Chvála nacionalismu

Chvála nacionalismu

chvala nacionalismu perex"Dnes se v západním světě stal nejmocnějším zdrojem nesnášenlivosti liberální imperialismus", píše Y. Hazony v nadčasové kritice imperiálních říší počínaje antickým Římem přes Rakousko-Uhersko, Třetí říši, SSSR a USA až po EU.

 


Nacionalismus, imperialismus a liberalismus jsou pojmy, které s vysokou četností objevíme v politologických, zpravodajských i názorových textech novin, časopisů, sborníků a mainstreamových i alternativních webů. Bez většího zájmu médií v Česku vyšla v nakladatelství Leda Chvála nacionalismu (v doslovném překladu Ctnost nacionalismu) renomovaného izraelského filosofa, politologa a biblického badatele Yorama Hazonyho (1964), absolventa Princetonské univerzity. Jedná se o mezinárodně oceňovaného autora řady odborných knih, který publikuje v prestižních amerických médiích. Za Chválu nacionalismu, která se stala nejprodávanějším titulem v oboru mezinárodních vztahů a diplomacie, dostal ocenění "Konzervativní kniha roku 2019".

Autor rozlišuje tři základní politická uspořádání společnosti

1. První je prehistorické klanové nebo kmenové, ve kterém se členové společenství znají osobně, ale kmeny spolu soupeří a válčí. Z vyspělejších civilizací si můžeme jako příklad představit např. městské státy antického Řecka.

2. Pokud se kmeny dokážou dohodnout na společném zájmu, sdílejí podobné tradice, mají společný jazyk a spojení je posílí, vzniká národní stát. Ten má dvě základní funkce. Bránit své hranice před vnějšími nepřáteli a být hospodářsky schopný zajistit obživu pro své členy. Národní stát umožňuje kolektivní sebeurčení, učí snášenlivosti, odrazuje od dobývání cizího území a napomáhá rozvoji svobodných institucí a individuální svobody.

3. Státy, které jednu nebo druhou podmínku nejsou schopny splnit, se stávají kořistí impérií, tedy dostanou se do područí větší nebo agresivnější mocnosti, impéria.

Hazony se věnuje především střetu nacionalismu s imperialismem a upozorňuje, že "nacionalismus se nepovažoval za zlo odjakživa, jak zaznívá v současných veřejných debatách". Máme na výběr: buď "se přikloníme k vizi světa nezávislých národních států, jež si svobodně určují vlastní politickou orientaci", nebo "uznáme ideál nadnárodní vlády, respektive mezinárodního režimu, který - kdykoli to považuje za nutné - vnucuje svou vůli podřízeným národům".

Autor odmítá imperiální ideologie, ať už se jedná historicky o křesťanství, islám, marxismus nebo liberalismus, a jejich "budovatelskou víru ve spásu a světový mír", protože všechny tyto ideologie se vyznačují "agresívním postojem vůči všem, kdo odmítají jejich světonázor" Případné kritiky autor upozorňuje, že německý "nacionální socialismus" Třetí říše byl typickou imperiální, dobyvačnou ideologií.

Slovní akrobatika, která obratně zastírá skutečný stav

Kniha je také varováním před "zjevnou imperiální povahou evropského federalismu... zastíraného slovní akrobatikou... sdílené suverenity", která je dle autora očividnou přetvářkou. "Navzdory propagandě má Evropská unie ve skutečnosti v Bruselu mocnou ústřední vládu, jejíž směrnice jsou pro evropské subsidiární státy a jejich občany právně závazné. Vládnou nevolené komise úředníků, které vytvářejí unijní právo automaticky zaváděné do legislativy podřízených národů, jež v konečné instanci podléhá evropskému federálnímu soudu...Je zřejmé, že se nic z toho nepodobá svobodné vládě, jde o zvláštní druh úřednické byrokracie, jakou imperiální státy vždycky používaly k ovládání národů...Každý byl měl vědět, že Evropská unie je (snad kromě názvu) vlastně imperiální stát řízený Německem."

Vzácné dědictví a odkaz našich předků

Tuzemského čtenáře osloví i několik příkladů z české a československé historie a hlavní myšlenka díla: "Dokud si ceníme vlastní svobody, musíme vytrvale pěstovat a posilovat nezávislost národních států, to vzácné dědictví a odkaz našich předků...To, co dnes vypadá jako nepatrný ústupek, se zítra stane kapitulací." Nacionalismus, podle autora, "nabízí protiváhu k fanatismu univerzální spásy lidstva a k prosazování všeobecného konformismu..., pěstuje snášenlivost a přináší prospěšnou rozmanitost světa".

Kniha vyšla v češtině v precizním, čtivém překladu Alexandra Tomského v loňském roce a současná geopolitická situace z ní dělá mimořádně aktuální čtení. Dílo doplňuje rozsáhlý rejstřík a podrobná bibliografie, vysvětlivky a poznámky.Jedná se o odbornou, inteligentní, přesto i laicky srozumitelnou publikaci s důležitým závěrem: Braňme se "přesvědčení o jediné konečné politické pravdě, kterou je zapotřebí každému vnutit".

Všechny citace jsou z knihy: HAZONY, Yoram. Chvála nacionalismu. Voznice: Nakladatelství LEDA, spol. s r.o., 2021. Edice Agora. 320 s. ISBN 978-80-7335-666-8. [The Virtue of Nationalism (2018)] Překlad Alexander Tomský.

chvala nacionalismu

Chvála nacionalismu
Autor: Yoram Hazony
Žánr: non-fiction; politologie, mezinárodní vztahy
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o., Voznice
Rok vydání: 2021
Počet stran: 320

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA, www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=795


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (2.část )

Brabec perexVyprávění Vladimíra Brabce pokračuje a vy se dozvíte, jak se stalo, že nocoval na italském hřbitově mezi nebožtíky, že chystá knihu, proč ho naštval Sir Thomas Sean Connery, o čem si popovídal s Mastroiannim a proč Jack Lemmon nepřijel do Karlo...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Jezero místo povrchového dolu - utopie se stává skutečností

jezero Milada 200Měsíční krajina severních Čech se pomalu začíná měnit. Před padesáti lety si málokdo dokázal představit, že v blízkosti města Ústí nad Labem vznikne centrum vodních sportů a rekreace. Ale stalo se skutečností, a i když se říká „že, prv...


Literatura

Tady všude byl Ladislav Smoljak. Divadelní legenda očima přátel a rodiny

tady vsude byl smoljak 200Snad není mezi námi barbara, který by neznal českou legendu Járu Cimrmana. Kdo by nikdy Žižkovské divadlo J. Cimrmana nenavštívil. A právě o jednom z tvůrců této postavy a poetiky sa...

Divadlo

To nejlepší z hudebního divadla – to je festival Dokořán!

dokoran 200Letos v červnu Městské divadlo Brno opět nabídne průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích, a vás tak čeká pestrá ochutnávka pozoruhodných uměleckých počinů, které ukážou, co všechno n...

Film

Fliegauf naznačuje, odkud vane vítr

je to jen vitrI takový bývá úděl umělce! Zatímco film maďarského autora Bence Fliegaufa získává uznání od festivalových porot (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně) i lidsko-právních organizací (cena Amnesty International Film, Peace Film ...