Ještě dnes si pamatuju, jak mě uhranul plakát na první díl ve výloze knihkupectví. Podivná holčička mírně se vznášející nad zemí. A to jsem ještě netušila, že se celou knihou budou táhnout ještě podivnější příběhy na nejpodivnějších místech – kde taky jinde, když šlo o Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti! A pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat.
V prvním díle (a zároveň také prvním románu autora) rozehrál Ramson Riggs příběh šestnáctiletého Jacoba, který se na výletu v Anglii dostal do časové smyčky k dětem ze sirotčince, který vedla ymbryna (strážkyně smyčky, zároveň se umí změnit z lidské do ptačí podoby) slečna Peregrinová. Je to ale zvláštní sirotčinec - všechny děti jsou něčím podivné - levitují nad zemí, vrhají ohnivé koule, ovládají roj včel nebo jsou dokonce neviditelné, a tak jsou před světem, který na takovou míru podivnosti není připraven, ukryté na ostrově. Do této časové smyčky se však dostanou netvoři a je třeba z něj uprchnout.
Druhý díl Podivné město volně navazuje na okamžik, kterým byl ukončen díl předešlý. I zde autor propojuje psaný příběh s dobovými fotografiemi, které zachycují dění -nebo lépe řečeno, autor dokázal využít fotky tak, že je dokonale do příběhu zakomponoval, nebo ho někdy (možná) fotky navedly, jak dále. Děti společně s Jacobem, který zjistil, že je také podivný, plují na loďkách, aby zachránili slečnu Peregrinovou, která je zraněná a v ptačí podobě, ve které nemůže zůstat dlouho, jinak by o vlastnost měnit své podoby přišla. A tak se celá podivná posádka dostává do neuvěřitelně nebezpečných situací ve válečném Londýně, aby našla jinou ymbrynu, která by slečnu Peregrinovou mohla zachránit. A za patami mají armádu nestvůr.
Během pouhých tří dnů, které kniha líčí, děti zažijí opravdu mnoho, ocitnou se v několika časových obdobích a vy budete číst a někdy možná ani nedýchat a když už si budete myslet „tak teď spadla klec“, jedno z dětí přijde na nějakou spásnou myšlenku. Zdá se vám to někdy až podivné? Popravdě, jinak by to asi ani v této knize nešlo. A komu nestačila původní podivná parta, nebojte se, seznámíte se s dalšími fascinujícími syndrigasty.
Při čtení jsem se nemohla ubránit pocitu, že podivný svět těchto dětí je tak trochu „odnož“ kouzelnického světa Harryho Pottera. Svět, který má svá pravidla, názvy, legendy, zákonitosti.
Dobrodružné fantasy s kapkou hororu obvykle není můj šálek čaje, ale Ransom Riggs mě už podruhé přesvědčil o tom, že nad tímto žánrem nemám lámat hůl. Tak dejte i vy podivným dětem šanci! Vzhledem k tomu, že jsme se na konci nedozvěděli vše, co jsme chtěli, a že už teď je rozpracován díl třetí, vypadá to, že nás zasahuje podivná sága.
Název: Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město/Hollow City (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children II.)
Autor: Ransom Riggs
Žánr: fantasy, horor
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Počet stran: 424
Hodnocení: 90 %
http://www.jota.cz/beletrie/sirotcinec-slecny-peregrinove-podivne-mesto/
Zdroj foto www.jota.cz
< Předchozí | Další > |
---|