Špidla aneb Zdroje jsou…Bývalý premiér v otevřeném rozhovoru

Špidla aneb Zdroje jsou…Bývalý premiér v otevřeném rozhovoru

big spidla-aneb-zdroje-jsou-wyG-492273 (2)Máte náladu na trochu politiky? Pak je pro vás kniha o Špidla aneb Zdroje jsou… jako stvořená. Nakladatelství Prostor letos vydalo knihu o bývalém premiérovi Vladimíru Špidlovi, kterého vyzpovídal zkušený novinář Luboš Beniak.

 

O čem kniha je?

Od ruské invaze v roce 1968 má v podvědomí, že kdykoliv se může stát něco, co člověku obrátí život naruby. Následkem brutality komunistické policie skončil na psychiatrii, později se i s univerzitním vzděláním musel kvůli špatnému kádrovému profilu živit manuální prací. Po listopadu 1989 ho strhla politika a vrhnul se do resuscitace sociální demokracie. Léta stál po boku Miloše Zemana, s jehož podporou dosáhl politického vrcholu, ale pak se rozešli a Miloš Zeman stál za pádem Špidlovy vlády. Během působení ve funkci premiéra musel zápasit s následky nejhorších povodní v historii naší země, současně úspěšně dovedl Českou republiku do Evropské unie. Šest let působil jako evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. V současnosti vede Masarykovu demokratickou akademii a na návrat do exekutivní politiky údajně už nepomýšlí. Jak dnes Vladimír Špidla hodnotí svá vítězství a porážky? Jak se dívá na Evropskou unii a na svoji spolupráci a následný souboj s Milošem Zemanem? Proč některé věci udělal a jiné ne? Jak vnímá válku na Ukrajině?

Politický veterán v rozhovoru se zkušeným novinářem Lubošem Beniakem, který ho nikdy nevolil, rekapituluje svou životní dráhu a neobvykle otevřeně mluví o zákulisí politiky.

Knihu doprovází řada fotografií z rodinného archivu Vladimíra Špidly i dokumentárních snímků z průběhu jeho politické kariéry.

O autorech:

Luboš Beniak (* 7. července 1957, Praha) je český novinář a manažer, bývalý šéfredaktor Mladého světa a bývalý ředitel Reader's Digest Výběr pro střední Evropu. Je stálým spolupracovníkem magazínu Reportér a v roce 2019 vydal knihu Dvě minuty mistry světa, která je souborem reportážních portrétů českých fotbalistů, kteří v roce 2007 v Kanadě získali stříbrné medaile na mistrovství světa hráčů do 20 let.

Vladimír Špidla (*22. 4. 1951, Praha) je český politik, který pochází z rodiny herce a režiséra Václava Špidly. Vystudoval historii, prošel si spoustou zaměstnání a po listopadu 1989 se stal jedním ze zakládajících členů ČSSD. V letech 2001 až 2004 byl předsedou této strany a od července 2002 do června 2004 premiérem České republiky. V letech 1998 až 2002 vykonával funkci 1. místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí ve vládě Miloše Zemana. Od roku 2004 do února 2010 byl evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Je nositelem Řádu čestné legie za zásluhy o rozvoj česko-francouzských vztahů a podporu evropské integrace.

Hodnocení knihy:

Knížka přináší zajímavé informace, z pro mě vzdáleného světa, čímž může každého, kdo se trochu zajímá, obohatit. Je doplněna černobílými fotografiemi. Jedná se o typický rozhovor rozdělený do několika tematicky nazvaných kapitol. Je to v podstatě biografie a vzpomínky Vladimíra Špidly formou rozhovoru, začíná obdobím v roce 1989 po revoluci, kdy Špidla jako Mladý muž, jak je nazvána první kapitola, usiluje o obnovení sociální demokracie, končí pak tématem války na Ukrajině v závěrečné kapitole. Knížka dokumentuje kus historie naší země z pohledu člověka, který se celý život pohyboval v politice.

Ukázky z knihy:

Pražské jaro 1968 muselo být pro mladého kluka úplný výbuch: svoboda, vtipy o divadlech a časopisech, minisukně, rock-and-roll, otevíral se před vámi celý svět…

A zničeho nic ty tanky. Mně se toho až tolik nepřihodilo, ale přesto jsem měl i doslova válečné zážitky: jednou jsem například vylepoval plakáty proti okupaci a zatkla mě ruská hlídka. Postavili mě k nějaké zdi, parkoval tam obrněný transportér s kulometem namířeným proti mě a takhle jsem tam stál asi tři hodiny a zíral na omítku. Pak mě prostě nechali odejít. Nebo večer ležíte v posteli a slyšíte střelbu, jednou dokonce i výstřel z děla – hluk jakoby z nepříliš vzdálené fronty…
(...)

A co ten alkohol?

Pravda je, že tam s ním zažíváte těžkou šichtu, oni mají takovou tu kulturu mnoha přípitků. U každé večeře se valily jeden za druhým: na Čínu, na Unii, na bratrství mezi národy, došlo i na manželky… Jednou jsem, už v lehkém zoufalství a z bezradnosti, navrhl přípitek na hady v Ťan-šanu a čínský ministr okamžitě odběhl pro láhev, ve které plaval had. Takže jsme si na hady připili hadí kořalkou. Musím k tomu ale dodat, že i s alkoholem se ke mně chovali korektně, nepokoušeli se mě dostat do nějaké nepříjemné situace.

big spidla-aneb-zdroje-jsou-wyG-492273

Název: Špidla aneb Zdroje jsou…
Autoři: Vladimír Špidla, Luboš Beniak
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022
Počet stran: 264
Hodnocení: 80 %

http://www.eprostor.com/autori-detail.aspx?author=Lubo%C5%A1+Beniak%2C+Vladim%C3%ADr+%C5%A0pidla


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Křest II. básnické sbírky Šacho-tvorní vraníci Jitky Osičky

Osicka perexV pondělí 21. ledna 2019 jsme se zúčastnili křtu v pražském Divadla na prádle. Křtila se již II. básnická sbírka herečky a básnířky Jitky Osičky s názvem Šacho-tvorní vraníci, kterou vydalo nakladatelství MaHa.

...

Literatura

Čtvrtá ruka. Tak trochu jiné love story

ctvrta ruka200V letošním roce se český čtenář dočkal nejnovějšího románu Johna Irvinga Ulice Záhadných tajemství, ale i třetího vydání Čtvrté ruky, které je desátým autorovým románem. Pojďme pryč od čísel a představme si znovu Patricka Wallingforda, nenap...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Bizarní hříčka Davida Cronenberga jménem Cosmopolis

comopolis pattinsonDavid Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí, Východní přísliby) patří k jedněm z nejzajímavějších režisérů současnosti. Robert Pattinson (Twilight sága) naopak k těm nejvysmívanějším hercům z aktu...