96 hodin aneb Nechtějte nazlobit Liama Neesona

96 hodin aneb Nechtějte nazlobit Liama Neesona

Tisk

96 200O tom, že Liam Neeson by mohl být ve svém věku (letos mu bude jednašedesát) akční hrdina, by asi ještě před pár lety nikdo moc neuvažoval. Jenže v úvodním díle nové „batmanovské“ trilogie“ Batman začíná, kde si zahrál padoucha Ra´s Al Ghula, prokázal, že bojové scény mu docela sedí. To se posléze potvrdilo v překvapivém akčním hitu 96 hodin z roku 2008.

 

Jeho hrdinou je bývalý tajný agent Bryan Mills, jehož dcera odjela s kamarádkou do Paříže. Starostlivý otec sice dívku pustit nechtěl, ale nakonec se nechal přemluvit. Dohoda má ovšem tu podmínku, že dítko se musí ihned po příletu ohlásit telefonem. A při jednom takovém hovoru je otec svědkem únosu obou děvčat. Jelikož ví, že francouzská policie mu nepomůže, vydává se do Paříže sám a po pachatelích pátrá na vlastní pěst. Pokud je ale nenajde do šestadevadesáti hodin, jeho dcera zřejmě přejede hranice a už ji nikdy nespatří.

96 zenska

Snímek pochází z produkční dílny Luca Bessona a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co tento slavný Francouz v posledních letech vypustil do světa. Režii svěřil talentovanému Pierru Morelovi, což se ukázalo jako dobrá volba. Ten totiž nasnímal Paříž jako špinavé město plné kuplířů, všemu dodal výbornou atmosféru a nasadil svižné tempo, které až do konce nepoleví.

Hlavní devízou filmu jsou ale syrové akční scény, které jsou natočeny suverénně a baví po celou dobu. Tvůrci vsadili na úspornou choreografii, která je velmi efektní a účinná. Neeson je navíc výtečně zvládá, a ač není nejmladší, nepůsobí u nich směšně a spíše vypadá jako někdo, koho si rozhodně nechcete rozkmotřit.

Potěší také, jak celý děj balancuje na hraně politické korektnosti (výjimkou není poměrně brutální scéna s mučením elektrickým proudem a hlavní hrdina neváhá v rámci úspěchu postřelit i nevinnou ženu!), což se v tomto žánru také dnes už často nevidí. Po celou hodinu a půl se tak ani na chvíli nenudíme, protože všechno rychle utíká a tvůrci se nezdržují se zbytečnými dialogy a banalitami.

96 chlap

A je to jedině dobře, protože pokud bychom měli čas příliš přemýšlet, tak bychom si uvědomili, že náhod a nelogičností je tu nepříjemně mnoho a Bryanovi víceméně vše vychází, jak má a nikdo mu neklade do cesty žádné nečekané překážky. Opakuji ale, že v rámci žánru to absolutně nevadí, protože 96 hodin je výtečně natočená záležitost, kterou lze vidět vícekrát a nepochybně se zařadí k moderním klasikám skomírajícího akčního žánru.

96 obal

To s pokračováním, které má v češtině podtitul Odplata, je to mnohem horší. O ději potřebujete vědět jen to, že Bryanovi se chtějí pomstít příbuzní těch, které v minulém dílu pozabíjel a tak společně s ním unesou i manželku. Dceři se podaří uprchnout, tudíž pomáhá otci osvobodit matku. Toť vše.

O režii se tentokrát postaral Olivier Megaton, jemuž se bohužel na předchůdce navázat nepodařilo. Akční scény jsou v jeho podání chaotické, nepřehledné a zcela zbytečně točeny kamerou, která je všemu příliš blízko. Pak tedy není vůbec vidět, kdo právě dostal ránu a kdo vyšel ze souboje jako vítěz. Jediný potenciál je tak de facto pohřben. Neeson je tu sice dýchavičný a jede jen na volnoběh, přesto je tím jediným, co udržuje snímek v alespoň „koukatelné“ rovině. Jinak tu totiž není absolutně nic, co by diváka nějakým způsobem zaujalo. Scénář je strašlivě tupý a postrádá smysl a působí nechtěně směšně (viz scéna s únosem, kdy si hlavní hrdina stihne ještě zavolat).

96 hodin: Odplata je pouze důkazem toho, že první díl vyčerpal téma na úplné maximum a každé další pokračování už bude jen nastavovanou kaší.

Společnost Magic Box vydala oba dva díly na DVD ve společném paketu, který je řešen moc pěkně a z obou stran je na něm vyobrazen Liam Neeson. Jednotlivá DVD pak dodržují grafiku obalu a jejich vzhled je velmi podobný. Co se výbavy týče, tak na disku s prvním dílem najdete poměrně zajímavý zhruba půlhodinový film o filmu, pár záběru z natáčení, rozhovorů a trailer. Druhý film už je pouze holý, což ale při jeho kvalitách tolik nevadí. Obě pokračování jsou klasicky vybaveny českým dabingem a titulky.

96 obalne

Vzhledem k tomu, že cena za balík s oběma DVD není nijak závratná a ke grafickému řešení paketu bych v případě volby sáhl po něm, i když druhý díl si pustíte tak maximálně jednou. Tento tah je ale od Magic Boxu sympatický.

Název: 96 hodin (původní název: Taken)
Režie: Pierre Morel
Scénář: Luc Besson, Robert Mark Kamen
Kamera: Michel Abramowicz
Hrají: Liam Neeson, Maggie Grace, Leland Orser, Jon Gries, Holly Valance
Hodnocení filmu: 85%
Hodnocení DVD: 60%

Název: 96 hodin: Odplata (původní název: Taken 2)
Režie: Olivier Megaton
Scénář: Luc Besson, Robert Mark Kamen
Kamera: Roman Lacourbas
Hrají: Liam Neeson, Famke Nanesen, Maggie Grace, Rade Šerbedžija
Hodnocení filmu: 40%
Hodnocení DVD: 40%

Obě DVD vydala společnost Magic Box

Zdroj foto: actionflickchick.com, takenpart2.wordpress.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Kazan: „Dokud se o tu troubu nespálíte, nepoznáte, že je horká…“

creative zen tereza kazanNedávno se na pultech knihkupectví objevila její kniha Chameleonka. Tereza Kazan sepsala čtivé příběhy, které většinou jako modelka prožila na cestách světem. Některé jsou zábavné, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Porozumět Lustigovi...

Přítomnost Arnošta LustigaNakladatelství Mladá fronta se rozhodlo vydat, řekněme, přímé svědectví o osobnosti Arnošta Lustiga, jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů píšícího o holocau...


Literatura

Den šílenství ve stylu sci-fi i konspiračních teorií

Den šílenství 200Neotřelý český tvůrce Petr Junek přichází se svou čtvrtou knihou s názvem Den šílenství, která se oproti těm předchozím v mnohém odlišuje. Především se žánrově posouvá do vod, kde by mohlo plavat daleko více potenciálních čtenářů....

Divadlo

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou – již popatnácté

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně již patnáctým rokem poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním neb...

Film

Racek Jonathan Livingston: svoboda je cennější než cokoli jiného
ImageV úterý 6. března 2012 nabídne Česká televize všem zájemcům o emotivně hluboký zážitek snímek Racek Jonathan Livingston. Jeho příběh má u nás hluboké kořeny: před třemi desítkami let zaujal návštěvníky Lyry Pr...