Podivní podruhé a určitě ne naposled

Podivní podruhé a určitě ne naposled

Tisk

pod 200Ještě dnes si pamatuju, jak mě uhranul plakát na první díl ve výloze knihkupectví. Podivná holčička mírně se vznášející nad zemí. A to jsem ještě netušila, že se celou knihou budou táhnout ještě podivnější příběhy na nejpodivnějších místech – kde taky jinde, když šlo o Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti! A pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat.

 

 

V prvním díle (a zároveň také prvním románu autora) rozehrál Ramson Riggs příběh šestnáctiletého Jacoba, který se na výletu v Anglii dostal do časové smyčky k dětem ze sirotčince, který vedla ymbryna (strážkyně smyčky, zároveň se umí změnit z lidské do ptačí podoby) slečna Peregrinová. Je to ale zvláštní sirotčinec - všechny děti jsou něčím podivné - levitují nad zemí, vrhají ohnivé koule, ovládají roj včel nebo jsou dokonce neviditelné, a tak jsou před světem, který na takovou míru podivnosti není připraven, ukryté na ostrově. Do této časové smyčky se však dostanou netvoři a je třeba z něj uprchnout.
Druhý díl Podivné město volně navazuje na okamžik, kterým byl ukončen díl předešlý. I zde autor propojuje psaný příběh s dobovými fotografiemi, které zachycují dění  -nebo lépe řečeno, autor dokázal využít fotky tak, že je dokonale do příběhu zakomponoval, nebo ho někdy (možná) fotky navedly, jak dále. Děti společně s Jacobem, který zjistil, že je také podivný, plují na loďkách, aby zachránili slečnu Peregrinovou, která je zraněná a v ptačí podobě, ve které nemůže zůstat dlouho, jinak by o vlastnost měnit své podoby přišla. A tak se celá podivná posádka dostává do neuvěřitelně nebezpečných situací ve válečném Londýně, aby našla jinou ymbrynu, která by slečnu Peregrinovou mohla zachránit. A za patami mají armádu nestvůr.
Během pouhých tří dnů, které kniha líčí, děti zažijí opravdu mnoho, ocitnou se v několika časových obdobích a vy budete číst a někdy možná ani nedýchat a když už si budete myslet „tak teď spadla klec“, jedno z dětí přijde na nějakou spásnou myšlenku. Zdá se vám to někdy až podivné? Popravdě, jinak by to asi ani v této knize nešlo. A komu nestačila původní podivná parta, nebojte se, seznámíte se s dalšími fascinujícími syndrigasty.

pod 1


Při čtení jsem se nemohla ubránit pocitu, že podivný svět těchto dětí je tak trochu „odnož“ kouzelnického světa Harryho Pottera. Svět, který má svá pravidla, názvy, legendy, zákonitosti.
Dobrodružné fantasy s kapkou hororu obvykle není můj šálek čaje, ale Ransom Riggs mě už podruhé přesvědčil o tom, že nad tímto žánrem nemám lámat hůl. Tak dejte i vy podivným dětem šanci! Vzhledem k tomu, že jsme se na konci nedozvěděli vše, co jsme chtěli, a že už teď je rozpracován díl třetí, vypadá to, že nás zasahuje podivná sága.

Název: Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město/Hollow City (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children II.)
Autor: Ransom Riggs
Žánr: fantasy, horor
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Počet stran: 424
Hodnocení: 90 %

http://www.jota.cz/beletrie/sirotcinec-slecny-peregrinove-podivne-mesto/

Zdroj foto www.jota.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kunze (KOFE-IN): "Dnes v muzice ve velké míře rozhodují peníze a mnohem méně talent a usilovná práce"

jan kunze 200Opavská kapela KOFE-IN není na české hudební scéně žádným nováčkem. Má za sebou už dvě alba. První s názvem Osobní vesmír z roku 2009 obsahoval pilotní singl Sebe mi dej. Druhým počinem kapely...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Uspěte vaše nejmenší se zvířátky

jak zviratka chodi spat 200V nakladatelství Kazda vyšlo moc krásné leporelo s názvem Jak zvířátka chodí spát od německých autorek Mariny Rachner a Anny-Kristin zur Brügge.

 

...

Literatura

Není uspávací peřinka jako uspávací peřinka – jedna z nich je Kanafásek!

o kanafaskovi miklinova galinaKdyž se to vezme kolem a kolem, málokteré dítě chce večer do postýlky. To je prošení a smlouvání, aby se ještě nemuselo spát. Co se tím rodiče natrápí, co všechno večer co večer naslibují, aby své ratolesti udrželi pod ...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

„Když se pořád snažíš udržet na správné cestě, je příjemné si dát pauzu.“

ten koho se bojis200Ani první listopadový čtvrtek se neobešel bez severského filmu, který promítal Skandinávský dům. Zájemci o notnou dávku dramatu nesměli chybět v Komorním kině Evald, aby se podívali na ubíhající dny běžné dánské rodiny. Tedy a...