Churchill: Předurčen osudem

Churchill: Předurčen osudem

Tisk

churchill

V nakladatelství LEDA vyšla v těchto dnech (09/2022) naprosto unikátní kniha Churchill: Předurčen osudem. Autor, renomovaný historik Andrew Roberts, předkládá různé pohledy a názory a nechává čtenáře, aby si udělal obrázek sám. I když je z textu zřejmé, že si autor Churchilla váží a obdivuje ho, nikdy to není nekritický zbožšťující přístup. Právě naopak, předností knihy jsou pohledy z různých stran.

Kniha obsahuje celý dlouhý Churchillův život zasazený do historických souvislostí, zahrnuje spoustu příběhů a zajímavostí a čte se lehce jako román. Přínosem Robertse jsou dva unikátní zdroje; to, že si počkal na odtajnění deníků krále Jiřího VI., s nímž se Churchill během války pravidelně a často scházel, a také na úplné vydání pamětí sovětského velvyslance v Británii Ivana Majského (1884–1975).

Roberts se podrobně věnuje i Churchillovým osobním vlastnostem, jeho dobrodružné povaze, literárnímu talentu, psychologické intuici, nesmírné vytrvalosti a vynikajícím, rétorickým schopnostem, jež sehrály klíčovou roli hned od počátku války, nejvýznamněji ale během bitvy o Británii (červenec 1940 až říjen 1941), kdy Churchillovy projevy dodávaly odvahu a naději nejen obleženým Britům, ale celému Západu.

Řada literárních kritiků v angloamerických médiích označuje tuto knihu jako nejlepší jednosvazkovou biografii, která o Churchillovi vyšla, a že jich bylo vydáno už více než tisíc. Včetně vlastních Churchillových Pamětí, za které dostal Nobelovu cenu za literaturu, i když se říkalo, že to byla truc akce Švédské akademie proti norskému parlamentu, který odmítl Churchillovi udělit Nobelovu cenu míru.

Kniha ukazuje Churchilla jako konzervativního realistu, který vnímá politiku i válku jako umění možného. Velikost Churchilla jako státníka spočívá v tom, že dokázal jít i proti proudu veřejného mínění nebo v dané době obecně uznávaných názorů, sice řadu "bitev" prohrál, ale dokázal zvítězit v té rozhodující.

Kniha vychází ve výborném čtivém překladu docenta Miloše Caldy, filozofa, politologa, anglisty a amerikanisty a dlouholetého vedoucího kateder na FF a FSV UK. A vychází díky entuziasmu ředitele nakladatelství LEDA, RNDr. Rudolfa Červenky, který má cit na díla, historická i současná, jejichž myšlenky rezonují v naší společnosti. S nakladatelem lze souhlasit, že "pro toho, kdo se zajímá o osobnost Winstona Churchilla, stejně jako pro každého, kdo se chce blíže seznámit s dějinami druhé světové války, je Robertsova kniha Churchill: Předurčen osudem zcela nepostradatelná."

Výborné zahraniční recenze v renomovaných médiích

Kniha má přes třináct set stran a doprovází ji 32 stran obrazových příloh. Není v možnostech tohoto krátkého upozorňujícího článku věnovat se jednotlivým kapitolám, každá z nich by si zasloužila několikastránkovou analýzu. Kniha měla výborné recenze už při vydání anglického originálu v roce 2018, např. v nationalreview.com/magazine, theguardian.com/books, v New York Times Sunday Book Review, v literaryreview.co.uk a v bookreporter.com. Všechny se shodují, že jde o jedinečné dílo. Jako např. zde:

„Brilantní, strhující, nezapomenutelná kniha... definitivní obraz našeho největšího státníka." – London Evening Standard

„Nejlepší Winstonův životopis, jaký byl kdy napsán... prakticky na každé stránce hýří osobitostí, humorem a dramatickými událostmi.“ – The Sunday Times

„Robertsův nový životopis stojí vysoko na žebříčku historických prací. Osvětluje obrysy Churchillova monumentálního života s nepřekonatelnou erudicí a smyslem pro odhalování výmluvných detailů. Do míst, kde se mnoho životopisců spokojí s jedním pohledem, se Roberts podívá raději dvakrát.“ – USA Today

Posuďte sami

Příběh velkého muže, nebojme se použít výraz hrdiny, který nás může v naší složité době inspirovat. Nejen to je důvod, proč kniha stojí za přečtení. Najde se dnes mezi politiky nějaký nový Churchill? Lépe, nechat bez komentáře.

LITERATURA
Název:. Churchill: Předurčen osudem (Churchill: Walking with Destiny)
Autor: Andrew Roberts
Překlad: Miloš Calda
Žánr: non fiction, historie, životopis
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 1352 + 32 stran obrazových příloh
ISBN: 978-80-7335-711-5
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: nakladatelství LEDA
Odkaz na web: https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=825

Obalka Churchill Leda 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Natěšená, múzami políbená, týmově sladěná, připravená a maličko nabroušená“. To je kapela Dolls In The Factory

Dolls in the Factory 200Čtveřice Dolls in the Factory z Frýdku-Místku není na tuzemské hudební scéně nováčkem. Za svoje působení vydala EP Hurricane (2012) a album Statues (2013). Píseň Believe zazněla ve filmu Křídla Vánoc (2013) a se songem Ch...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Roztančené jeviště – souboj divadel

Roztancene 3Dne 17. ledna jsme byli pozvání na tiskovou konferenci s protagonisty II. ročníku soutěže Roztančené jeviště – souboj pražských divadel, která se konala ve Švandově divadle v Praze na Smíchově. Tereza K...


Literatura

Sekta: Mrazivá fikce, nebo krutá realita?

sekta perexS tématem této knihy se v české literatuře příliš často nesetkáváme, a když už náhodou na toto téma v knize narazíme, autor ho zmíní pouze okrajově. Kniha „Sekta“ však boří mýty.

 

...

Divadlo

Jubilejní Ceny Thálie rozdány

thalie200V sobotu 21. března byly při slavnostním 20. ročníku uděleny Ceny Thálie za nejlepší umělecké počiny v roce 2012 a celoživotní mistrovství v daném oboru.

...

Film

Herečka Jaroslava Vysloužilová-Wanieková hrála vždy ne na sto, ale na tisíc procent

jaroslava foto perex

V úterý 23. listopadu zemřela ve věku 85 let divadelní a filmová herečka Jaroslava Vysloužilová-Wanieková Přes čtyřicet let byla věrná šumperskému divadlu, kde se dočkala rolí, na které vzpomínala jak ona sama, tak její ...