují během celého školního roku. Vzájemně si posíláme zprávy i fotografie z akcí, navíc si také dopisujeme a vzájemně si vyměňujeme obrázky k Vánocům, Velikonocům i na závěr školního roku. Letos jsme se s kamarády Stankováky, jak jim říkáme, dohodli, že mohou před Vánocemi těšit nejen na naše obrázky, ale také na knížku typicky českých pohádek. My Kosteláci, tak říkají naši kamarádi nám, na oplátku zašlou knížku s jejich nejznámějšími pohádkami. Takže si vzájemně nadělíme krásného Ježíška.Tento projekt nám umožnil získat nové kamarády, na zprávy i dopisy od nich se naše děti vždy těší. Společně si je pak čteme a naše děti se předhánějí v tom, kdo bude číst dopis psaný slovensky“. (Pavla Smrčková a KOSTELÁCI, MŠ a ZŠ Nový Kostel).

Většina škol se už teď těší na 6. ročník projektu.

 

Národní pedagogické muzeum a knihovna
J. A.Komenského
Praha 1


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Tapír

  • Jsme na internetu
    Rok 2021 je pro Tapíra zlomový. Tištěný svět už nám nestačí. Abychom s vámi mohli být častěji, založili jsme pro...
  • Tapír 1/2021
    Od 7. ledna vychází nové číslo Tapíra. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Miroslavem Adamcem – Neznámé planety očima kreslířů...
  • Monika Tobischová v rozhlase
    Naše kreslířka, Monika Tobischová, poskytla ve čtvrtek 10.12.2020 rozhovor v Českém rozhlase K. Vary. Poslechněte si rozhovor ze záznamu. ROZHOVOR...

Rozhovor

Barvitý a zajímavý život prožívá Alexander Goldscheider, což dokládají nejen jeho memoáry, ale i jeho hudba

alexander perexMuž mnoha tváří. Nebo také renesanční muž. Tak bych charakterizoval Alexandra Goldscheidera (ročník 1950), který se prosadil už před mnoha lety v československé pop music jako hitmaker, aranžér, producent, novinář… Nicméně po emigraci se ko...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

CZECH Demolition Derby mělo šťávu

CDD 323. září proběhlo v Českých Budějovicích CZECH Demolition Derby. V areálu Českobudějovického výstaviště, kde se koná i známá výstava Země Živitelka, se závodilo ve stylu amerického derby. Do závodu se mohl přihlásit každý starší 18ti let.

...

Z archivu...


Literatura

Rychlé recepty pro nejmenší děti

rychle a snadne recepty batolataPomenší, výtvarně pěkně řešená knížka je další z řady kuchařek, kterou napsala Annabel Karmel, přezdívaná „guru dětských pokrmů“. Autorka je matkou tří dětí, což ji nepochy...

Divadlo

Národní divadlo slavnostně zahájilo svou již 132. sezonu módní přehlídkou pro veřejnost

nd 200Při příležitosti otevření již „více než stoleté“ sezóny Národního divadla, byla pro veřejnost připravena akce módní přehlídky protagonistů čtyř odvětví Národního divadla - baletu, činohry, opery a Laterna Magiky. Moderace mó...

Film

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, jíž se oceňují významné osobnosti českého filmu, získá na letošním ročníku kameraman Vladimír Smutný

Smutny perexVLADIMÍR SMUTNÝ patří k našim předním kameramanům, nejnověji je s napětím očekáváno válečné drama Nabarvené ptáče, jehož obrazové pojednání ovlivňuje už použití černobílého materiálu. Měl by změkčit děsivé hrůzy, tak zběsile popsané už ve stej...