Taková Maková je ideální do podzimních dnů

Taková Maková je ideální do podzimních dnů

takova makova200Taková Maková je název básnické sbírky, která Jaroslavě Mačkové vyšla v nakladatelství Tofana.

 

 

 

 

Jedná se o malou útlou knížečku, na jejímž obalu jsou na tmavém podkladu hlavičky máku. Ty předestírají černobílé ladění této sbírky, a to především v rámci autorčiných doprovodných fotografií. Moc se mi líbila jejich atmosféra i to, jak nenásilně dokázaly poezii doplnit. Například u básně Jiskření je snímek osamělého sloupu elektrického vedení nebo u Loutky je velmi působivá fotografie s panenkami.

Básně nejčastěji mají střídavý verš, většinou jsou spíše kratší (do deseti veršů) a příjemně plynou až k pointám. Zdálo se mi, že jsou tvořena na první dobrou, lehce a zkrátka tak, jak to chtěla Jaroslava Mačková sdělit. Tím myslím, že na mě působily přirozeně a necítila jsem z nich nějakou křečovitost nebo přepisování pro efekt.

Témata básní působí melancholicky. Prolínají se v nich různé motivy jako je víra, naděje, chlad, smutek, ale především touha a láska. Díky tomu působí poezie nadčasově a často také hravě a lehce. Věřím, že se v ní každý může najít a například si na někoho zavzpomínat. Mě zaujala například báseň Dvě komety.

Jsme jak dvě komety
já sama a sám ty
nestřetneme se
jen proletíme
při troše štěstí
lehouččce o sebe zavadíme

Čas počítáme na momenty
když skládáme si komplimenty
vím, nikdy nebudeme MY
jen věčně oddělené JÁ a TY
dvě sebestředné bludné komety

Zaujala mě také práce s jazykem, projevující se ať už v určitých obratech jako například „plaším spící netopýry“ (báseň Emoce), tak v hrátkách se slovy (název Jedno-duchost). Jaroslava Mačková občas použila i nějaké modernější výrazy, ale nenarušila tím poetiku. (… tak, jak mě vždycky chceš/nezávislá, svá a fresh).

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži

Autorka zkrátka ukázala, že si s češtinou rozumí a podle mě by se neměla být ji více používat a pokračovat v tvorbě. A to jak v té literární, tak i fotografické. Dovedu si představit i nějakou výstavu, rámy a nějaký originální prostor by snímkům slušet. Celkově se mi Taková Maková hodně líbila a budu se k ní ráda vracet!

Mgr. Jaroslava Mačková (* 1966) pochází z Černčic na Náchodsku, kde stále bydlí. Vystudovala speciální pedagogii v Hradci Králové. Básnické tvorbě se věnuje již od gymnaziálních studií v Jaroměři. Ale nejen to, psaní ji baví natolik, že dokonce publikovala reportáže v okresním tisku a snila o kariéře novinářky. Jejím prvním knižně vydaným literárním počinem byla sbírka poezie Vábení a touhy (2018). V knížce Taková Maková, kterou právě držíte v ruce, zkombinovala hned dvě umělecké disciplíny, jimž se intenzivně věnuje: báseň a fotografii.

takova makova

Taková Maková
Autor: Jaroslava Mačková
Žánr: poezie
Nakladatelství: Tofana
Rok vydání: 2022
Počet stran: 84
Hodnocení: 90 %

https://www.kosmas.cz/knihy/506668/takova-makova/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

František Nedvěd: „Jako legenda se vůbec necítím.“

frantisek nedvedFrantišek Nedvěd, který dal světu písně Stánky, Rozchod či Valčíček, brzy oslaví 65 let. Nyní jej můžete zastihnout na turné s bratrem Janem nebo se zaposlouchat do jejich spo...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Podařený pohádkový příběh začíná v pohoršovně

poho 200Jestlipak víte, co je to pohoršovna? Takovouto podivnou instituci si otevřela Zloberta Škudibertová, která ji inzerovala slovy „Máte dítě s dobrým srdcem? Svěřte mi ho! Zn.: Vrátím vám padoucha.“ A tak se v její třídě setkává zajímavá partička hodných ...


Literatura

Nekromantka Anita Blakeová jde opět S kůží na trh

AB17 200Stál rok čekání na již sedmnáctý román ze života nekromantky a lovkyně upírů Anity Blakeové? Nakladatelství Epocha nám servíruje příběh s názvem S kůží na trh, ve kterém se vydáváme řešit případ upíra-sériového vraha do města hříchu a hazardu, do Las ...

Divadlo

Teenagerský muzikál Andílci za školou si odbyde svoji premiéru 22. října

andilci z skolou laurinova 5angelsNový teenagerský muzikál Andílci za školou bude mít premiéru 22. října. Režie se ujal Filip Renč, hudbu složil Michal David a texty si vzal na sta...

Film

Brumbálovo tajemství pošlapala kritika. Důvodem je náročnost přesyceného diváka

brumbal1 (2)Třetí díl Fantastických zvířat dle předlohy J. K. Rowlingové s názvem Brumbálovo tajemství jsem zhlédla se zatajeným dechem. Neočekávala jsem absolutně nic. Motivací pro mě byl předchozí díl Grindelwaldovy zločiny,...