Tajemství včerejška překvapovalo

Tajemství včerejška překvapovalo

Tisk

tajemstvi-vcerejska 200V Nakladatelství Martin Koláček – E-knihy jedou vyšla v roce 2018 kniha Tajemství včerejška od Jaroslava Beneše. Stojí za to?

 Samá překvapení

Občas se na naši redakci obrátí nějaký méně známý autor buď s prosbou o publikaci informací, nebo přímo o recenzi jeho dílo. Ráda jim vyhovuji, protože jsem zvědavá, co nového vzniklo a často tak člověk objeví někoho zajímavého, což se stalo i v tomto případě. Anotace knihy Tajemství včerejška mě zaujala a říkala jsem si, že půjde o krátké zajímavé dílko. Prvním překvapením bylo, že autor poslal publikace rovnou dvě a tím dalším, že obě se rozsahem pohybují kolem 400 stran. Posléze jsem se navíc dozvěděla, že první kniha, tedy Tajemství včerejška je knížka stará třicet let a ta následující nazvaná Dálkové ovládání přesně dvacet let a od autorovi novější tvorby se tak trošičku liší.

Děj nejlépe prozradí anotace

Představte si, že za vámi přijde váš nejlepší přítel, dohodí vám melouch pro nevšedního člověka a o pár ulic dál jste svědkem, jak klesne do kaluže vlastní krve. Nic není takové, jak se zdá, zvlášť když pracujete jako soukromé očko a za úplatu nahlížíte do soukromí jiných lidí. Náš hrdina ztratil ve víru porevolučního dění manželku, a tak se stala práce jediným smyslem jeho života. Zatím netuší, že za pár hodin bude zkoumat okolnosti vlastní smrti, čeká ho ošklivé rodinné překvapení, a nakonec vypátrá i další netušené souvislosti, odhalující kořeny záhad, které se udály na konci druhé světové války jen kousek za Prahou.

Jak se kniha četla?

Tajemství včerejška bych ohodnotila slovem zvláštní, což by v žádném případě nemělo působit negativně. Děj se rozjel hned na začátku a přinášel pořád něco nového. Nejprve jsem se zalekla používaného jazyka vyžívajícího se v různých přirovnáních a netradičních obratem, ale zvykla jsem si na to a moc mě humor Jaroslava Beneše bavil. Vypsala jsem si například tuto větu: „Bytostně jsem nesnášel ty jeho kecy, blábolil jako vyklepanej koberec bez mozku.“ A podobných bylo mnohem více.

Měla jsem však problém se do knihy začíst, občas jsem se ztrácela v různých realitách i jménech a něco mi k dokonalosti scházelo. Občas se objevily i nějaké chyby nebo překlepy a myslím si, že by Tajemství včerejška slušelo i nějaké proškrtání, nebo zásah odborníka z nakladatelství. Nebyla to však žádná hrůza, celkově se mi kniha líbila a měla jsem z ní dobrý pocit. A hlavně se těším, až se začtu do Dálkového ovládání a také novějších příběhů, ať mám srovnání.

O autorovi je toho málo k nalezení

Jaroslav Beneš se podle informací uvedených na portálu Databázeknih.cz narodil v roce 1963 a je programátor a analytik. Kromě Tajemství včerejška (2018) mu vyšly knihy: Dálkové ovládání (2018), Bílé můry (2018), Tekoucí svědomí (2019), Projekt Orphan (2019) a Místo určení (2020).

tajemstvi-vcerejska

Tajemství včerejška: Neuranoya
Autor: Jaroslav Beneš
Žánr: příběh s prvky sci-fi
Nakladatelství: Martin Koláček - E-knihy jedou
Rok vydání: 2018
Počet stran: 404
Hodnocení: 82 %

https://neuranoya.com/
https://www.kosmas.cz/knihy/250893/tajemstvi-vcerejska/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

HANKA KŘÍŽKOVÁ: „S úsměvem jde všechno líp…“

Krizkova 200Muzikálová herečka, zpěvačka Hanka Křížková, která momentálně účinkuje v Mamma Mia!, Dracula, připravuje se na znovuobnovenou Carmen je ve svém živlu. Začalo jaro a ona, milovnice květin, všeho barevného a voňavého ožila. Jak přiznává, od jara ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Nakladatelství Albatros znovu vydalo kompletní sérii

hp perFanouškům slavného Harryho Pottera jistě neuniklo jubilejní dvacáté výročí od vydání prvního dílu ve Velké Británii. Těžko uvěřit, že knihu, která původně neměla být ani vydána, dnes zná celý svět. K této příležitosti nyní nakladatelství Albatros vydalo k...


Literatura

Tři super knihy pro děti od Fragmentu

super fragment.pgNakladatelství FRAGMENT patří k deseti největším nakladatelům v České republice a mezi jeho stěžejní produkty patří knihy pro děti a mládež. A to nejen pohádky a příběhy, ale i populárně naučná literatura. Do této kategorie se řadí i t...

Divadlo

Zdenek Merta a Leona Machálková se potkají u klavíru v MdB

merta 200Zdenek Merta není jen známý a úspěšný skladatel a klavírista, ale také zpěvák, showman, vtipný společník a zábavný vypravěč. Diváci Městského divadla Brno jej velmi dobře znají i jako zdatného moderátora neobvyklé divadelně-hudební talk show Zdenek M...

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...