Román Usedlost odhaluje dávné spojení lidí s přírodou, mýty, magii, elfy, troly a rusalky

Román Usedlost odhaluje dávné spojení lidí s přírodou, mýty, magii, elfy, troly a rusalky

Tisk

UsedlostPokud holdujete fantasy či magickému realismu, oceňovaný román finské autorky Marie Turtschaninoff vás naprosto uchvátí. Kromě sugestivního líčení přírody, výrazné poetičnosti a pestrosti v použití literárních útvarů se můžete setkat s nadpřirozenými jevy a bytostmi opravdu ve velkém. Nechybí ani zasazení děje do autentického historického prostředí a celý obsah knihy je velmi zajímavým pojetím vyprávějícím o usedlosti a životu na ní v době od 17. do 21. století. S něčím takovým jsem se doposud nesetkala a hodnotím velmi vysoko. Navíc vypravěčský jazyk je skvělý a také překladatelka odvedla velmi dobrou práci.

V samotném názvu knihy mě pobavila jazyková hříčka překladatelky, což možná ani nebylo záměrem: Used a Lost, jsou v podstatě samostatná anglická slova mající svůj význam, který velmi odpovídá obsahu knihy. Celá kniha je prodchnutá tajuplnou severskou atmosférou, což už samotné může být důvodem k tomu, abyste si ji pořídili, pokud máte přesně takovou atmosféru rádi. Už ze začátku knihy mě mile překvapil výskyt víl, trolů, nadpřirozených dějů, bytostí, kouzel, čar a magie v knize. To ukazuje nejen na magické myšlení lidí té doby (děj knihy začíná v 17. století), ale také sílu mytologického základu a původu dějin lidstva, další vývoj pak postupně ukazuje, jak tato víra a skutečné magické postavy z knížky pozvolna mizí.

Příběhy a osudy obyvatel konkrétní oblasti se proměňují s časem, jsou uspořádány do kratších samostatných kapitol připomínajících povídky, které na sebe volně navazují. Jak plyne čas, mění se postavy a doba, v níž žijí. Některé povídky na vás silně zapůsobí a mají své poselství, nutí k zamyšlení, jiné jsou jednodušší a liší se hloubkou a silou, celá kniha je prodchnutá silný spojením lidí s přírodou, množstvím popisných pasáží, poetičností a krásou přírody i jejích obyvatel, ať už to jsou zvířata či jiné bytosti. Kniha ukazuje někdy malost, nedokonalost, hříchy lidí, ponaučení a trest. Můžete sledovat jak se mění jména, povolání, práce, životní styl a myšlení lidí s postupem plynutí času. Kromě povídkových útvarů jednotlivých kapitol můžeme narazit také na deníkové záznamy, básně nebo dopisy, což ukazuje velkou kreativitu a pestrost. Celkově knížce opravdu není co vytknout, je to literární skvost ukazující tradici a pověry, původní život obyvatel. 

Anotace:

Usedlost se odehrává na jednom místě, ale v různých dobách. Začíná v současnosti – žena, která odlehlé rodinné stavení s pozemky právě zdědila, k nim nemá příliš silný vztah, připadá si tam cizí. Ale jak chodí po vsi a zařizuje vše potřebné, na každém kroku ji někdo poznává. Jako by ji poznávala snad i samotná země. Pochází zkrátka odsud, z místa, kam v 17. století přišel vysloužilý voják Matts, založil první políčko a svázal svůj život se zdejšími tajemnými lesy a močály.

Přes čtyři století sledujeme osudy jedné rodiny na jednom místě, ale není to tradiční kronika – Usedlost mluví mnoha hlasy, každý je naprosto originální, má svůj rytmus a poetiku. A nevyprávějí jen lidé: stejnou důležitost může mít i chleba, kámen, ptáci nebo rostliny. Kořeny lidí a lesa se proplétají v hlubinách země. Román připomíná, odkud jsme přišli, a vybízí k úvahám o tom, co po sobě zanecháme budoucím pokolením.

Usedlost, první román Marie Turtschaninoff pro dospělé, byl oceněn prestižní švédskou literární cenou YLE 2022. Tato cena je každoročně udělována nejlepší finsko-švédské knize roku v rámci Helsinského knižního veletrhu a je považována za jedno z nejvýznamnějších ocenění pro finsko-švédské autory. Vychází ve 20 jazycích! Vydání knihy podpořila nadace FILI - Finnish Literature Exchange.

O autorce:

Maria Turtschaninoff je známá jako autorka historií inspirovaných fantasy příběhů se silnými ženskými postavami. Mezi své oblíbené spisovatele řadí kromě J. R. R. Tolkiena také Philipa Pullmana, Ursulu K. Le Guinovou a C. S. Lewise. Je dvojnásobnou držitelkou Ceny Společnosti švédské literatury ve Finsku, byla nominována na Pamětní cenu Astrid Lindgrenové a získala cenu Finlandia Junior za rok 2014. Její trilogie Krönikor fran Röda klostret (Kroniky Rudého kláštera) vychází ve 30 jazycích. Maria vystudovala magisterský obor ekologie člověka a pracuje jako spisovatelka na plný úvazek.

usedlost

Název: Usedlost
Autor: Maria Turtschaninoff
Překlad: Marie Voslářová
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2024
Počet stran: 344
Hodnocení: 100%

https://argo.cz/knihy/usedlost/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Hellboy zasahuje popáté – Červ dobyvatel

Hellboy5 200Páté komiksové vystoupení největšího paranormálního vyšetřovatele na světě, obrovského tvora s koženým kabátem, upilovanými rohy a s kapsami nacpanými amulety, „čestného člověka“ (lidský status mu byl úředně přiznán Kongresem Spojených států ame...


Literatura

Věk přízraků není jen YA počin od vycházející hvězdy, ale zfilmovatelná gotická pecka

Věk přízrakůLenka Poláčková je na českém literárním nebi vycházející hvězdou, a to v kategorii pro dospělé čtenáře i ty o trochu mladší. Nakladatelství YA čtu, které se specializuje na knihy pro dospívající, vydalo na podzim její nový historický fan...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Co nás přitahuje na Zemi vycházejícího slunce

nakladatelstvi crewV předvánočním období loňského roku se ke čtenářům dostala kniha Planeta Nippon, vydaná nakladatelstvím Crew, které se jinak soustředí především na vydávání comicsů. Trojice autorů – Anna Křivánková, spjatá s ...