Na hrad za Korunkou a za korunku

Na hrad za Korunkou a za korunku

na hrad korunka200Hrad Malenovice se 18. června 2022 stane místem plným kultury. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně spolu s dalšími partnery připravilo komponovaný program, jehož cílem je podpora projektu Korunka pomáhá.

 

 

 

Myšlenka na celou akci se zrodila před několika měsíci při setkání ředitele Filharmonie Bohuslava Martinů Josefa Němého s ředitele muzea Pavlem Hrubcem. „Oba jsme cítili, že nazrál čas, abychom naši spolupráci přesunuli od nejrůznějších plánů ke skutečné akci,“ vysvětluje Pavel Hrubec. „Doba post-covidová spolu s přízrakem války na Ukrajině a dramatickou inflací a nejistotou si vysloveně říkala o něco dobrého a hezkého, co bychom postavili na druhou misku vah.“

Původně kulturní akce tak získala charitativní podtext a ke spolupráci byla přizvána Korunka Luhačovice, jejíž projekt Korunka pomáhá výtěžek z akce podpoří. Muzeum nabídlo prostory hradu, kde by se akce mohla uskutečnit, hudebníci z filharmonie přislíbili svá vystoupení. Oslovena byla i 11. základní škola ve Zlíně – Malenovicích s rozšířenou hudební výukou. Její dětský přípravný sbor a sbory Carmina Bona a Čamlíci se také připojily k chystané akci. K tomuto hudebnímu základu se připojila i Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti s myšlenkou vystavit při této příležitosti v prostorách hradu výtvarné práce svých žáků. Díla vzniklá ve volnočasových aktivitách budou sloužit také jako poděkování za případný finanční dar poskytnutý Korunce Luhačovice.

Ta je v tuto chvíli připravena na 18. června 2022 v čase od 10 do 15 hodin. Vzhledem k tomu, že muzeum umožnilo návštěvníkům vstup za pouhou jednu korunu, dostala akce název NA HRAD ZA KORUNK(O)U s podtitulem Dobrými činy proti zlým časům. „Se všemi partnery jsme se shodli, že výtěžek z akce poputuje tady u nás na podporu těch, kdo se v důsledku nějaké tragédie, nemoci či války ocitl v tíživé životní situaci, kterou sami nedokáží zvládnout,“ doplňuje ředitel muzea Pavel Hrubec.

Akci poskytla záštitu radní Zlínského kraje pro školství a kulturu Zuzana Fišerová: „Mám radost, když se spojují kulturní instituce různého zaměření do společných projektů. A pokud se spojují s cílem pomoci potřebným, pak mám radost o to větší. Přála bych pořadatelům, aby v co největší míře naplnili záměr akce a ukázali tak, že dobrý skutek má pořád smysl.“

PROGRAM

moderují Tereza Preiningerová a Markéta Pavlištíková

zbrojnice hradu:
10.00–15. 00 benefiční výstava výtvarných prací žáků Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti vzniklá při jejich volnočasových aktivitách

nádvoří hradu:
10.00 fanfáry v podání žesťového souboru Filharmonie Bohuslava Martinů
10.00–10.20 W. A. Mozart: Malá noční hudba (Smyčcové kvarteto FBM pod vedením koncertního mistra FBM Pavla Mikesky)
10.30–10.45 přípravný pěvecký sbor (1. a 2. třída) (sbormistryně: Klára Bartoníková, korepetice: Dana Kozárková)
11.00 fanfáry v podání žesťového souboru Filharmonie Bohuslava Martinů
11.00–11.20 populární melodie hudby 20. století: Beatles, Elvis Presley, John Newman, Andrew Lloyd Webber, Ástor Piazzola, Leonard Bernstein ad. (Smyčcové kvarteto FBM pod vedením koncertního mistra FBM Pavla Mikesky)
11.30–11.45 přípravný pěvecký sbor (1. a 2. třída) (sbormistryně: Klára Bartoníková, korepetice: Dana Kozárková) a sbor Carmina bona (sbormistryně: Dana Kozárková, korepetice: David Skopal)
13.00 fanfáry v podání žesťového souboru Filharmonie Bohuslava Martinů
13.00–13.20 W. A. Mozart: Malá noční hudba (Smyčcové kvarteto FBM pod vedením koncertního mistra FBM Pavla Mikesky)
13.30–13.45 Dětské pěvecké sbory Carmina bona (sbormistryně: Dana Kozárková, korepetice: David Skopal) a Čamlíci (sbormistryně: Andrea Hobzová, korepetice: Lucie Juříčková)
14.00 fanfáry v podání žesťového souboru Filharmonie Bohuslava Martinů
14.00–14.20 populární melodie 20. století: Beatles, Elvis Presley, John Newman, Andrew Lloyd Webber, Ástor Piazzola, Leonard Bernstein ad. (Smyčcové kvarteto FBM pod vedením koncertního mistra FBM Pavla Mikesky)
14.30–14.45 Dětský pěvecký sbor Čamlíci (sbormistryně: Andrea Hobzová, korepetice: Lucie Juříčková)

zoologická expozice:
10.00–15.00 lektorský program pro děti

vstupné: od 1 Kč

Výtěžek ze vstupného věnují všichni spolupořadatelé na charitativní projekt KORUNKA POMÁHÁ, určené na podporu těch, kdo se v důsledku tragédie, nemoci či války ocitli v tíživé životní situaci.

V den konání akce budou zpřístupněny expozice Zvířata na Zemi a člověk, Hostince našich pradědečků a Na hradě nebydleli jen rytíři a také výstava Jantar ze Študlova. Běžné komentované prohlídky hradu a hájenky se nebudou konat.

na hrad korunka

Více informací: https://www.muzeum-zlin.cz/na-hrad-za-korunk-o-u


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Chceme osvěžit zapadlá srdce kapkou poezie

poezie 200KLADNO/ BUŠTĚHRAD – Mám to štěstí, že je mohu řadit mezi své přátele. Je to dvojice, která je ojedinělá v tom, že se jim podařilo spojit dva zdánlivě odlišné žánry – poezii a hudbu, které se k sobě ale báječně hodí. Dělají to takovým způsobem, že...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Kate a William v ústecké ZOO

Zoo Usti 200V ústecké ZOO mají jmenovce slavného britského páru. Nejedná se tedy o královskou návštěvu, ale o CARPOMYS THOMAS, tedy velemyš. Sameček William, který  se do Ústí nad Labem dostal z Vídně, se konečně dočkal zkušené partnerky z Ostravy.


Literatura

Dům s vypůjčeným výhledem

dum perexDům s vypůjčeným výhledem je románovou prvotinou české autorky Martiny Leierové (*1967). Nejedná se však o její první vydaný text – M. Leierová se velkou část svého života věnovala publicistice a její př...

Divadlo

Láska kvete v každém věku

posledni romance 200Divadlo Ungelt uvedlo začátkem tohoto roku na své scéně hru Joea DiPietra Poslední romance, ve které se sešly vyzrálé herecké osobnosti Alena Vránová, Petr Kostka a Carme...

Film

Česká televize se vrací k Menzelovi

menzel rozmarne letoNa televizních obrazovkách znovu spatříme základní díla světové kinematografie, ať již se dotýkají hlubin lidské duše (jako Kieslowského triptych Tři barvy) nebo nahlížejí do soukolí mocenského zákulisí, v...