Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Tisk

Oheň Oheň zažehne jiskra, pak oheň hřeje, někdy spaluje, sálá, časem dohořívá, zhasíná... Románem Oheň se představuje českým čtenářům francouzská spisovatelka Maria Pourchet (*1980), doktorka informačních a komunikačních věd, scénáristka a socioložka. Oheň je už její šestou knihou, ovšem první přeloženou do češtiny. V roce 2021 byla navržena na pět francouzských literárních cen, nakonec získala Cenu studentů za román Prix du Roman des étudiants.

On a ona. Hlavní postavy románu

On, Clément (50), starý mládenec, trochu depresivní, který žije se svým psem. Clément je vrcholovým manažerem banky, která má už dva roky problémy na burze, ale "s platem jehož výši by většině lidí hlava nebrala". Jeho "úkolem je zadržovat. Informace, fámy,... partnera, co by se chtěl podělit o drobet negativní osobní pocit. Dokud celý svět o problému neví, žádný problém neexistuje, a to i kdyby dosáhl celostátních rozměrů."

Ona je profesorka, manželka a matka dvou dcer Laura (40) a žije konformní život plný kompromisů, který narušují jen problémy s její starší dcerou Vérou, dospívající a revoltující teenagerkou. Laura má schůzku s Clémentem proto, aby získala řečníka s kontrastním názorem, a je si vědomá, že "nějaké nehonorované vystoupení na nemedializované konferenci na nijak věhlasné univerzitě moc lidí nevzrušuje". Ke svému vlastnímu překvapení však vzrušují sebe navzájem.

Plamen, který čeká vyhoření?

Tady začíná příběh zamilovanost, lásky a vášně, který ale vůbec nepřipomíná milostné romány červené knihovny. S dějem se seznamujeme v podobě monologů, ale i dialogů, které se odehrávají v hlavách hlavních protagonistů. Oba jsou nesmlouvavými, vtipnými, ironickými glosátory vzájemného vztahu, své práce i svého okolí a vlastně celé současné společnosti.

Kniha je psaná resp. přeložená velmi čtivým stylem, trefná přirovnání, jízlivé poznámky a laskavý sarkasmus vyvolávají úsměv, nutí k zamyšlení a někdy zakrývají tragickou podstatu situace. Autorka píše s trochou nadsázky o životě, jaký může potkat každého z nás. A bude jen na nás, jestli si zvolíme komedii nebo tragédii.

V doslovu to shrnuje Olga Stehlíková

"Oheň je román sadisticky vtipný a zahanbujícně zábavný, autorka se se svými postavami skutečně nemazlí, nechává je bezvládně povlávat, zoufale se zmítat,... neposmívá se jim, možná své tragédy trochu lituje. Výsledná směsice emocí je silně nejednoznačná a činí z tohoto svižného románu nečekaný čtenářský zážitek - pochechtávání čtenáři mrzne na rtech."

LITERATURA
Název: Oheň (Feu)
Autor:
Maria Pourchet
Překlad: Alexandra Pflimpflová
Žánr:
román
Nakladatelství: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Rok vydání: 2022
Počet stran: 248
Hodnocení: 90 % 
ISBN:
978-80-207-2116-7

Zdroj foto: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Odkaz na web:
https://www.knizniklub.cz/knihy/584095-ohen.html


Ohen obalka 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

„Pro mě je hvězda Hana Vítová i moje babička,“ říká Blanka Kovaříková

Blanka Kovarikova200Blanka Kovaříková je autorka osmnácti knih o legendárních hercích, domech slavných a prvorepublikových detektivech. Patří mezi ně například Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných čes...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Knižně vyšla populární Taková normální rodinka

Takova normalni rodinka200Knížku Taková normální rodinka ani jeho autorku, píšící pod pseudonymem Fan Vavřincová (vlastně se jmenovala Věra Němotová) asi není nutno většině čtenářů nijak zvlášť představovat. Autorka humoristických i detektiv...


Literatura

Romantika jak vyšitá: Štěstí hřeje jako slunce

stesti hreje jako slunce200V dubnu vydalo nakladatelství Cosmopolis romantický příběh německé autorky Pauline Maiové Štěstí hřeje jako slunce. Ideální (nejen) letní odpočinkové čtení – romantika, nádherná Florencie a jednoduše pohodový život.<...

Divadlo

Je láska silnější než strach?

sipkovaruzenka perexV každé správné pohádce vyhraje dobro nad zlem. Dokáže ale křehká láska zvítězit nad tak velkým soupeřem, jakým je potichu se vkrádající strach? To se dozvíte, pokud zavítáte do Státní opery na baletní představení Šípková Rů...

Film

Nové štědrovečerní pohádce z dílny České televize nechybí humor ani laskavost

duchnadzlato 200Co by to bylo za vánoční svátky, kdyby v televizi neběželo velké množství pohádek. Vedle každoročně hojně reprízovaných a všemi generacemi milovaných pohádek, přichází Česká televize vždy s alespoň jednou novou pohádkou. Tentokrát se ...