Nacistické Německo a jeho Snoubenky smrti

Nacistické Německo a jeho Snoubenky smrti

Tisk

snoubenky smrti200V srpnu 2022 vyšla u nakladatelství XYZ pořádná bichle Snoubenky smrti od francouzského novelisty Jeana-Christopha Grangého, který u nás není neznámý. Pokud máte rádi zamotané příběhy, atypické protagonisty a ponuré zajímá vás ponuré prostředí válečného Německa, pak se neděste délky, přes 600 stran, a směle se začtěte!


Jean-Christophe Grangé, autor Purpurových řek

Novinář, spisovatel a scenárista Grangé (*1961) je jedním z nejuznávanějších a nejčtenějších francouzských thrilleristů. Ve Francii zaujal už svou prvotinou, románem Le Vol des cigognes (Let čápů, 1994), světovou proslulost mu však zajistila až jeho druhá próza, Les Rivieres pourpres (1998, v češtině vydaná o tři roky později pod titulem Purpurové řeky), a to zejména díky filmovému zpracování z roku 2000 (hlavní roli ztvárnil Jean Reno).

Nevěsty neboli snoubenky smrti

Celá Evropa se zmítá předzvěstí války, vře to v politických kruzích a neklid je přímo všudypřítomný. Ale na některých místech to funguje jinak, jako by se ani nechumelilo. Třeba u takzvaných Nevěst, tedy manželek nacistických pohlavárů. Tyto bezstarostné ženušky řeší jen poslední módu, co si dají na oběd a taky drby. Brzy však přijde řada i na ně, když dojde k několika brutálním vraždám. Jak spolu souvisejí?

Jak vypátrat pachatele?

To bude řešit absurdně nesourodá trojice „vyšetřovatelů“, u kterých by nikdo nečekal, že se dají dohromady a dokážou spolupracovat. Máme tady Simona Krause, mladého schopného psychoanalytika a zároveň gigola, který má s těmito ženuškami bohaté zkušenosti. Ženský element zastupuje Minu von Hassel, bohatá dědička a psychiatrička, která vede psychiatrický ústav, svobodná, bezdětná a taky silná alkoholička. Posledním do party je brutální a nemilosrdný esesák hauptsturmführer Franz Beewen, který se řídí vlastní morálkou. Víc o hlavním triu nelze říci, ale pokud se do knihy začtete, hned v úvodu o nich i jejich minulosti zjistíte víc.

Čím ještě vyniká tento zamotaný příběh? Rozhodně popisem neklidné a intenzivní doby, kdy si člověk nemohl být ničím jistý. Reálie na čtenáře dýchnou předválečnou dobou a pokřivenou morálkou. Rozpletení případu a celkové vypravování bude opravdu nečekané.

Proč si knihu přečíst?

Máte-li rádi promyšlené příběhy z dob minulých, předválečných, a nezaleknete-li se délky knihy, pak budete mile překvapeni noir atmosférou, kterou pro vás Grangé přichystal. Někomu můžou ingredience tohoto románu připadat překombinované, jiný zase ocení schopnost autora, jak dokázal využít vícero vrstev a vytvořit kompaktní vypravování.

snoubenky smrti

Název: Snoubenky smrti
Autor: Jean-Christophe Grangé
Originální název: Les promises (2021)
Žánr: světová literatura, detektivka
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 616
Hodnocení: 80 %

Zdroj: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/81485487/snoubenky-smrti/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Vydra: „Budu jezdit a věnovat se koním, dokud budu schopen nasednout.“

altDo letních dní vám přinášíme rozhovor s populárním hercem a chovatelem koní, Vaškem Vydrou. Dozvíte se v něm například, jak vzpomíná na pořad StarDance, či jaký má vztah k vaření.

 

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Naučte se, Jak pozorovat ptáky

jak pozorovat ptaky 200V květnu vydalo nakladatelství CPRess unikátní příručku jak pro laickou veřejnost, tak pro zkušené ornitology Jak pozorovat ptáky. Autor Antonín Krása si vybral 122 nejběžnějších ptáčků a připravil nám spolu s ilustracemi...


Literatura

Nová kniha o první dámě českého šansonu

hegerova PEREXUž dlouho jsem nebyla v takových rozpacích jako nad knihou Hana Hegerová: Lásko prokletá. Nakladatelství Malý princ inzeruje tuto knihu s mottem „Francouzi mají Edith Piaf, my máme Hegerovou.“ A tohle víme již ...

Divadlo

Vzhůru do šapitó! To nejlepší z nového cirkusu a pantomimy na Dramoxu

Walls & HandbagsDivadlo, akrobacie a tanec. Novému cirkusu propadá stále více diváků. Na Dramoxu si užijete hned několik fascinujících představení z Česka i zahraničí, v nichž můžete sledovat neuvěřitelné výkony akrobatů.

...

Film

Dobové detektivní drama Úsvit má plakát z dílny hollywoodské designérky Desi Moore

plakát ÚSVIT film (2)Několik dní před světovou premiérou, která se odehraje 1. července v Hlavní soutěži 57. MFF Karlovy Vary, tvůrci zveřejňují plakát k filmu Úsvit. Autorkou plakátu je renomovaná hollywoodská designérka Desi Moore. Ve filmové...