Jistě vás nepřekvapí, že v Brazílii díky zastoupení pěti hlavních ekosystémů (amazonský deštný prales, atlantský deštný prales, poušť, savana a mokřiny) nalezneme nejvyšší počty druhů savců. A neustále jsou objevovány nové druhy. Pojďme si tedy některá „brazilská“ zvířata přiblížit.
V Brazílii žije nepřeberné množství ptáků, ale mezi nejznámější jistě patří ara hyacintový. Tento nádherně zbarvený papoušek je největším papouškem světa – váží kolem 1,5 kilo a dosahuje velikosti až 1 metru. Nelegálně je po celém světě prodáváno asi 800 000 těchto ptačích krasavců ročně. Ara hyacintový je ohroženým druhem.
Ze zoologických zahrad také pravděpodobně všichni známe největšího žijícího hlodavce na světě – kapybaru. Ta žije v tropických krajích Jižní Ameriky, váží až 80 kg a je velká 1 – 1,3 metru. Zajímavostí je, že samice jsou větší než samci a tito hlodavci jsou výbornými plavci – pod vodou vydrží 8 – 10 minut. Stavy tohoto bezocasého býložravce bohužel kvůli intenzivnímu lovu ve volné přírodě prudce klesají.
Dalším typickým představitelem fauny této nádherné země je bezesporu mravenečník. Ať už se jedná o mravenečníka velkého, který je největším druhem mravenečníka (dosahuje až 2 metrů na délku a váží 29 – 65 kilogramů), nebo mravenečník čtyřprstý, jinak zvaný též stromový či tamandua. Ten patří mezi středně velké mravenečníky (míry a váhy jsou následovné: 34 – 88 cm, 2 – 7 kg). Mravenečník představuje samotářské zvíře, které se živí termity, mravenci či jiným hmyzem.
Za plazy musím zmínit želvu, konkrétně neobvykle vypadající matamatu třásnitou, která žije v povodí Amazonky a dosahuje hmotnosti až 10 kg. Ve svém přirozeném prostředí bývá i díky svému bizarnímu zjevu prakticky neviditelná. Je s podivem, že ač tráví celý život převážně pod vodou, plavat neumí.
Naše putování brazilskou faunou zakončíme u predátora, masožravce jaguára amerického. Tato kočkovitá šelma obývá deštné pralesy, ale i otevřené či zalesněné terény, je dobrým plavcem a v potravinovém řetězci stojí na vrcholu. Patří mezi téměř ohrožené druhy a jeho populace klesá hlavně z důvodu ztráty vhodného přirozeného prostředí.
Více o Brazílii a Francii se dozvíte na festivalu Culturea, který se koná 28. – 29. dubna ve Zlíně.
< Předchozí | Další > |
---|