Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Tisk

Oheň Oheň zažehne jiskra, pak oheň hřeje, někdy spaluje, sálá, časem dohořívá, zhasíná... Románem Oheň se představuje českým čtenářům francouzská spisovatelka Maria Pourchet (*1980), doktorka informačních a komunikačních věd, scénáristka a socioložka. Oheň je už její šestou knihou, ovšem první přeloženou do češtiny. V roce 2021 byla navržena na pět francouzských literárních cen, nakonec získala Cenu studentů za román Prix du Roman des étudiants.

On a ona. Hlavní postavy románu

On, Clément (50), starý mládenec, trochu depresivní, který žije se svým psem. Clément je vrcholovým manažerem banky, která má už dva roky problémy na burze, ale "s platem jehož výši by většině lidí hlava nebrala". Jeho "úkolem je zadržovat. Informace, fámy,... partnera, co by se chtěl podělit o drobet negativní osobní pocit. Dokud celý svět o problému neví, žádný problém neexistuje, a to i kdyby dosáhl celostátních rozměrů."

Ona je profesorka, manželka a matka dvou dcer Laura (40) a žije konformní život plný kompromisů, který narušují jen problémy s její starší dcerou Vérou, dospívající a revoltující teenagerkou. Laura má schůzku s Clémentem proto, aby získala řečníka s kontrastním názorem, a je si vědomá, že "nějaké nehonorované vystoupení na nemedializované konferenci na nijak věhlasné univerzitě moc lidí nevzrušuje". Ke svému vlastnímu překvapení však vzrušují sebe navzájem.

Plamen, který čeká vyhoření?

Tady začíná příběh zamilovanost, lásky a vášně, který ale vůbec nepřipomíná milostné romány červené knihovny. S dějem se seznamujeme v podobě monologů, ale i dialogů, které se odehrávají v hlavách hlavních protagonistů. Oba jsou nesmlouvavými, vtipnými, ironickými glosátory vzájemného vztahu, své práce i svého okolí a vlastně celé současné společnosti.

Kniha je psaná resp. přeložená velmi čtivým stylem, trefná přirovnání, jízlivé poznámky a laskavý sarkasmus vyvolávají úsměv, nutí k zamyšlení a někdy zakrývají tragickou podstatu situace. Autorka píše s trochou nadsázky o životě, jaký může potkat každého z nás. A bude jen na nás, jestli si zvolíme komedii nebo tragédii.

V doslovu to shrnuje Olga Stehlíková

"Oheň je román sadisticky vtipný a zahanbujícně zábavný, autorka se se svými postavami skutečně nemazlí, nechává je bezvládně povlávat, zoufale se zmítat,... neposmívá se jim, možná své tragédy trochu lituje. Výsledná směsice emocí je silně nejednoznačná a činí z tohoto svižného románu nečekaný čtenářský zážitek - pochechtávání čtenáři mrzne na rtech."

LITERATURA
Název: Oheň (Feu)
Autor:
Maria Pourchet
Překlad: Alexandra Pflimpflová
Žánr:
román
Nakladatelství: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Rok vydání: 2022
Počet stran: 248
Hodnocení: 90 % 
ISBN:
978-80-207-2116-7

Zdroj foto: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Odkaz na web:
https://www.knizniklub.cz/knihy/584095-ohen.html


Ohen obalka 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Recyklujte a vytvořte si originální dekorace

Recyklace perKaždý z vás má doma něco, co už se k ničemu nehodí, ale stále je vám líto to vyhodit, protože co kdyby náhodou… Možností je spousta, ale nápadů už tolik ne. Tohle vám možná pomůže.

 


Literatura

Maková válka: Čína, bohové a čínský zvěrokruh

big makova-valka-csT-487671 (2)

Hlavní hrdince Rin je na počátku románu 14 let. Žije u pěstounů, v provincii Kohouta, na dálném jihu, stará se o jejich krám a roznáší pro ně nelegální opium. Jakmile se ...

Divadlo

Sbor Dejvického divadla přinesl do Zlína hru Kakadu

kakadu 200Zlín ožil již 20. ročníkem mezinárodního kulturního festivalu Setkání/Stretnutie a měl tu čest přivítat i část sboru Dejvického divadla. Ti nám předvedli hru Kakadu, která nám v obrazech a útržcích ze života mladé autistické ženy reflektuje svět.

Film

Kam kráčíš, Národní filmový archive?

hori-ma-panenko 200Roku 2013 uplyne rovné půlstoletí od (znovu)založení Národního filmového archivu, respektive Československého filmového ústavu, který mu předcházel. Tato ctihodná organizace zahrnuje nejen unikátní sbírku filmov...